litwa

Kamperem po Europie – Litwa

Jeżeli podróżujący ma już wynajęty kamper i chciałby rozwiązać odwieczny spór o to, czyj był Adam Mickiewicz, może obrać kierunek północno-wschodni. Tam przekona się, że Litwa to przede wszystkim nieodkryty kraj jezior i lasów, a wybrzeże Bałtyku nie jest tam oblegane tak bardzo, jak w Polsce. Brzmi dobrze? Oczywiście! A żeby było jeszcze lepiej i bardziej sielsko, to na Litwie dozwolone jest nocowanie na dziko. Jeżeli turysta wybierze jednak kemping, musi liczyć się z tym, że ceny są uzależnione od lokalizacji. I tak za kemping w pobliżu Wilna zapłaci od 147 zł za dobę, ale w rejonach oddalonych od zgiełku miasta może liczyć, że opłata będzie o połowę mniejsza.

Auta osobowe do 3,5 tony nie muszą posiadać winiet, wówczas jazda po litewskich autostradach jest bezpłatna. Jeżeli podróżujący wybiera się na Litwę, najlepiej będzie, jeśli wcześniej sprawdzi, jakie obowiązują w danym momencie opłaty i czy dotyczą one jego pojazdu. Może to zrobić, korzystając ze strony: https://keliumokestis.lt/.

Kiedy kierowca zweryfikuje wszelkie formalności, może rozsiąść się wygodnie za kierownicą i obrać kierunek na przykład w stronę Druskiennik – malowniczo położonego nad Niemnem uzdrowiska, które szczególnie upodobał sobie niegdyś sam marszałek Piłsudski. Dzisiejsze Druskienniki to nie tylko lasy, rzeka i ośrodki wypoczynkowe, ale też szereg atrakcji dla rodzin, w tym niezwykle popularny aquapark, kolejka górska czy… całoroczny, kryty stok narciarski!

Amatorom zwiedzania parków narodowych poleca się wycieczkę do Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej, który znajduje się na liście UNESCO. Spacer piaszczystymi wałami z widokiem na niebieski Bałtyk i zwiedzanie tamtejszych wiosek może okazać się strzałem w dychę.

Na deser warto zostawić sobie stolicę Litwy, Wilno. To właśnie tam znajduje się jedna z największych w Europie starówek oraz słynna Ostra Brama wybudowana na początku XVI wieku, stanowiąca niegdyś jedną z dziewięciu bram wjazdowych. W XVII wieku do bramy została dobudowana kapliczka, w której do dziś znajduje się obraz Matki Boskiej Miłosierdzia – jeden z najchętniej odwiedzanych punktów Wilna. Do nowszych atrakcji stolicy należy między innymi mur znajdujący się przy ulicy Literackiej. To na nim upamiętnieni zostali najwięksi pisarze, między innymi Słowacki, Gałczyński czy Szymborska.

I to, co każdy polski turysta zobaczyć powinien – muzeum Adama Mickiewicza. Znajduje się w dawnej kamienicy, w której wieszcz mieszkał i tworzył. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 2 euro. Wilno pełne jest miejsc związanych z Mickiewiczem. Chętni mogą zwiedzić miasto jego śladami.

Podróżowanie po Europie kamperem może okazać się fascynującą przygodą i takie wakacje na pewno pozostaną na długo w pamięci. Wachlarz możliwości i brak przywiązania do jednego miejsca daje swoboda podróżowania na własną rękę, według indywidualnego planu. Warto przygotować się do takiej wyprawy wcześniej. Etap mniej przyjemny, czyli organizacja opłat drogowych, sprawdzenie infrastruktury, wybór kempingów i zaplanowanie trasy, lepiej zrobić będąc jeszcze w domu. A później można się już tylko delektować widokami, atrakcjami i przede wszystkim: odpocząć.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(5) "Litwa" ["lat"]=> float(55.1694379999999995334292179904878139495849609375) ["lng"]=> float(23.881274999999998698285708087496459484100341796875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJE74zDxSU3UYRubpdpdNUCvM" ["name"]=> string(5) "Litwa" ["country"]=> string(5) "Litwa" ["country_short"]=> string(2) "LT" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: