Bydgoszcz

Bydgoszcz na weekend

Od historii mydła po ogród pełen motyli kujawska Wenecja jest idealna na weekendowy spacer. Wpadnijcie do Bydgoszczy na spotkanie ze sławnymi kompozytorami, starą fotografią czy egzotycznymi roślinami. Dla każdego znajdzie się ciekawostka do obejrzenia.

Bydgoszcz to idealne miejsce do spacerów, nie tylko dla zakochanych. Obecność kamienic z XIX wieku, warsztatów i dawnych fabryk nad rzeką Młynówką, do złudzenia przypomina włoską Wenecję. Większość budynków zachowała się w stanie pierwotnym, część została wyremontowana, a część przypomina już ruiny. Na początku XX wieku, mieściła się tu „słodka” część miasta, w kamienicach bowiem znajdowała się między innymi fabryki czekolady, wyrobów cukierniczych „Lukullus” i drożdży, a także liczne piekarnie.  Oprócz nich w okolicy wznosiły się również tartak, fabryka papierosów, spirytusu, farbiarnia oraz drukarnia. Obecnie  znajdziecie tu przede wszystkim restauracje, herbaciarnie i brukowany Bulwar Wenecki, prowadzący do mostu Focha.

Leśny Park Kultury i Wypoczynku

Leśny Park Kultury i Wypoczynku to odpowiedź Bydgoszczy na zainteresowanie turystów. Zimą funkcjonuje tu stok narciarski i lodowisko, latem między innymi zoo i plaża, na której można wypożyczyć kajaki, kule i walce wodne. Miłośnikom bydgoskich stawów polecamy rejs parostatkiem, a amatorów wyczynów na deskorolce, rolkach lub rowerze zapraszamy do skateparku. Dzieci i młodzież na pewno zachwyci park linowy, olbrzymi plac zabaw i karuzele, a ich rodziców urządzenia fitness, dostępne na świeżym powietrzu. Gdy już zmęczycie się zabawą, możecie odpocząć podczas pikniku urządzonego na licznych trawnikach rekreacyjnych lub posilając się w jednej z kilku restauracji.  Jedynym minusem Parku jest to, iż wiele atrakcji jest płatnych. Na szczęście są to kwoty kilku lub kilkunastuzłotowe.

Bezpłatny jest za to wstęp do ogrodu botanicznego. Taki spacer doskonale ukoi nerwy i pozwoli oderwać się od codziennych problemów.  Spacer po 60-hektarowym obszarze pozwala na poznanie aż 820 gatunków roślin, kwiatów, drzew iglastych, liściastych, owocowych, krzewów, zbóż i wielu innych przyrodniczych ciekawostek. Wszystkie one są oznaczone tabliczkami. Miłośnicy piękna odnajdą się również w ogrodzie motyli.

Muzeum Fotografii

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy (przy ulicy Królowej Jadwigi 14) zostało założone przez Ryszarda Chodyna i Krzysztofa Sikora. Upamiętnia jedną z największych fabryk fotograficznych w Polsce: fabrykę Alfa, która działała tutaj przed II wojną światową , później zmieniając się w zakłady FOTON. Muzeum oferuje ponad 3,5 tysiąca eksponatów, w skład których wchodzą miedzy innymi aparaty fotograficzne i kamery używane obecnie, jak i wiele lat temu, stare czasopisma fotograficzne, projektory, galerie zdjęć. Dla miłośników fotografii, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy mają ochotę zagłębić się w jej historię, będzie to niezapomniana wycieczka i cenna lekcja. Muzeum organizuje bowiem często kursy i warsztaty fotograficzne. 

Muzeum Mydła

W Bydgoszczy poznać można także historię brudu, zobaczyć jak wyglądała średniowieczna łaźnia lub prysznic w XIX wieku, przypomnieć sobie jak się prało w pralce Frani, a także znaleźć mydła Lena, Jacek i Agatka. Muzeum daje także możliwość własnoręcznego wyrabiania mydeł w ramach warsztatów. Jest to jedna z nielicznych placówek tego typu w Europie. Prawie wszystkich eksponatów można dotknąć lub powąchać. Dzieciaki na pewno spędzą tu ciekawie czas i zabiorą do domu własnoręcznie zrobione mydło. Kto wie – może nie trzeba będzie ich już zachęcać do mycia rąk?

Dzielnica muzyczna

W centrum Bydgoszczy usytuowane są muzyczne centra regionu: Filharmonia Pomorska, Akademia Pomorska, Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki oraz Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Warto sprawdzić, jak to się mówi potocznie, co grają. W samym centrum dzielnicy znajdziemy także park im. Jana Kochanowskiego. Przechadzając się po nim, a także w okolicach Filharmonii, można podziwiać pomniki i popiersia wybitnych światowych wirtuozów, między innymi takich jak Fryderyk Chopin, Jan Paderewski, Stanisław Moniuszko, Piotr Czajkowski, Jan Sebastian Bach. Spacer w takim towarzystwie doda nam splendoru i zachęci do częstszych wypadów na weekend do Bydgoszczy.

Jak dojechać na Pks Bydgoszcz? Sprawdź na stronie przewoźnika Sindbad.pl. Oszczędzaj dzięki podróżowaniu autobusem i ciesz się spokojną podróżą. W takie miejsca jak Pks Bydgoszcz dotrzesz bez problemu – sprawnie, opłacalnie i bezpiecznie!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(116) "Bydgoszcz na weekend - atrakcje Bydgoszczy, atrakcje kujawsko-pomorskie, ciekawe miejsca w Polsce, polska na weekend" ["meta_desc"]=> string(104) "Bydgoszcz to miejsce pełne atrakcji turystycznych dla turysatów w każdym wieku - sprawdź z veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.114502020179997998639009892940521240234375) ["lng"]=> float(18.028564453125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/sdXjRwm8KvM" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bydgoszcz na weekend - atrakcje Bydgoszczy, atrakcje kujawsko-pomorskie, ciekawe miejsca w Polsce, polska na weekend

meta_keys:

meta_desc: Bydgoszcz to miejsce pełne atrakcji turystycznych dla turysatów w każdym wieku - sprawdź z veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video: https://www.youtube.com/embed/sdXjRwm8KvM

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bydgoszcz na weekend - atrakcje Bydgoszczy, atrakcje kujawsko-pomorskie, ciekawe miejsca w Polsce, polska na weekend

meta_keys:

meta_desc: Bydgoszcz to miejsce pełne atrakcji turystycznych dla turysatów w każdym wieku - sprawdź z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Bydgoszcz to miejsce pełne atrakcji turystycznych dla turysatów w każdym wieku - sprawdź z veturo.pl