Twierdza Modlin

Najdłuższy budynek Europy i jego okolice

Województwo mazowieckie skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest Twierdza Modlin – najdłuższy budynek w Europie. W Jabłonnej swój pałac miał brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zobacz jakie jeszcze tajemnice kryją miejscowości blisko Modlina.

Twierdza Modlin jest największą twierdzą w Polsce. Jej cytadela liczy ponad dwa kilometry długości i jest najdłuższym budynkiem w Europie. Miejsce, w którym stanęła budowla (około 35 kilometrów od Warszawy) ustalił Napoleon. Na przestrzeni lat stacjonowali tu Polacy, Rosjanie, Francuzi i Niemcy. Twierdza Modlin jest zabytkiem fortyfikacyjnym i składa się między innymi z fortów wewnętrznych i zewnętrznych, zabudowań koszarowych, zespołów prochowni, wież: tatarskiej (widać z niej Nowy Dwór Mazowiecki), artyleryjskiej, wodnej i ciśnień, reduty Napoleona (najstarszego budynku murowanego twierdzy), spichlerza, schronu, młyna, piekarni, kasyna rosyjskich żołnierzy, pralni parowej.

Pamiątki i ekspomanty zwązane z tym miejscem można oglądać w Muzeum Kampanii Wrześniowej 1939 i Twierdzy Modlin znajdującym się w budynku obok dawnego Kasyna Oficerskiego.

Budynki twierdzy zostały wykorzystane do zdjęć filmowych. I tak w elewatorni kręcono sceny do „Hansa Klosa. Stawki większej niż życie”, w młynie seriale „Czas Honoru” i „Bitwa Warszawska”.

Twierdzę możecie zwiedzać grupowo z przewodnikiem, który oprowadzi turystów wewnątrz zabudowań lub indywidualnie, podziwiając obiekt z zewnątrz nawet przez 24 godziny na dobę. Wiosną 2015 otwarty ma być park militarny, w którym oprócz miejsc filmowych będziecie mogli zobaczyć również podziemne przejścia działowni i samochody wojskowe używane w PRL-u. Zwiedzanie Twierdzy Modlin jest bezpłatne. Za opłatą można natomiast zwiedzić koszary, Wieżę Tatarską i Elewator.

Nieco bliżej Warszawy niż Twierdza Modlin znajduje się Legionowo – jedno z najmłodszych miast w województwie mazowieckim. Po II wojnie światowej znajdowała się tutaj Wyższa Szkoła Oficerska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych im. Feliksa Dzierżyńskiego, która prawie ćwierć wieku temu przekształciła się w Centrum Szkolenia Policji. Legionowo najbardziej znane jest ze swych willi i pomników, jednak na szczególną uwagę podczas zwiedzania miasta zasługuje zespół willowo-parkowy „Kozłówka”. Wybudowany około 1885 roku jest najstarszym obiektem miasta. Warto także zobaczyć koszary carskie, które obecnie są adaptowane na mieszkania i budynki gospodarcze, kapliczkę Matki Boskiej z 1904 roku, powstańczy mural, relikty dawnego Gucina oraz dworek rycerski. Miłośników sztuki zapraszamy do Legionowa na Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, a fanów rocka na Legionowo Rock Festiwal. Ciekawostka: serialowy ojciec Mateusz, czyli Artur Żmijewski ukończył liceum ogólnokształcące w tym mieście.

Rzut beretem od Legionowa znajduje się duża wieś Jabłonna. Słynie ona przede wszystkim z pałacu prymasa Michała Poniatowskiego, który był bratem polskiego króla.Obecnie jest to obiekt, w którym organizowane są konferencje i sympozja, można jednak zwiedzić otaczający go park, salę balową, pompejańską, mauretańską, oranżerię, grotę Pustelnika oraz Domek Chiński.

Co roku w Pałacu odbywa się festiwal nauki oraz liczne wystawy i koncerty. Kolejnymi obiektami  w Jabłonnej są budynek poczty, wybudowany na początku XIX wieku, niemieckie fortyfikacje, które przetrwały prawie nie zniszczone od drugiej wojny światowej do dziś czy choćby łuk triumfalny. 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Atrakcje Mazowsza" ["meta_title"]=> string(111) "Najdłuższy budynek Europy i jego okolice - atrakcje Warszawy i okolicy, Twierdza Modlin, Jabłonna, Legionowo" ["meta_desc"]=> string(179) "Niedaleko Warszawy, w Modlinie, znajduje się najdłuższy budynek w Europie. W Jabłonnej mieszkał brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - to ciekawa atrakcja Mazowsza." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.41431490012219995833220309577882289886474609375) ["lng"]=> float(20.920715329119399683577285031788051128387451171875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Mazowsza

meta_title: Najdłuższy budynek Europy i jego okolice - atrakcje Warszawy i okolicy, Twierdza Modlin, Jabłonna, Legionowo

meta_keys:

meta_desc: Niedaleko Warszawy, w Modlinie, znajduje się najdłuższy budynek w Europie. W Jabłonnej mieszkał brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - to ciekawa atrakcja Mazowsza.

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Najdłuższy budynek Europy i jego okolice - atrakcje Warszawy i okolicy, Twierdza Modlin, Jabłonna, Legionowo

meta_keys:

meta_desc: Niedaleko Warszawy, w Modlinie, znajduje się najdłuższy budynek w Europie. W Jabłonnej mieszkał brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - to ciekawa atrakcja Mazowsza.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Niedaleko Warszawy, w Modlinie, znajduje się najdłuższy budynek w Europie. W Jabłonnej mieszkał brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - to ciekawa atrakcja Mazowsza.