google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wieniec - Zdrój

Niewielka miejscowość w gminie Brześć Kujawski, w południowo-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego o wdzięcznej nazwie Wieniec-Zdrój, to uzdrowisko z łagodnym klimatem, położone wśród sosnowych lasów korzystnie wpływających na zdrowie kuracjuszy i zwiększających odporność organizmów.

Wieniec - ZdrójWieniec-Zdrój

fot. www.uzdrowisko-wieniec.pl

Początkiem uzdrowiska było odkrycie borowin i naturalnych wód mineralnych na ziemi barona Leopolda Kronenberga. W 1923 r. ruszyła eksploatacja złóż dla celów kuracyjnych, a wraz z nią inwestycje uzdrowiskowe. Tworzywem leczniczym Wieńca-Zdroju jest naturalna woda mineralna, niezastąpiona w leczeniu nieżytów żołądka i jelit oraz schorzeń dróg żółciowych i zaburzeń przemiany materii. Wieniecka Zdrój to woda życia i młodości, ze względu na zawartość selenu, pierwiastka urody, utrzymującego tkanki w młodzieńczej elastyczności. Selen jest też niezastąpiony w stanach wyczerpania, apatii i stresie. Wienieckie źródło zawiera również magnez, wapń i potas.

Profil leczniczy uzdrowiska to ortopedia, reumatologia  i kardiologia. W Wieńcu-Zdroju leczy się schorzenia układu ruchu i układu krążenia, schorzenia neurologiczne oraz choroby przewodu pokarmowego. Wszystkie zabiegi uzdrowiskowe, kuracje pitne i balneologiczne w Wieńcu-Zdroju odbywają się w zakładzie przyrodoleczniczym, w oparciu o wodę leczniczą scharakteryzowaną jako siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodową. Wieniec-Zdrój stawia sobie ambitne cele edukacyjne.

W trakcie wykładów Poradni Edukacji Zdrowotnej kuracjusze dowiadują się, jak podtrzymać efekty oddziaływań leczniczych również po zakończeniu kuracji w uzdrowisku. Nowoczesna pijalnia wody i grota solna uzupełniają ofertę zdrojowiska.

Po zabiegach kuracjuszy zaprasza na spacer park zdrojowy z lat 20. XX w. W sąsiedztwie Wieńca-Zdroju leży Wieniec-Zalesie, gdzie warto zobaczyć Dąb Siostry Amelii będący pomnikiem przyrody oraz pole golfowe. Nieopodal Wieńca-Zdroju, w Mazurach, znajduje się pomnik poświęcony pamięci dziewięciu Polaków, zamordowanych przez hitlerowców w 1945 r. Na wycieczkę warto wybrać się do nieodległego Włocławka, największego miasta tej części Kujaw. We Włocławku jest Szlak Obiektów Zabytkowych, a na nim: pomniki, pałace i zabytki sakralne. Ciekawe są też kamienice z XVIII w., jedne z niewielu tak starych, zachowanych we Włocławku. Od 1972 r. w kamieniczkach działa muzeum historii Włocławka. 

wykorzystano fragmenty publikacji "Wędrować każdy może"
pod redakcjąJolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy.
Zespół autorski:Barbara Zygmańska, Maciej Z. Maśliński, Kajetan Gawarecki, Jolanta Śledzińska.
© Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Warszawa 2014

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza ...

Kamień Śląski, wieś w województwie opolskim, ma wiele ...

Położenie Krynicy-Zdrój na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, sprawia, ...

Konstancin-Jeziorna jest położony na styku Równiny Warszawskiej i ...

Dzielnica uzdrowiskowa urokliwego miasteczka Lądek- Zdrój rozciąga się ...

Jesteś seniorem i planujesz pobyt w Ciechocinku? Oto ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/2781/kujawy-uzdrowiska-w-polsce-wieniec-zdroj/