google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Najdłuższy budynek Europy i jego okolice

Atrakcje Mazowsza

Województwo mazowieckie skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie. W Jabłonnej swój pałac miał brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zobacz jakie jeszcze tajemnice kryją miejscowości blisko Modlina.

Najdłuższy budynek Europy i jego okolice

Flickr, Giorgio Monteforti

Pomimo że pierwsze ślady osadnictwa na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego datuje się na ponad 1,5 tysiąca lat przed naszą erą, miasto powstało dopiero na początku XIII wieku za sprawą ksiącia Konrada I Mazowieckiego. Dziś dość dobrze rozwija się tu przemysł spożywczy, chemiczny, drzewny i turystyka. Będąc w mieście warto zobaczyć drewniane domy, dawne koszary wojskowe, stary ratusz, najstarszą aptekę w mieście, zajazd z XIX wieku, most Józefa Piłsudskiego, dworzec kolejowy Modlin i obiekty należące do twierdzy Modlin.

Twierdza Modlin jest największą twierdzą w Polsce. Jej cytadela liczy ponad dwa kilometry długości i jest najdłuższym budynkiem w Europie. Miejsce, w którym stanęła budowla (około 35 kilometrów od Warszawy) ustalił Napoleon. Na przestrzeni lat stacjonowali tu Polacy, Rosjanie, Francuzi i Niemcy. Twierdza Modlin jest zabytkiem fortyfikacyjnym i składa się między innymi z fortów wewnętrznych i zewnętrznych, zabudowań koszarowych, zespołów prochowni, wież: tatarskiej (widać z niej Nowy Dwór Mazowiecki), artyleryjskiej, wodnej i ciśnień, reduty Napoleona (najstarszego budynku murowanego twierdzy), spichlerza, schronu, młyna, piekarni, kasyna rosyjskich żołnierzy, pralni parowej.

Pamiątki i ekspomanty zwązane z tym miejscem można oglądać w Muzeum Kampanii Wrześniowej 1939 i Twierdzy Modlin znajdującym się w budynku obok dawnego Kasyna Oficerskiego.

Budynki twierdzy zostały wykorzystane do zdjęć filmowych. I tak w elewatorni kręcono sceny do „Hansa Klosa. Stawki większej niż życie”, w młynie seriale „Czas Honoru” i „Bitwa Warszawska”.

Twierdzę możecie zwiedzać grupowo z przewodnikiem, który oprowadzi turystów wewnątrz zabudowań lub indywidualnie, podziwiając obiekt z zewnątrz nawet przez 24 godziny na dobę. Wiosną 2015 otwarty ma być park militarny, w którym oprócz miejsc filmowych będziecie mogli zobaczyć również podziemne przejścia działowni i samochody wojskowe używane w PRL-u. Zwiedzanie Twierdzy Modlin jest bezpłatne. Za opłatą można natomiast zwiedzić koszary, Wieżę Tatarską i Elewator.

Nieco bliżej Warszawy niż Twierdza Modlin znajduje się Legionowo – jedno z najmłodszych miast w województwie mazowieckim. Po II wojnie światowej znajdowała się tutaj Wyższa Szkoła Oficerska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych im. Feliksa Dzierżyńskiego, która prawie ćwierć wieku temu przekształciła się w Centrum Szkolenia Policji. Legionowo najbardziej znane jest ze swych willi i pomników, jednak na szczególną uwagę podczas zwiedzania miasta zasługuje zespół willowo-parkowy „Kozłówka”. Wybudowany około 1885 roku jest najstarszym obiektem miasta. Warto także zobaczyć koszary carskie, które obecnie są adaptowane na mieszkania i budynki gospodarcze, kapliczkę Matki Boskiej z 1904 roku, powstańczy mural, relikty dawnego Gucina oraz dworek rycerski. Miłośników sztuki zapraszamy do Legionowa na Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, a fanów rocka na Legionowo Rock Festiwal. Ciekawostka: serialowy ojciec Mateusz, czyli Artur Żmijewski ukończył liceum ogólnokształcące w tym mieście.

Rzut beretem od Legionowa znajduje się duża wieś Jabłonna. Słynie ona przede wszystkim z pałacu prymasa Michała Poniatowskiego, który był bratem polskiego króla.Obecnie jest to obiekt, w którym organizowane są konferencje i sympozja, można jednak zwiedzić otaczający go park, salę balową, pompejańską, mauretańską, oranżerię, grotę Pustelnika oraz Domek Chiński.

Co roku w Pałacu odbywa się festiwal nauki oraz liczne wystawy i koncerty. Kolejnymi obiektami  w Jabłonnej są budynek poczty, wybudowany na początku XIX wieku, niemieckie fortyfikacje, które przetrwały prawie nie zniszczone od drugiej wojny światowej do dziś czy choćby łuk triumfalny. 

Małopolska Organizacja Turystyczna od 2011 roku realizuje projekt ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

Jest to malowniczo położona wioska  w Województwie Lubuskim. ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

W ostatnim czasie Katowice przeszły ogromną metamorfozę. Niedoceniane ...

Zawsze chciałeś pojechać do Czarnobyla i zobaczyć miasto ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1576/najdluzszy-budynek-w-europie-i-jego-okolice-atrakcje-mazowsza/