słowenia

Kamperem po Europie – Słowenia

Słowenia to traktowany nieco po macoszemu raj krajobrazowy. Wielu kojarzy się jedynie jako punkt przelotowy do Chorwacji. W tym miejscu warto jednak zaciągnąć hamulec swojego kampera na dłużej, bo to bardzo atrakcyjny, wręcz bajkowy kraj.

Ceny kempingów w Słowenii nie są wysokie, oscylują średnio między 100 a 130 zł za dobę. Z uwagi na to, że za spanie na dziko można dostać mandat wynoszący nawet do 100 euro, najlepiej będzie jeszcze przed podróżą wybrać kempingi. Istnieje też opcja skorzystania z sieci przystanków przystosowanych do postojów lub noclegów w prywatnych gospodarstwach. O możliwość skorzystania z ostatniej opcji zawsze należy spytać właściciela. Za złamanie zakazu nocowania na terenach prywatnych bez zezwolenia lub biwakowania w miejscach zabronionych trzeba będzie liczyć się z karą do 500 euro.

Poruszanie się po tym niewielkim państwie ułatwi wcześniejszy zakup e-winiety potrzebnej na przejazd po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Zakupu oraz wyboru odpowiedniej winiety można dokonać na stronie: https://evinjeta.dars.si/. Kierowca może wybrać odpowiedni bilet, uwzględniając wielkość, rodzaj auta oraz liczbę dni. Średnia cena za winietę dla auta do 3,5t wynosi dla 7 dni – 15 euro, 30 dni – 30 euro i dla 12 miesięcy –110 euro.

Słowenia obfituje w malownicze krajobrazy i piękne zabytki. Bez wątpienia warto zobaczyć tu najmniejszą europejską stolicę – Lublanę. Miasto otoczone jest górami i przepływa przez nie rzeka Ljubljanica. Must see wycieczki po stolicy Słowenii jest zwiedzenie XV-wiecznego ratusza, katedry, czy kościoła Franciszkanów. To przepiękne zabytki, które są ozdobą i dumą Lublany. Ale chyba największą atrakcją i wizytówką miasta jest zamek, będący jednocześnie punktem widokowym, na który można wjechać kolejką linową. Bilety wstępu wahają się między 13 a 36 euro – w zależności od wybranej opcji zwiedzania i można kupić je wcześniej na stronie: https://www.ljubljanskigrad.si/en/tickets/. Oprócz samego zwiedzania, podczas wizyty w najwyżej położonym punkcie miasta można wypić kawę, zjeść obiad, pospacerować zielonymi alejkami, a przy odrobinie szczęścia – posłuchać koncertu. Na zwiedzenie miasta warto poświęcić dwa dni. Lublana to idealny przykład na to, że małe jest piękne!

Po miejskim zgiełku czas poobcować z przyrodą. A ta słoweńska jest niepowtarzalna! Park Narodowy Triglav to uczta dla oczu. Góry, lazurowe, przejrzyste rzeki i jeziora, wodospady i zapierające dech w piersiach doliny.

Kolejnym, zaraz po Lublanie najbardziej znanym punktem na mapie Słowenii jest jezioro Bled. Na jego środku znajduje się niewielka wyspa Blejski Otok, a jej głównym punktem jest zabytkowy kościół. Jezioro otoczone jest ze wszystkich stron górami i lasami. Na błękitne jezioro można spoglądać też z zamku, który znajduje się na wzniesieniu.

Jaskinie Szkocjańskie to jeszcze jeden must see w Słowenii. Właśnie tam znajduje się najdłuższy w Europie podziemny kanion. Oprócz tego turyści mogą przejść się wiszącym na wysokości 50 metrów mostem. Koszt zwiedzenia Jaskiń waha się między 12,50 euro a 24 euro. Bilety można kupić na oficjalnej stronie: https://www.park-skocjanske-jame.si.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(9) "Słowenia" ["lat"]=> float(46.151240999999998848579707555472850799560546875) ["lng"]=> float(14.995463000000000874933903105556964874267578125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJYYOWXuckZUcRZdTiJR5FQOc" ["name"]=> string(9) "Słowenia" ["country"]=> string(9) "Słowenia" ["country_short"]=> string(2) "SI" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: