Włocławek

Włocławek atrakcje turystyczne

Włocławek to niewielkie miasto w kujawsko-pomorskim które dziś kojarzy się przede wszystkim ze znaną marką ketchupu. Leżąca nad Wisłą miejscowość może poszczycić się jednak nie tylko dobrze prosperującą fabryką. Co ciekawego może tam zobaczyć turysta?

Przede wszystkim nie każdy wie, jak długą i bogatą  historię ma Włocławek. Początki grodu sięgają X wieku. Za czasów Bolesława Chrobrego miał on duże znaczenie militarne. Później powstały tu zamek i siedziba biskupów włocławskich. W ten sposób miejsce to zasłużyło na miano historycznej stolicy Kujaw. Dlatego właśnie wycieczka do Włocławka będzie przede wszystkim wędrówką po pamiątkach z przeszłości.

Obejrzenie wszystkich wartych uwagi zabytków ułatwi nam miejski spacerowy „Szlak obiektów zabytkowych we Włocławku”. Kierując się charakterystycznymi biało-niebieskimi znakami trafimy na najciekawsze zabytki miasta.

Spacer warto zacząć na Pl. Wolności. W centralnym punkcie nie do przeoczenia jest pomnik poświęcony żołnierzowi polskiemu. Następnie szlak prowadzi nas na ulicę Kościuszki. Pod numerem drugim znajduje się Pałac Müshama. Budynek zbudowany około 1894 roku może zachwycić ozdobną architekturą nawiązującą do tradycji francuskiego renesansu. Aby zobaczyć punkt trzeci wracamy na Pl. Wolności. Zwiedzić tam możemy kościół i klasztor ojców Franciszkanów Reformatów. Barokowa budowla powstała w 1644 roku i do tej pory zachowała swoje cechy. Wyposażenie wnętrz kościoła nawiązuje też do stylu rokoko. Zwiedzanie tego obiektu będzie więc ucztą dla oka, a przy tym okazją do wyciszenia i kontemplacji.

Ponieważ cały szlak ma aż 21 punktów, nie warto zdradzać wszystkich atrakcji. Jeśli będziecie jednak mieli ochotę na dłuższy spacer, warto odwiedzić je wszystkie. Każdy z nich nawiązuje bowiem do przebogatej historii miasta. Na zachętę trzeba też wspomnieć o ciekawszych świeckich punktach trasy. Niewątpliwie należy do nich na przykład Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie z siedzibą na ulicy Piwnej. Jest ono bowiem jednym z najstarszych w Polsce. Swe początki datuje na 1886 rok. Zawody organizowane tu na przełomie XIX I XX wieku przeszły do historii jako największe w Polsce.

Przechadzając się ulicami Włocławka na pewno zauważymy, że miasto to tak naprawdę pełne jest ciekawych starych budynków. Nawet siedziba starostwa czy budynek remizy mają tu status zabytku. Dlatego właśnie dla turysty miasteczko ma szczególny urok. Perełki, które cieszą oko, można tu znaleźć w każdej uliczce. Jeśli będziemy mieli szczęście trafić tam latem, dobrym pomysłem będzie też spacer nadwiślańskimi bulwarami. Ciągną się one od Pałacu Biskupiego wzdłuż brzegu rzeki, a kończą doskonałym punktem widokowym na panoramę zapory wiślańskiej.

Warto też przypomnieć, że około 30 kilometrów od Włocławka znajduje się jedna z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych – Ciechocinek. Zabytkowe tężnie czy słynny park zdrojowy to tylko niektóre z atrakcji kurortu. Może będąc w okolicy warto zwiedzić i jedno, i drugie miasto? Włocławek może też być bazą wypadową dla kuracjuszy.

Bez względu na to, czy zatrzymacie się we Włocławku po drodze, czy będzie to cel waszej wyprawy, warto spędzić tu choć jeden dzień. Mnóstwo ciekawych budowli i legendy związane z miastem składają się na niepowtarzalny klimat tego miejsca. Co wspólnego ma Włocławek z gryfem? Albo jaka jest historia nazwy miasta? O tym wszystkim dowiecie się w czasie spaceru ulicami Włocławka.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Atrakcje Włocławka" ["meta_title"]=> string(77) "Włocławek atrakcje Włocławka - ciekawe miejsca we Włocławku - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(94) "Włocławek to miasto o bogatej historii - poznaj jego największe atrakcje - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.65041263548069849775856710039079189300537109375) ["lng"]=> float(19.06677245828949907036076183430850505828857421875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Włocławka

meta_title: Włocławek atrakcje Włocławka - ciekawe miejsca we Włocławku - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Włocławek to miasto o bogatej historii - poznaj jego największe atrakcje - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Włocławek atrakcje Włocławka - ciekawe miejsca we Włocławku - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Włocławek to miasto o bogatej historii - poznaj jego największe atrakcje - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Włocławek to miasto o bogatej historii - poznaj jego największe atrakcje - poleca veturo.pl