Kopalnia Soli „Wieliczka”

Kopalnia soli w Wieliczce – ciekawostki

Wielicka kopalnia soli ma swoją tężnię solankową – największą w Polsce południowej.

Obfitującej w atrakcje turystyczne Małopolsce brakowało dotąd tężni z prawdziwego zdarzenia. W regionie znajduje się co prawda tężnia w Rabce Zdroju, jest ona jednak niewielka. W tym rejonie Polski potrzeba było dużej – na miarę tych znajdujących się na północy kraju wCiechocinku, Inowrocławiu czy Gołdapi. Kopalnia soli w Wieliczce, do której co roku ściągają miliony turystów by obejrzeć podziemne sale, postanowiła tę zaległość nadrobić.

W początkach grudnia nastąpiło tam oficjalne otwarcie wielickiej tężni solankowej. Konstrukcja położona w pobliżu Szybu Daniłowicza ma 7500 m kw, dodatkowo wyposażona jest w wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na okoliczne szyby górnicze. Tężnia ma kształt warowni, zbudowana jest w drewna modrzewiowego i tarniny z gałęzi z dzikiej śliwki. Solanka (mieszanina wody i soli kamiennej) spływająca po gałęziach tworzy w powietrzu tzw. aerozol solankowy, który jest pomocny w leczeniu schorzeń układu oddechowego. Pobyt w tężni zalecany jest zwłaszcza przy różnych formach przewlekłego nieżytu nosa, astmie oskrzelowej i chorobach alergicznych dróg oddechowych, przewlekłych stanach zapalnych zatok, oskrzeli, nieżytach górnych części układu oddechowego.

Tężnię odwiedzić mogą także osoby zdrowe – inhalacje solankowym powietrzem pomagają oczyścić drogi oddechowe. To ważne zwłaszcza dla osób mieszkających w miastach. 

Jednorazowo z tężni może korzystać do stu osób. Optymalny czas pozostawania na jej terenie  to pół godziny. Do odwiedzenia tężni nie potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja, trzeba jednak wykupić bilet. Jego koszt to 9 zł (ulgowy 6 zł), możliwe jest także nabycie biletów wielokrotnego wstępu.

Tężnia to nie jedyna propozycja dla osób pragnących podreperować zdrowie. Kopalnia organizuje też… lecznicze noclegi w kopalni. Wypoczynek odbywa się w komorze „Stajnia Gór Wschodnich”. W pomieszczeniu tym znajduje się tężnia solankowa, a także czytelnia i łóżka. Usytuowanie pomieszczenia na głębokości 135 m p.p.m. powoduje, że tworzy się tu specyficzny mikroklimat, który również sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Kopalnia w Wieliczce" ["meta_title"]=> string(109) "Kopalnia ma nową atrakcję - Wieliczka, Kopania soli w Wieliczce, Atrakcje turystyczne, Podróże, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(96) "Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcja turystyczna i ciekawe miejsce w okolicy Krakowa - veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.98337328207549745684445952065289020538330078125) ["lng"]=> float(20.06167603377630115346619277261197566986083984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Kopalnia w Wieliczce

meta_title: Kopalnia ma nową atrakcję - Wieliczka, Kopania soli w Wieliczce, Atrakcje turystyczne, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcja turystyczna i ciekawe miejsce w okolicy Krakowa - veturo.pl

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kopalnia ma nową atrakcję - Wieliczka, Kopania soli w Wieliczce, Atrakcje turystyczne, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcja turystyczna i ciekawe miejsce w okolicy Krakowa - veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcja turystyczna i ciekawe miejsce w okolicy Krakowa - veturo.pl