google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zanim wypłyniesz w morze

Żegluga morska

Jeśli marzą ci się żeglarskie wyprawy po morzach, a nie masz w nich doświadczenia, przeczytaj wywiad z doświadczonym żeglarzem Mateuszem Mazurem i dowiedz się z czym się wiąże morska żegluga i na co zwrócić uwagę wypływając w rejs.

Zanim wypłyniesz w morzeJacht na morzu

Flickr, Percita

Rozmawialiśmy już o żeglarstwie śródlądowym, opowiedz nam więc o pływaniu po głębszych wodach. Czy ktoś, kto jeszcze nie pływał na morzach, może myśleć o rejsie morskim?

Myślę, że swobodnie można zaczynać od morza. Pływanie po morzu to przygoda innej skali niż żeglarstwo śródlądowe. To jak porównanie polskiego morza i Karaibów: dwie zupełnie inne sprawy. Zależy kto czego szuka, dlatego nie ma znaczenia od czego się zaczyna.

Na co powinien zwrócić uwagę niewprawiony żeglarz szukający morskiej przygody? Jakiego rejsu szukać?

W pływaniu chodzi przede wszystkim o rekreację, wypoczynek, dlatego tak popularne są ciepłe wody. Kierunki Chorwacja czy Grecja to dobry wybór. Przy tym koszty takiej wyprawy nie są też aż tak duże jak na wspomnianych Karaibach.

Na co zwracać uwagę wybierając organizatora rejsu?

Ofert zorganizowanych rejsów jest mnóstwo, czasem ogłaszają się też na przykład sternicy. Dlatego na początku radzę pływać na większym jachcie, daje większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Warto dowiedzieć się też tym z kim i na czym będziemy pływać, np. jakie doświadczenie w rejsach morskich ma kapitan jednostki na której zamierzamy pływać, jakim jachtem odbędziemy podróż.

Jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby samodzielnie pływać po morzu?

Z tym jest inaczej niż na jeziorach. Żeby w ogóle móc przystąpić do kursu na jachtowego sternika morskiego trzeba wziąć udział w co najmniej dwóch rejsach pełnomorskich, których łączna ilość godzin pływania wynosi co najmniej dwieście godzin. Trzeba mieć też uprawnienia radiooperatora. Wtedy można samodzielnie czarterować łódź.

Jak spakować się na rejs morski? Jaka odzież przyda się na takiej wyprawie?

To zależy od akwenu po jakim pływamy. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że na morzu pogoda jest zmienna i rzadko można się gdzieś schować (zupełnie inaczej niż na jeziorach). Przyda się więc sztormiak. Składa się on najczęściej ze spodni i kurtki. Istnieje wielu producentów i dziś mamy duży wybór odzieży oddychającej, która pomaga na morzu. Jeśli wybieramy się na wyprawę po Bałtyku – kalosze to podstawa. Na rejsach po cieplejszych krajach wystarczy zwykłe obuwie. Nawet jeśli zdarzy się deszcz nasza odzież, w tym buty, szybciej wyschną.

Z pływaniem po morzu wielu kojarzy się choroba morska. Jak sobie z nią radzić?

Choroba morska to częsta przypadłość. Mnie również, na szczęście szybko przeszła, ale są tacy dla których to stały problem. Borykali się z nią nawet kapitanowie. Zwykle złe samopoczucie mija po dniu czy dwóch, ale wszystko zależy od pogody. Sztormy na pewno nie pomagają. Mówi się, że na chorobę morską pomagają środki typu aviomarin. Ja osobiście polecam korzeń imbiru w herbacie lub zwyczajnie do jedzenia. Naprawdę pomaga.

Jakie są koszty wyprawy morskiej?

Wszystko zależy od tego gdzie pływamy i czy rejs odbywa się w sezonie, czy poza nim. Osobiście polecam Grecję, można po niej swobodnie pływać we wrześniu. Wtedy jest tam jeszcze sezon, mimo to ceny jachtów są niższe, a ludzi mniej. Rejs na średniej klasy ośmioletnim jachcie, w którym spędzamy siedem dni na wodzie, to koszt około trzystu pięćdziesięciu euro plus przelot.

O czym zawsze należy pamiętać na morzu?

Na pewno do morza trzeba mieć szacunek, ale nie można się go bać. Należy też zawsze pamiętać jak nieprzewidywalny jest żywioł i że na jachcie nie ma miejsca na chojrakowanie.

Pływać więc może każdy, byle z rozwagą. Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

https://veturo.pl/article/1611/zanim-wyplyniesz-w-morze-zegluga-morska-zeglarstwo-morskie/