google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kopalnia ma nową atrakcję

Kopalnia w Wieliczce

Wielicka kopalnia soli ma swoją tężnię solankową – największą w Polsce południowej.

Kopalnia ma nową atrakcjęKopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Obfitującej w atrakcje turystyczne Małopolsce brakowało dotąd tężni z prawdziwego zdarzenia. W regionie znajduje się co prawda tężnia w Rabce Zdroju, jest ona jednak niewielka. W tym rejonie Polski potrzeba było dużej – na miarę tych znajdujących się na północy kraju wCiechocinku, Inowrocławiu czy Gołdapi. Kopalnia soli w Wieliczce, do której co roku ściągają miliony turystów by obejrzeć podziemne sale, postanowiła tę zaległość nadrobić.

W początkach grudnia nastąpiło tam oficjalne otwarcie wielickiej tężni solankowej. Konstrukcja położona w pobliżu Szybu Daniłowicza ma 7500 m kw, dodatkowo wyposażona jest w wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na okoliczne szyby górnicze. Tężnia ma kształt warowni, zbudowana jest w drewna modrzewiowego i tarniny z gałęzi z dzikiej śliwki. Solanka (mieszanina wody i soli kamiennej) spływająca po gałęziach tworzy w powietrzu tzw. aerozol solankowy, który jest pomocny w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Pobyt w tężni zalecany jest zwłaszcza przy różnych formach przewlekłego nieżytu nosa, astmie oskrzelowej i chorobach alergicznych dróg oddechowych, przewlekłych stanach zapalnych zatok, oskrzeli, nieżytach górnych części układu oddechowego.

Tężnię odwiedzić mogą także osoby zdrowe – inhalacje solankowym powietrzem pomagają oczyścić drogi oddechowe. To ważne zwłaszcza dla osób mieszkających w miastach. 

Jednorazowo z tężni może korzystać do stu osób. Optymalny czas pozostawania na jej terenie  to pół godziny. Do odwiedzenia tężni nie potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja, trzeba jednak wykupić bilet. Jego koszt to 9 zł (ulgowy 6 zł), możliwe jest także nabycie biletów wielokrotnego wstępu.

Tężnia to nie jedyna propozycja dla osób pragnących podreperować zdrowie. Kopalnia organizuje też... lecznicze noclegi w kopalni. Wypoczynek odbywa się w komorze „Stajnia Gór Wschodnich”. W pomieszczeniu tym znajduje się tężnia solankowa, a także czytelnia i łóżka. Usytuowanie pomieszczenia na głębokości 135 m p.p.m. powoduje, że tworzy się tu specyficzny mikroklimat, który również sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego.

 

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/789/kopalnia-ma-nowa-atrakcje/