google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska - atrakcje Gdańska, muzea w Gdańsku, ciekawe miejsca w Polsce, veturo.pl

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska


Muzeum Historyczne Miasta Gdańska - ciekawe muzeum w Polsce
Adres: ul. Długa 46/47
80 - 831
Gdańsk
Telefon: 58 76 79 100
Email: kancelaria@mhmg.pl
Strona www: http://www.mhmg.gda.pl

Opis

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zostało utworzone w 1970 r. (Uchwała Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z 31 marca 1970 r. jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Samodzielnie Muzeum działa od 22 marca 1971 r. Do 2000 r. nosiło nazwę Muzeum Historii Miasta Gdańska. Na swoją siedzibę otrzymało nowo odbudowany Ratusz Głównego Miasta. W dawnej siedzibie władz miejskich, wznoszonej od XIV w., zaczęto gromadzić zbiory dokumentujące dzieje miasta od średniowiecza do współczesności.

Tworzona od podstaw instytucja nie posiadała zaplecza muzealnego, tj. pracowni merytorycznych i magazynów zbiorów. Brakowało sali oświatowo – audiowizualnej, pomieszczeń do przygotowywania wystaw oraz pracowni technicznej. Pomimo tych trudności Muzeum rozwijało się: przybywały nowe eksponaty, prowadzono działalność wystawienniczą i wydawniczą, rozwijano edukację muzealną. Dziś zbiory Muzeum liczą 20 695 obiektów (stan na 31 grudnia 2012).

Od samego początku dążono do powiększenia instytucji o kolejne historyczne budowle. W efekcie tych starań włączono do muzealnego stanu posiadania najcenniejsze zabytki gdańskiej architektury świeckiej, ale o różnym stanie zachowania. Na Muzeum spoczął obowiązek dokończenia ich odbudowy, rewaloryzacji oraz dostosowania do funkcji muzealnych. Intensywne remonty i prace budowlano – konserwatorskie stały się nieodzownym elementem muzealnej rzeczywistości.

Nocleg - okolice Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Gastronomia - okolice Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Sport - okolice Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

https://veturo.pl/458/oferta-muzeum-historyczne-miasta-gdanska/