google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kalisz - historia zamknięta w schronie

W Kaliszu zwiedzać można jeden z nielicznych w Polsce schronów przeciwatomowych.

Kalisz - historia zamknięta w schronieKalisz, Polska

Mariusz Patysiak

Na odwiedzenie tej atrakcji w Kaliszu skuszą się zapewne nie tylko miłośnicy militariów czy historii najnowszej, ale wszyscy którzy chcieliby zobaczyć w jakich warunkach mieli przeżyć atak bomby atomowej najważniejsi obywatele miasta położonego w Wielkopolsce. W Kaliszu udostępniony jest dla zwiedzających schron przeciwatomowy.

Mieszczący się przy ul. Granicznej 20 obiekt zbudowany był w latach 60. XX w., kiedy to przy okazji zimnej wojny toczącej się między ZSRR a USA zaistniała groźba odpalenia przez którąś ze stron konfliktu bomby atomowej. Aby uchronić najważniejsze osoby w państwie, w wielu miejscach kraju budowano specjalne pomieszczenia, które miałyby je uchronić przed skutkami wybuchu takiej bomby. Fakt budowy schronów był przy tym pilnie skrywaną tajemnicą, o którym wiedzieli wyłącznie ci, którzy mieliby być w niej umieszczeni.

Kaliski schron przeznaczony był dla władz województwa i osób, które miały dowodzić regionem po wybuchu bomby atomowej. To tu miały spływać informacje na temat katastrofy i dane dotyczące skażenia. Stąd też miano uruchamiać syreny alarmowe informujące mieszkańców miasta o zagrożeniu.

Liczący 500 m kwadratowych obiekt składa się z kilku pomieszczeń operacyjnych (m. in. centrala telefoniczna, sala konferencyjna) i sal wyposażonych w urządzenia zapewniające prawidłowe funkcjonowanie obiektu (m. in. system centralnego ogrzewania, system agregatów wentylacyjnych, agregat prądotwórczy). Stan poszczególnych pomieszczeń jest bardzo dobry. Zwiedzający mogą zobaczyć w jakich warunkach mieli pracować i mieszkać kaliscy notable. W przyszłości planowane jest uzupełnienie tej niezwykłej ekspozycji o tablice z opisami przybliżającymi turystom historię tego miejsca i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń.

Muzeum zwiedzać można indywidualnie lub w grupach. Placówka czynna jest w godzinach 8.00 – 14.00 lub w godzinach ustalonych w przy umówieniu telefonicznym pod numerem 62 593 16 00.

 

Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w ...

Kalisz to najstarsze miasto Polski. Wybieracie się tam ...

https://veturo.pl/article/1019/historia-zamknieta-w-schronie/