google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Iława - atrakcje turystyczne

Atrakcje Iławy i okolic

Co wspólnego ma warsztat autobusowy z kościołem? Co łączy Louisa Amstronga z rzymskimi bogami, smokiem i księżniczką? Odpowiedź jest jedna – Iława. Zapraszamy na przegląd atrakcji w tym mieście.

Iława - atrakcje turystyczneSzlaki kajakowe

Flickr, Tomasz Przechlewski

Zanim powstał ten tekst, zapytałam kilku znajomych, którzy swoje urlopy spędzali w Iławie, jak im się tam podobało. Większość z nich twierdziła, że nie były to wakacje ich życia. Ot, zwykłe miasteczko, które niewiele może zaoferować turystom. Postanowiłam więc to sprawdzić i dokładnie się przyjrzeć Iławie. Tym razem nie potwierdziły się teorie moich przyjaciół. Uważam, że to bardzo interesujące miasto. Trzeba tylko wiedzieć czego i gdzie szukać. Poniżej przedstawiam moje propozycje na ciekawy weekend  w Iławie.

Co warto zobaczyć

Waszą przygodę w Iławie zaczniecie zaraz po wyjściu z pociągu. Koniecznie dokładnie obejrzyjcie duży, neogotycki budynek z czerwonej cegły zwany Dworcem. Ma ponad 100 lat. Charakteryzują go gotyckie łuki, wejście ozdobione pinaklami, witraże w oknach. Dużym zainteresowaniem przyjezdnych cieszą się freski w środku budynku. Przedstawiają herby miast. Podobno było ich więcej, ale ze względu na pruskie napisy część z nich została zamalowana.

Spacerując ulicą Niepodległości zwróćcie uwagę na kamienne rzeźby przedstawiające rzymskich bogów. Ciekawe czy uda się wam znaleźć wszystkie cztery: Jowisza, Herkulesa, Wenera i Junona. Ich historia w tym mieście nie jest zbyt długa. Z początku znajdowały się w pruskim Wersalu, w Kamieńcu, ale po jego spaleniu sowieci przywieźli je do Iławy.

Ciekawą historię ma cerkiew św. Jana Teologa, która stoi tu już od około 100 lat. Nie zawsze bowiem było to miejsce kultu religijnego. Zanim budynek stał się siedzibą kościoła greckokatolickiego, był gazownią, garażem i miejscem napraw autobusów należących do komunikacji miejskiej.

Niestety, choć wiele osób dociera na Wielką Żuławę, a nawet zatrzymuje się w jej ośrodkach wczasowych, to tylko nieliczni umieją w pełni docenić to miejsce. To największa śródlądowa wyspa w naszym kraju. Znajdują się tu pozostałości po staropruskim grodzie, a ponad 40 lat temu nakręcono na wyspie film pod tytułem „Gniazdo”. Warto także porozmawiać ze starszymi mieszkańcami Iławy i posłuchać legend związanych z Wielką Żuławą, a jest ich sporo. Jedna z nich mówi, że kiedyś mieszkał tu smok, inna… nie, nie będę wam o nich pisać, bo zepsuję radość ze słuchania klechd. Prawdą jest natomiast, że w Iławie została pochowana księżniczka. Świadczy o tym, znaleziony w pierwszej połowie XX wieku grób, w którym znajdowały się biżuteria, liczne ozdoby i waza. Miejsce pochówku znaleziono w okolicy obecnego Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja.

Aktywnie

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą w Iławie nie tylko szlaki piesze, ale także rowerowe i wodne. Obejmują one dziesiątki kilometrów po jeziorach, lasach, ścieżkach. Zobaczycie pobliskie miasteczka i wioski, zmierzycie się w naturą, spróbujecie swoich sił podczas spływów kajakowych. Nie na darmo bowiem Iława znajduje się na obszarze Zielonych Płuc Polski. Koniecznie wyruszcie także na wędrówkę po staropruskich i krzyżackich szlakach. Długość tej trasy to tylko 16 kilometrów, ale warto poświęcić jej cały dzień.

 

 

 

Data założenia Golubia nie jest znana, gdyż dokument ...

https://veturo.pl/article/1608/weekend-w-ilawie-atrakcje-ilawy-i-okolic-ciekawe-miejsca-mazury/