google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sprawdź detektor zanim wyjdziesz w góry

Poradnik - Jak ubrać się w góry?

Bezpieczeństwo podczas wędrówek po górach to podstawa. Przed zimowymi wyprawami warto sprawdzić, czy jesteśmy do nich odpowiednio przygotowani. 

Sprawdź detektor zanim wyjdziesz w góry

USDAgov / Foter / CC BY

Planując zimowe wyjście w góry, zwłaszcza w ich wyższe partie, powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiedni strój, obuwie czy pożywienie, także o zabezpieczenie się na wypadek lawiny. Zimą w górach należy mieć przy sobie łopatkę i detektor lawinowy, by w razie potrzeby móc samodzielnie wydostać się spod zwałów śniegu względnie umożliwić służbom ratowniczym szybkie namierzenie naszej pozycji.

Od początku grudnia w Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy TOPR przypominają o wzięciu do plecaka detektora lawinowego, jednocześnie zachęcają do tego, by przed wędrówką sprawdzić, czy detektor działa.

Można to zrobić w tzw. checkpointach usytuowanych w miejscach, gdzie rozpoczynają się wysokogórskie trasy. Sprawdzenie urządzenia jest proste i nie zajmuje dużo czasu – wymaga jedynie zbliżenia detektora do tablicy kontrolnej, na której chwilę potem pokazuje się jedno z trzech światełek – zielone oznacza, że detektor jest sprawny, pomarańczowe, że urządzenie wysyła sygnał, ale nie jest on prawidłowy, czerwone zaś – że detektor nie działa i trzeba wymienić w nim baterie. 

TOPR-owcy zaznaczają, że sam detektor czy łopatka nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Najważniejsze jest zachowanie rozsądku i przestrzeganie zasad obowiązujących w górach.

Ci którzy o tym zapominają nie będą jednak na wysokościach pozostawieni sami sobie. Na górskich szlakach dyżurują TOPR-owcy i GOPR-owcy gotowi udzielić pomocy. Turyści wypoczywający w Bieszczadach będą mogli w tym roku liczyć na pomoc z dwóch, a nie jak do tej pory jednej profesjonalnej stacji ratowniczej. Pod koniec listopada ratownicy dzierżawiący do tej pory od Nadleśnictwa Cisna obiekt otrzymali stację na własność. Tym sposobem będą wreszcie mogli zmodernizować budynek, tak by spełniał wymogi stacji GOPR. Wcześniej użytkowali go, jednak ze względu na brak prawa własności nie mogli zapewnić w nim odpowiednich warunków do przeprowadzania akcji ratunkowych.

Wśród pierwszych prac modernizacyjnych planowanie jest utworzenie zaplecza ambulatoryjnego i socjalnego dla ratowników.

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Jedno z najpiękniejszych jezior na świecie, dom legionisty ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

W obcym kraju język może być obcy, ale ...

Kiedy planujemy wypad do Zakopanego, niemal zawsze na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/790/sprawdz-detektor-zanim-wyjdziesz-w-gory/