google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dąbki – po zdrowie nad morze

Atrakcje Dąbek

Szeroka, piaszczysta plaża, szachulcowe chałupy rybaków, morze i jezioro, a do tego zdrowotny mikroklimat. Wszystko to, a nawet więcej, znajdziecie w Dąbkach – zachodniopomorskim uzdrowisku nad Bałtykiem.

Dąbki – po zdrowie nad morzeDąbki

Marcin Polak, flickr

Jak co roku Morze Bałtyckie z pewnością będzie kierunkiem nr 1 wśród naszych rodaków. Jeśli jednak lubimy łączyć przyjemne z pożytecznym, powinniśmy spędzić wczasy w Dąbkach, niedaleko Darłowa. Jest ku temu co najmniej kilka powodów.

Pierwszy to położenie. Dąbki leżą w samym sercu Pobrzeża Słowińskiego. Bałtyk, plaża, wydmy porośnięte sosną, leśna promenada oraz Jezioro Bukowo tworzą tutejszy, malowniczy krajobraz. Nudzić się nie będą więc ani zwolennicy opalania czy też nadmorskich spacerów, ani windsurferzy, żeglarze i wędkarze. Drugim powodem są skarby architektury – przede wszystkim charakterystyczne szachulcowe chałupy rybackie oraz uroczy, neobarokowy pałac z 1872 roku. Lecz największym skarbem miejscowości jest specyficzny mikroklimat, zbawiennie wpływający na nasze zdrowie.

Powietrze, które leczy

Północna część kraju jest wyjątkowo hojnie obdarzona dobrami natury. Dąbki wyróżniają się dużym nasłonecznieniem, a przed wszystkim występującym w powietrzu jodem i aerozolem morskim. Dzięki temu można tu podreperować drogi oddechowe czy podleczyć alergię. Miejscowe zakłady lecznictwa uzdrowiskowego specjalizują się ponadto w chorobach układu krążenia, schorzeniach reumatycznych, chorobach układu pokarmowego, ortopedyczno-urazowych, problemach endokrynologicznych, a także w nerwicach. Powietrze wolne od zanieczyszczeń sprawia, iż miejscowość nadaje się zarówno na kolonie, wczasy rodzinne, jak też wyjazdy indywidualne.

Zaskakujące właściwości torfu

Polskie uzdrowiska wykorzystują zabiegi borowinowe jako część kuracji. Także w Dąbkach znajdują się pokłady torfu leczniczego. Torf to nic innego jak skała osadowa, powstała w efekcie rozkładu roślin. Z uwagi na środowisko bogate w drobnoustroje oraz wilgoć staje się tym samym niezmiernie cennym źródłem kwasów organicznych i minerałów. Na co pomagają zabiegi borowinowe? Głównie na dolegliwości bólowe (np. bóle stawów, leczenie stanów zapalnych narządów ruchu, złamania czy zwichnięcia). Ale torf wykorzystuje się również w kosmetologii. Jeśli zatem pragniemy gładkiej cery lub smukłej sylwetki, wizyta w Dąbkach dobrze nam zrobi. Tylko uwaga: istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania torfu (np. cukrzyca, miażdżyca, nowotwory), wobec czego lepiej wcześniej omówić zabieg ze specjalistą. 

wSPAniałe wczasy

Skoro mowa o cerze i zabiegach upiększających, trzeba wspomnieć, że uzdrowiskową ofertę Dąbek uzupełniają całoroczne parki wodne z gabinetami spa&wellness. W sezonie i poza nim możemy korzystać z przeróżnych masaży, kuracji, saun, basenów itd. Oczywiście należy pamiętać, iż kąpiel w morskiej wodzie również przynosi ciału odnowę biologiczną.

Relaks i historia

Dąbki sprawdzą się także jako idealne miejsce tradycyjnego odpoczynku nad morzem. Szum fal i beztroska zabawa na plaży ukoją nasze nerwy. Jeśli jednak mamy w sobie żyłkę odkrywcy, powinniśmy się udać do pobliskiego Bobolina. To małe agroletnisko położone przy trasie do Darłowa. Słynie z dość tajemniczych bunkrów, które wchodziły w skład tajnego poligonu doświadczalnego Wehrmachtu. Mimo że większość z nich pozostaje niedostępna (teren podlega jednostce wojskowej), przy plaży wciąż znajdują się pozostałości stanowisk artyleryjskich.

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza ...

Kamień Śląski, wieś w województwie opolskim, ma wiele ...

Położenie Krynicy-Zdrój na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, sprawia, ...

Konstancin-Jeziorna jest położony na styku Równiny Warszawskiej i ...

Niewielka miejscowość w gminie Brześć Kujawski, w południowo-wschodniej ...

Dzielnica uzdrowiskowa urokliwego miasteczka Lądek- Zdrój rozciąga się ...

nocleg

https://veturo.pl/article/1447/dabki-po-zdrowie-nad-morze-atrakcje-dabek-morze-baltyckie-zdrowie/