google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Trasy skitourowe w Beskidzie Sądeckim

Aktywne Bieszczady

Na miłośników skitouringu czekają w Beskidzie Sądeckim specjalnie dla nich przygotowane trasy.

Trasy skitourowe w Beskidzie Sądeckim

redaktionelli / Foter / CC BY

Skitouring to połączenie narciarstwa zjazdowego z biegowym polegające na przemieszczaniu się (wchodzeniu i zjeżdżaniu) przy pomocy nart po wzniesieniach. Ta odmiana narciarstwa jest obecnie w Polsce stosunkowo mało popularna, choć tradycje jej uprawiania na ziemiach polskich sięgają dawnych czasów. Wtedy bowiem w taki właśnie sposób przemierzano górskie tereny. Zainteresowanie skitouringiem spadło wraz ze wzrostem popularności narciarstwa i tworzeniem czy rozbudową infrastruktury narciarskiej (skoro bowiem na szczyt można wjechać wyciągiem, mało kto będzie się trudził z męczącym wchodzeniem na nartach).

W ostatnich latach różne odmiany narciarstwa zjazdowego (w tym skitiuring) przeżywają renesans. Do wzrostu zainteresowania nimi niewątpliwie przyczyniają się właściciele i zarządcy terenów górskich, którzy przygotowują specjalnie dla nich trasy.

W tym sezonie zimowym o narciarzach skitourowych pomyśleli pracownicy Nadleśnictwa w Nowym Sączu i tamtejszego oddziału PTTK, przygotowując dla nich kilka szlaków biegowo-spacerowych. Opracowanie szlaków tonie tylko odpowiedź na zapotrzebowanie na takie trasy, także sposób na wydłużenie sezonu turystycznego w górach i poszerzenie oferty zimowego wypoczynku.

Trasy skitourowe znajdują się w rejonie schroniska na Przehybie w Beskiedzie Sądeckim. Wiodą leśnymi duktami, niekiedy zbiegają się z istniejącymi szlakami turystycznymi. Punkt początkowy znajduje się w Gaboniu, przy wejściu na drogę do schroniska. Stamtąd można rozpocząć wędrówkę jedną z czterech tras.

Najdłuższy (8,5 km) jest szlak czarny wiodący z Gabonia do wieży przekaźnikowej na Przehybie. Na trasie ustawionych jest kilka wiat, z których podziwiać można widoki na okolicę. Maszerując tym szlakiem natknąć się można na także na kamień św. Kingi (według legend księżna miała odpoczywać na tym piaskowym głazie chroniąc się w czasie najazdów tatarskich w lesie).

Pozostałe trasy liczą od 3,5 do 6,5 km. Wszystkie oznaczone są jako łatwe, każdy z nich ma jednak odcinki trudne.   

Gdzie można wybrać się na spływ kajakowy w ...

Zabytkowy dwór w Kąśnej Dolnej w powiecie tarnowskim ...

Beskidy pomimo tego, że nie są najwyższym pasmem ...

„Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś ...

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 18 Gmin z ...

Skamieniałe Miasto to grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1015/trasy-skitoruowe-w-beskidzie-sadeckim/