google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Białka Tatrzańska atrakcyjna przez cały rok

Białka Tatrzańska atrakcje

Białka Tatrzańska to dobry kierunek o każdej porze roku. Zimą można się tu oddawać zimowemu szaleństwu w którymś z ośrodków narciarskich. W miesiącach letnich podziwiać lokalną architekturę, a także zwyczaje i legendy - dzięki Szlakowi Zbójników Karpackich.

 

Białka Tatrzańska atrakcyjna przez cały rokKotelnica - wyciąg narciarski

fot. ulotny - Fotolia

Niedaleko do Zakopanego, a wydaje się, że to zupełnie inny świat. W Białce Tatrzańskiej trzeba po prostu zobaczyć kilka rzeczy, żeby poczuć górski spokój i klimat.

Pierwszy przystanek to drewniany kościółek pw. Szymona i Judy Tadeusza, czyli, jak mówią mieszkańcy Białki, najcenniejszy lokalny zabytek. Zbudowany został przez dwóch cieśli w drugiej połowie XVIII wieku. Warto przyjrzeć się tutaj rzeźbom zwieszonym na stropie i ścianach kościoła czy resztkom malowideł na płótnie - w końcu zachowały się od XIX wieku. Całości dopełnia barokowy ołtarz.

Gdzie dalej? Mnie szczególnie zaciekawił przełom rzeki Białki pod Krempachami. Mimo, iż nie jestem fanką chodzenia po rezerwatach, ten w szczególności polecam - bo czy nie chcielibyście choć na chwilę przenieść się do krainy Janosika? To tutaj właśnie, w zwanych przez górali Czerwonych Skałkach, kręcono sceny do znanego serialu Janosik oraz bardziej współczesnego filmu Karol. Człowiek, który został papieżem. Poza tym znajdziecie tu ponad trzydzieści dróg wspinaczkowych, szczyty, które są wspaniałymi punktami widokowymi, kamieniste plaże i nieskazitelnie czystą górską wodę.

A teraz zapraszam na spacer wzdłuż rzeki.

Rzeka Białka jest jedną z najczystszych i najzimniejszych w Polsce. Mówi się, że zanim przwdziwy góral wybuduje dom, najpierw stawia podmurówkę wykonaną z kamieni pozyskiwanych z dna tej rzeki. Co ciekawe, w jednej z dwóch największych skał przełomu Białki, Obłazowej, znaleziono najstarszy bumerang na świecie: wykonany z ciosów mamuta. W okolicy trafiono też na ślady Neandertalczyka oraz szczątki lwa jaskiniowego i nosorożca włochatego. Bardzo prehistorycznie.

Przez Białkę Tatrzańską przebiega szlak turystyczny zwany Szlakiem Zbójników Karpackich. Jest to turystyczny, międzynarodowy szlak pieszo-samochodowy. Obecnie obejmuje on Polskę, Węgry, Słowację, Czechy, Ukrainę i Rumunię. Celem tego niecodziennego projektu jest zapoznanie turystów z historią, folklorem, zwyczajami, tradycją i kulturą góralską, a także przypomnienie legend o góralskich zbójnikach.

Białka znana jest przede wszystkim z ośrodków narciarskich. Wyciągi Narciarskie Kaniówka oferują 4 osobowy wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe i bezpodporowy, a także Szkołę Narciarstwa i Snowboardu. Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska posiada 5 kolei linowych (w tym jedną z podgrzewanymi siedzeniami), 8 tras narciarskich, a latem wypożycza Monsterrollery, czyli terenowe hulajnogi, którymi można zjeżdżać po porośniętym trawą stoku. Ośrodek Narciarski Bania to miejsce, w którym żaden pasjonat sportów zimowych, zarówno mały jak i duży nie będzie się nudził. Przedszkole narciarskie z dmuchawców i zimowa karuzela to oferta kierowana do najmłodszych, a wyciąg i tor snowtubingowy do dzieci starszych i tych całkiem dorosłych. Dodatkowo znajdziecie tu kolejkę linową, profesjonalną szkołę narciarską oraz wyciągi narciarskie dla małych dzieci, początkujących i prawie zawodowców.

Po długich godzinach na stoku warto poszukać relaksu w Termach Białka (ulica Środkowa 181). Z dziećmi swe kroki od razu kierujcie do strefy głośnej, w której całą rodziną będziecie mogli się wyszaleć na zjeżdżalniach i innych wodnych atrakcjach. Jeśli ten wyjazd jest romantycznym pobytem w Białce, we dwoje, proponuję oddać się podwodny masażom w strefie cichej, a także zajrzeć  do Saunarium oraz instytutu Wellness i Spa. Całodniowe wejście do strefy głośnej to koszt od 49 do 75 złotych, a do cichej od 59 d0 85 złotych. Oczywiście możecie wykupić krótsze wejścia w niższych cenach.

Zakończeniem idealnego dnia w Białce Tatrzańskiej, zarówno z dziećmi jak i tylko z Waszą drugą połową będzie kolacja w restauracji Toporów (ulica Środkowa 167A).  Szczególną atrakcją wieczoru jest „Posiada góralska”, podczas której w kominku pali się ogień, na stół podawany jest pieczony prosiak, a góralska kapela przygrywa do wspólnej zabawy. Prawdziwy góralski wieczór!

 

Jedno z najpiękniejszych jezior na świecie, dom legionisty ...

W jakimś portalu internetowym znalazłem ranking narciarskich miejscówek ...

Wybierając się na narty w polskie góry wiele ...

Białka Tatrzańska przoduje w rankingu najlepszych ośrodków narciarskich ...

Jurgów jest miejscowością turystyczną. Głównym atutem Jurgowa jest ...

Na wiosenne chłody najlepsza jest ciepła kąpiel! Najlepiej ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/870/bialka-tatrzanska-atrakcyjna-przez-caly-rok-ztrakcje-bialki/