Zachęta w Warszawie

Zachęta w Warszawie

Zrób krok w stronę sztuki współczesnej i przyjrzyj się jej z bliska. Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie przekona Cię, że „to, co autor miał na myśli” nie zawsze jest tak odległe, jak ci się wydaje.

Zachęta to miejsce, które zapoznaje swoich gości z najnowszymi zjawiskami w sztuce polskiej i zagranicznej, prezentując wystawy oryginalnych twórców, wypowiadających się na bieżące tematy językiem artystycznym. Od 1900 roku najstarsza galeria sztuki aktualnej w Warszawie przyciąga zwiedzających do siedziby przy placu Małachowskiego 3 ekspozycjami, stanowiącymi komentarz do rzeczywistości. Tutaj odbyły się jedne z najgłośniejszych w kraju wernisaży, m.in.: „Słońce i inne gwiazdy”, „Nowa strefa. Sztuka chińska”, „Warszawa – Moskwa / Moskwa – Warszawa 1900–2000”, „Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizulane”, „Płeć? Sprawdzam. Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej”, czy „Klasycy XX wieku”. Nie zapomniano także o najmłodszych, dla których zorganizowano wystawy: „Sztuka współczesna dla wszystkich dzieci”, „Interaktywny plac zabaw” lub „Arka Wilkonia”. Przestrzeń Zachęty gościła prace takich mistrzów, jak np.: Tadeusz Kantor, Wilhelm Sasnal, Zbigniewa Libery, Daniela Libeskinda, Luca Tuymansa i Anette Messager. Co roku zaskakuje odbiorców sztuki nowymi, kreatywnymi pomysłami na promowanie aktualnych trendów w twórczości artystycznej. Cenne jest również to, że nie zapomina o nikim. Miejsce dla siebie znajdą tutaj zarówno dzieci, rodzice jak i dziadkowie. Zbiory przybliżone zostaną także osobom niepełnosprawnym. Strona internetowa i sam budynek zostały przystosowane do ich potrzeb. Obok ekspertów i nauczycieli sztukę poznawać będą tutaj także wszyscy nieprzekonani o jej wartości. Kiedy przebywa się w Zachęcie, czuć, że tworzona była przez ludzi z pasją.

Dopełnieniem każdej wystawy, organizowanej w przestrzeni wystawienniczej Zachęty, jest zawsze bogaty program edukacyjny. Składają się na niego spotkania z artystami, kuratorami i przewodnikami, dyskusje problemowe, koncerty i przeglądy filmowe. Wszystko tworzy jedną, artystyczną całość, która umożliwia widzowi zrozumienie w pełni twórcy i zagadnień, które porusza. Zajęcia prowadzone są dla każdej grupy wiekowej i przeznaczone są dla odbiorców o różnym stopniu wiedzy na dany temat. Zainteresują zarówno ekspertów, miłośników sztuki, jak i najmłodszych gości galerii, dla których przygotowywane są warsztaty rodzinne. Młodzież zainteresowanych twórczością artystyczną Zachęta zaprasza do Koła Miłośników Sztuki, a osoby starsze na spotkania z cyklu „Patrzeć/Zobaczyć. Sztuka Współczesna i seniorzy”. Galeria na swojej stronie internetowej udostępnia także wykłady do odsłuchania, materiały edukacyjne i filmy. Trudno zrozumieć ci prawa rządzące sztuka współczesną? Jest ona dla ciebie niezrozumiała i czujesz, że tego typu wystawy nie są dla ciebie? Wizyta w Zachęcie otwiera oczy na nowoczesne działania artystyczne, uznawane często za niejasne. Tutaj nowe techniki i środki wyrazu nabiorą głębszego znaczenia i być może przekonają do dalszych poszukiwań.  Jeśli tak się stanie, galeria zaprasza również do działu dokumentacji i biblioteki, gdzie znajdziemy jeden z największych w Polsce zbiorów katalogów i archiwaliów na temat polskiego życia artystycznego po 1945 roku.

Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki znajduje się na placu Małachowskiego 3. Ekspozycje można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 12-20. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, a rodzinny – przeznaczony dla czterech osób – 18 zł. Dostępne są również roczne, imienne karnety dla publiczności. Warto wybrać się do muzeum we czwartek, kiedy obowiązuje wstęp wolny. Za darmo obejrzymy także wystawy w Miejscu Projektów Zachęty, które znajduje się przy ulicy Gałczyńskiego 3. Budynek na placu Małachowskiego został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od 2011 roku galeria prowadzi także działania w ramach programu Otwarta Zachęta. Swoje zasoby udostępnia także w Internecie na licencjach Creative Commons.

 

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(79) "Zachęta - Warszawa atrakcje Warszawy , ciekawe miejsca w Warszawie - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(145) "Zachęta to wizytówka Warszawy, centrum współczesnej sztuki i wydarzeń. W stolicy znajdziecie tylko jedno takie miejsce - tylko na Veturo.pl!" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.23150074984030055702532990835607051849365234375) ["lng"]=> float(21.00585937207770115264793275855481624603271484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zachęta - Warszawa atrakcje Warszawy , ciekawe miejsca w Warszawie - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zachęta to wizytówka Warszawy, centrum współczesnej sztuki i wydarzeń. W stolicy znajdziecie tylko jedno takie miejsce - tylko na Veturo.pl!

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zachęta - Warszawa atrakcje Warszawy , ciekawe miejsca w Warszawie - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zachęta to wizytówka Warszawy, centrum współczesnej sztuki i wydarzeń. W stolicy znajdziecie tylko jedno takie miejsce - tylko na Veturo.pl!

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Zachęta to wizytówka Warszawy, centrum współczesnej sztuki i wydarzeń. W stolicy znajdziecie tylko jedno takie miejsce - tylko na Veturo.pl!