google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Świnoujście - atrakcje turystyczne

Atrakcje Świnoujścia

Świnoujście nazywane jest przez Polaków miastem wysp, jako że w jego skład wchodzą trzy duże wyspy – Wolin, Uznam i Karsibór oraz ponad 40 małych, tych niezamieszkałych. Specjalnie dla was sprawdziliśmy największe atrakcje miasta.

Świnoujście - atrakcje turystyczneŚwinoujście, latarnia morska

Flickr, MSZ

To warto zobaczyć…

W budynku byłego ratusza miejskiego znajduje się teraz Muzeum Rybołówstwa. Poznamy tu historię miasta i obejrzymy modele i makiety związane nie tylko z dawnym i dzisiejszym połowem ryb, ale także z żeglarstwem, bursztynem, rafą koralową, nawigacją i innymi zagadnieniami dotyczącymi mórz i oceanów.

Zabytkowe falochrony, które powstały na początku XIX wieku. Dziś są dumą mieszkańców Świnoujścia. Zbudowane zostały tylko z kamienia i zaprawy murarskiej. Falochron wschodni mający prawie 1,5 kilometra długości podczas napraw został zalany żelbetonem, ale zachodni nadal wygląda tak jak prawie 200 lat temu, w dodatku na jego końcu znajduje się Stawa Młyn, która jest dumą mieszkańców miasta i charakterystycznym punktem tego miejsca. Stawa wygląda jak wiatrak, ale na jej szczycie pulsuje światło, które ma pomóc marynarzom określić położenie statku. Jak głosi legenda, dawno temu w tym miejscu mieszkał stary rybak, który za pomocą swoich tajemnych praktyk odmładzał marynarzy.

Fort Anioła to najważniejszy obiekt kulturalny w Świnoujściu. Organizowane są tu wystawy artystyczne, festyny i koncerty. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się polany, na których odbywają się tradycyjne walki rycerskie, takie jakie miały miejsce w średniowieczu oraz Sala Wikingów. Ta na pewno będzie niezapomnianą przygodą dla naszych pociech, jako że każdy eksponat można dotknąć i przymierzyć. Starsi po zwiedzeniu fortu mogą udać się na strzelnicę, aby spróbować swych sił podczas strzelania z łuku, procy czy rzucając toporem. Zwiedzanie Fortu Gerharda to przeżycie, które długo będziemy mile wspominać. Można się tu bowiem na ponad godzinę przenieść w czasie i zostać rekrutem pruskiego generała. Obok fortu znajduje się ponoć najwyższa nad Morzem Bałtyckim latarnia morska. Ma 68 metrów wysokości i ponad 150 lat. W Forcie Zachodnim na szczególną uwagę zasługują brama obronna, reduta, a także podziemny korytarz i artyleryjskie remizy.

Panoramę miasta warto zobaczyć z zabytkowej wieży, która ostała się ze zburzonego podczas wojny kościoła protestanckiego.

Podziemne miasto na wyspie Wolin jest obiektem militarnym, o którym istnieniu cywile przez długi czas nie mieli pojęcia. Po podziemnych korytarzach i schronach oprowadza przewodnik, który również przybliża historię tego miejsca. Zwiedzanie trwa około dwóch godzin.

Karsibór

Karsibór słynie z bagien i ptasiego rezerwatu, w którym spotkać można wodniczkę, siewkowe, bieliki, nerkowce i inne rzadkie gatunki ptaków, a także Wyspy Skarbów, czyli jednego z najciekawszych gospodarstw agroturystycznych. Tajemnicze siły kamiennego kręgu przyciągają tu przede wszystkim osoby starsze, które chcą wypocząć w zgodzie z naturą oraz rodziny z dziećmi oczekujące dobrej zabawy. A jest tu gdzie i z kim poszaleć. Można się pobawić z królikami, pojeździć na szetlandzkich kucach, nakarmić kozę i porozmawiać o Afryce ze strusiem. Małych sportowców z pewnością zainteresują jednokołowe rowery, szczudła, pirackie narty i wiele innych sportowych atrakcji. Jednak największe wrażenie na dużych i małych turystach robi skarbiec.

Nie lada wyczynem jest dziś znaleźć stare, pokryte strzechą chaty. Jeszcze kilka stoi ich na pewno w Karsiborze. Postawione zostały one pod koniec XVIII wieku, a dziś choć prawie już zapomniane, cieszą się jeszcze dość dobrym stanem. Zapomniany na tej wyspie został także niewielki, wiejski cmentarz ewangelicki. Szkoda, gdyż można na nim spotkać groby nawet z końca XIX wieku. Cmentarze nie są zbyt chętnie odwiedzane przez turystów, a o tym wiedzą tylko nieliczni, starsi już mieszkańcy Karsiboru. Warto jednak go poszukać, aby zobaczyć rzadkie już kamienne nagrobki, kute, żeliwne krzyże czy ogrodzenia.

Grunt to dobra zabawa

Każdy podróżnik wie, że poznawanie danego miejsca to nie tylko zwiedzanie muzeów i podziwianie zabytków, ale także rozmowy z mieszkańcami, jak również udział w lokalnych imprezach. Tych w Świnoujściu nie brakuje. Przez cały rok bowiem coś się tu dzieje. W klubach i kawiarniach królują dancingi, dyskoteki i wieczorki taneczne, w galeriach podziwiać można wystawy rysunku, fotografii, czy też ręcznie robionej biżuterii. Kiedy nadchodzi ciepło rozpoczynają się plenerowe imprezy sportowe, na przykład zawody w biegach, turnieje tenisa, festiwal Szalone Lato Tańca, Festiwal Piosenki Morskiej, Dni Morza czy choćby Dzień Rybaka. Wszystkich imprez nie sposób wymienić, we wszystkich nie sposób też wziąć udziału, ale w tych najważniejszych na pewno trzeba.

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

Z roku na rok liczba  turystów wypoczywających nad ...

Szacuje się, że każdego roku ok. 6-7 mln ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Dzikie, miejskie, cieszące się ogromną popularnością i te ...

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zlokalizowane jest w ...

nocleg

zdrowie i uroda

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1526/swinoujsice-miasto-wysp-atrakcje-swinoujscia-karsibor-muzuem/