Tężnie w Ciechocinku

Ciechocinek nie tylko dla kuracjuszy

Ciechocinek znany jest głównie jako miasto uzdrowiskowe, ale nie tylko dla zdrowia warto odwiedzić ten kurort. Solne groty, stare kopalnie i relaksujące spacery, a nawet dancingi. Wszystko aby odpocząć po meczącym tygodniu.

Pierwszy raz w Ciechocinku byłam przejazdem. Spędziłam tu kilka godzin, zobaczyłam tężnie i już trzeba było ruszać dalej. Miasteczko nie zrobiło na mnie żadnego wrażenia. Kilka lat później miałam okazję spędzić w Ciechocinku pięć dni. Nie byłam kuracjuszem, nie odwiedzałam rodziny w sanatorium. Postanowiłam poznać miasto i jego mieszkańców, a przede wszystkim raz jeszcze obejrzeć największe w Europie tężnie solankowe.

Co warto zobaczyć w Ciechocinku

Tężnie są główną atrakcją Ciechocinka. Kiedyś pomagały zwiększyć stężenie soli w solance podczas wydobywania soli z wód, obecnie przede wszystkim pomagają w leczeniu chorób dróg oddechowych. Historia tężni sięga początku XIX wieku, a konstrukcja składa się, aż z 7000 tysięcy pali. Za jednorazowe wejście na teren tężni trzeba zapłacić. Nie są to wygórowane kwoty. Jednorazowy bilet to koszt od 3 do 4 złotych. Jeśli jednak planujecie dłuższy pobyt w mieście zachęcam do zakupu karnetu. Taras widokowy (niestety płatny dodatkowo) na terenie tężni to idealne miejsce dla fotografów amatorów. Znajdziecie się bowiem prawie 16 metrów nad ulicami miasta.

Prawie 1,5 km od tężni znajduje się Zabytkowa Warzelnia Soli. To obowiązkowy punkt programu dla wszystkich tych, którzy interesują się historią i starymi metodami pozyskiwania soli. W części muzealnej można dokładnie przyjrzeć się narzędziom pracy wykorzystywanym w Warzelni na przełomie ostatnich 170 lat. Wstęp to kolejne 4 złote.

W tężni nr II znajduje się jedna z pięciu grot solnych. Zarówno mikroklimat takiej jaskini, jak i jej wygląd przypomina kopalnię soli w Wieliczce. Wpływa na odwiedzających relaksująco i wyciszająco. Po takim seansie (koszt około 12 złotych) człowiek jest wypoczęty i ma więcej energii do działania. Wtedy zachęcam do spaceru ulicami miasta i podziwiania jego architektury, fontann i flory. Na szczególną uwagę zasługuje kwiatowy zegar, który wita wszystkich przybyłych do Ciechocinka (zegar ten zawsze wskazuje dokładną godzinę). Ciekawe miejsce to polowa cerkiew prawosławna, jedyna świątynia prawosławna w Europie, która zbudowana została bez użycia nawet jednego gwoździa. Zajrzyjcie też do koronkowej Pijalni Wód Mineralnych – niezwykłego budynku ozdobionego ażurową, drewnianą elewacją.

Pasjonatom historii proponuję zapoznanie się z rezydencją Prezydenta Ignacego Mościckiego, wzniesioną na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Leśnej, miłośnikom sztuki w sezonie wakacyjnym polecam występy Teatru Letniego.

Miasto kultury

Spacerując deptakiem w stronę tężni spotkałam wiele ciekawych osób. Grupę młodzieży dającą pokaz teatralno-muzyczny, wróżkę, która bardzo chciała mi przepowiedzieć przyszłość (niestety nie spełniła się), przewodników, mieszkańców, turystów, ulicznych straganiarzy z pamiątkami. Na prawie co drugim słupie lub drzewie wisiał plakat zachęcający do wzięcia udziału w imprezie. Ciechocinek jest bowiem bardzo rozrywkowym miastem. Koncerty, turnieje sportowe, konkursy, wystawy, spektakle, pokazy filmów, w sezonie codziennie się coś dzieje. Dla fanów muzyki dance, disco i lat 80. i 90. uzdrowiska organizują tak zwane dancingi. Jeśli jesteś młodą osobą nie wahaj się choć raz wziąć w nich udziału, muzyka i taniec łączą bowiem pokolenia.

Komunikacja

W ciągu tych pięciu dni, które spędziłam w Ciechocinku, trzy razy obeszłam całe miasto pieszo. Odległości od atrakcji turystycznych są tutaj niewielkie. Osobom, które nie przepadają za spacerami polecam wynajęcie dorożki lub rikszy. Koszt tej drugiej waha się od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od odległości. Jest to jednak opcjonalny wybór, jeśli chcemy zwiedzić cały kurort w jeden weekend.

Noclegi

Jeśli nie zarezerwowaliście wcześniej sobie noclegu, nie ma się co martwić – na pewno na miejscu bardzo szybko sobie coś znajdziecie. Miejsca campingowe, pokój hotelowy lub w pensjonacie, apartament czy kwaterę prywatną. Wiele rodzin wynajmuje mieszkania lub pokoje za niewielką opłatą. W tym wypadku warto jednak mieć swoje mydło i ręcznik, gdyż rodzina nie zawsze to zapewnia.

Pięć dni w Ciechocinku dla młodej osoby, która potrzebuje wrażeń to stosunkowo dużo. Mimo wszystko zwiedzanie miasta jest przyjemnym i dość tanim sposobem na spędzenie udanego weekendu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(119) "Ciechocinek nie tylko dla kuracjuszy - atrakcje turystyczne Ciechocinek, groty solne, pijalnia wód mineralnych, Veturo" ["meta_desc"]=> string(211) "Ciechocinek w kujawsko-pomorskim jest znanym uzdrowiskiem, ale warto tu przyjechać także po to, by zobaczyć groty solne, stare kopalnie albo zażyć relaksujących spacerów czy dancingów - poleca Veturo.pl." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.927734442055) ["lng"]=> float(18.720703125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Ciechocinek nie tylko dla kuracjuszy - atrakcje turystyczne Ciechocinek, groty solne, pijalnia wód mineralnych, Veturo

meta_keys:

meta_desc: Ciechocinek w kujawsko-pomorskim jest znanym uzdrowiskiem, ale warto tu przyjechać także po to, by zobaczyć groty solne, stare kopalnie albo zażyć relaksujących spacerów czy dancingów - poleca Veturo.pl.

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Ciechocinek nie tylko dla kuracjuszy - atrakcje turystyczne Ciechocinek, groty solne, pijalnia wód mineralnych, Veturo

meta_keys:

meta_desc: Ciechocinek w kujawsko-pomorskim jest znanym uzdrowiskiem, ale warto tu przyjechać także po to, by zobaczyć groty solne, stare kopalnie albo zażyć relaksujących spacerów czy dancingów - poleca Veturo.pl.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Ciechocinek w kujawsko-pomorskim jest znanym uzdrowiskiem, ale warto tu przyjechać także po to, by zobaczyć groty solne, stare kopalnie albo zażyć relaksujących spacerów czy dancingów - poleca Veturo.pl.