Oznaczenia szlaków

Dziwne znaki na szlaku – jak czytać oznaczenia turystyczne

Nie masz pomysłu co robić w weekend? Wybierz się na szlak turystyczny. Nieważne czy wybierzesz się pieszo, rowerem czy na narty, warto wcześniej zapoznać się z dziwnymi znakami, które spotkasz na swej drodze. Przeczytajcie nasz poradnik, dowiedzcie się co to jest szlak turystyczny oraz co oznaczają poszczególne symbole namalowane na drzewach, kamieniach lub skałach.

Czym jest szlak turystyczny?

Jest to inaczej trasa wycieczkowa, którą można pokonać pieszo, rowerem, kajakiem, konno czy nawet samochodem. Każda taka droga jest specjalnie oznakowana, dzięki temu turysta wie, gdzie się kierować, aby dojść, na przykład, do charakterystycznych i ciekawych miejsc. Podłoże szlaków turystycznych z reguły jest nieutwardzone. Są to ścieżki, drogi gruntowe i leśne, rzeki, koryta, jeziora czy choćby nartostrady. Każda z tych dróg jest inaczej oznakowana ze względu na swoje specyficzne cechy. Szlakiem turystycznym są również ścieżki dydaktyczne, które znajdują się najczęściej w rezerwatach przyrody lub miejscach, gdzie można zobaczyć wiele atrakcyjnych obiektów.

Jak się znakuje szlaki?

Za wytyczanie i znakowanie tras (ale tylko pieszych i narciarskich) odpowiedzialne jest Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze (PTTK). Do tej pory pracownicy PTTK wyznaczyli w Polsce ponad 63 tysiące kilometrów wszystkich szlaków. Podzielili je na piesze, jeździeckie, rowerowe, kajakowe i narciarskie. Znakując trasę, PTTK bierze pod uwagę między innymi jej atrakcyjność, jak również dostępność i ilość osób, które nią uczęszczają. Towarzystwo to jest również odpowiedzialne za likwidację szlaku i jego oznakowań, jeśli zajdzie taka konieczność. Każdy szlak jest więc dokładnie naniesiony na mapę i sprawdzony przez znakarzy, którzy wcześniej przeszli tą trasą już kilka razy.

Istnieje pięć kolorów tras: czerwony (szlak główny, najciekawszy pod kątem krajobrazów), niebieski (dalekobieżny), zielony (krótki, zazwyczaj prowadzący najkrótszą drogą do specyficznych miejsc), czarny (krótki szlak dojściowy) i żółty (krótki szlak łącznikowy). Na swojej stronie internetowej, Grupa Beskidzka GOPR informuje, że kolory te, jeśli dotyczą szlaków pieszych, nie informują o trudności trasy. Pamiętajmy o tym planując spacery, szczególnie w górach.

Szlak rowerowy oznakowany będzie białą tablicą z narysowanym czarnym rowerem i paskiem w jednym z czterech wymienianych już przez nas kolorów.  Szlaki konne wyznaczy biała, kwadratowa tablica z pomarańczowym kołem po środku. Szlaki narciarskie oznaczone są pomarańczowymi, prostokątnymi tablicami z kolorowym, poziomym paskiem po środku. Zabarwienie paska, na tego typu trasie oznacza również stopień jej trudności. Pasek zielony to stopień trudności A czyli trasa bardzo łatwa, pasek niebieski to stopień trudności B, czyli trasa łatwa, pasek czerwony to stopień trudności C, czyli trasa trudna i pasek czarny to stopień trudności D, czyli trasa bardzo trudna. Łatwe do zapamiętania, a pomoże na stoku.

Stopień trudności szlaku kajakowego, regulują natomiast gwiazdki (jedna to trasa dość malownicza, dwa to szlak malowniczy, a trzy to bardzo malowniczy; słowo malowniczy nie oznacza tutaj że szlak jest piękny, ale mówi o jego zróżnicowaniu – czyli im bardziej malowniczo, tym więcej zakrętów, spadków, przepraw, itd.). W przypadku rzek górskich obowiązuje także tzw. skala WW (z ang. White Water) – warto się z nią zapoznać zanim zdecydujemy się na wodną wyprawę po górach.
Są jeszcze szlaki samochodowe, oznaczone zwykle tablicami w kolorach biało-brązowym. Znaki te umieszcza się na początku trasy i widnieje na nich informacja, jak daleko znajduje się obiekt docelowy, jak się nazywa, i strzałka, w którą stronę mamy jechać. Bardzo przydatne podczas samochodowej wycieczki.

Wszystkie rodzaje szlaków przecinają się, łączą, uzupełniając, tworząc turystyczną siatkę, tak dobrze nam znaną z wakacyjnych spacerów.

Dziwne znaki, jak je czytać i co oznaczają?

Podstawowe znaki czasem zmieniają się w kombinacje lub znaki specjalne. Gdy na przykład napotkamy kółko w kolorze szlaku pieszego z białą obwódką – oznacza to początek lub koniec danego szlaku (czyli taki start lub stop), a kilka pasów szlaków w rożnych kolorach oznacza, że w danym miejscu szlaki idą równolegle lub się krzyżują. Biały trójkąt z wnętrzem w kolorze szlaku informuje nas, że znajdujemy się blisko punktu widokowego, a strzałka – o bliskości punktu noclegowego. . Jeśli spotkacie się ze znakiem uwagi czyli wykrzyknikiem, oznacza to, że musicie zachować szczególną ostrożność.

Warto zwracać uwagę na oznaczenia szlaków – ścieżki mogą nas sprowadzać na manowce, ale znajomość sekretnych znaków turysty z pewnością pomoże odnaleźć drogę w każdej sytuacji.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(121) "Dziwne znaki na szlaku - jak czytać oznaczenia turystyczne- szlaki turystyczne, polskie szlaki, poradnik turysty,Veturo " ["meta_desc"]=> string(167) "Czy zastanawiałeś się kiedyś co oznaczają różnokolorowe znaki na szlakach turystycznych? Przeczytaj poradnik w którym wyjaśniamy te kwestie - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(10) "19.3359375" ["lng"]=> string(15) "52.171875536442" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Dziwne znaki na szlaku - jak czytać oznaczenia turystyczne- szlaki turystyczne, polskie szlaki, poradnik turysty,Veturo

meta_keys:

meta_desc: Czy zastanawiałeś się kiedyś co oznaczają różnokolorowe znaki na szlakach turystycznych? Przeczytaj poradnik w którym wyjaśniamy te kwestie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Dziwne znaki na szlaku - jak czytać oznaczenia turystyczne- szlaki turystyczne, polskie szlaki, poradnik turysty,Veturo

meta_keys:

meta_desc: Czy zastanawiałeś się kiedyś co oznaczają różnokolorowe znaki na szlakach turystycznych? Przeczytaj poradnik w którym wyjaśniamy te kwestie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Czy zastanawiałeś się kiedyś co oznaczają różnokolorowe znaki na szlakach turystycznych? Przeczytaj poradnik w którym wyjaśniamy te kwestie - poleca veturo.pl