google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Grzybowo - atrakcje piastowskiego grodu

Jeden z największych grodów, jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów zlokalizowany jest w miejscowości Grzybowo (Rabieżyce) niedaleko Wrześni. 

Początki grodu w Grzybowie można określić na lata 20. i 30. X wieku. Pierwotna konfiguracja miejsca, gdzie stanęło założenie grodowe, nie była tak jednolita jak sugeruje to  obecne ukształtowanie terenu. Wydaje się, że najpierw powstał niewielki gród w partii północno-zachodniej czytelnego obecnie założenia grodowego. Gród ten miał dość regularny kształt — o zarysie zbliżonym do koła. A jego średnica wewnętrzna wynosiła około 40 metrów. Jądro wału starszego grodu miało szerokość około 17 metrów. Od zewnątrz, przed rozsunięciem, wał ten zabezpieczała odsadzka z charakterystycznymi hakami (utworzonymi dzięki zachowaniu fragmentów bocznych konarów drewnianych bali).

Wśród znalezisk pozyskanych podczas badań wykopaliskowych najliczniejszą kategorię stanowi ceramika — fragmenty pojemników glinianych wykorzystywanych powszechnie jako naczynia kuchenne, stołowe, czy służące do przechowywania produktów spożywczych. Obok ceramiki znaleziono także różne narzędzia codziennego użytku — noże żelazne, igły, szydła, przęśliki, pałkę ciesielską, czy stępor drewniany. Z rzemieślnikami działającymi w grodzie łączyć można fragmenty glinianych tygli. Prócz tego w nawarstwieniach grodu wystąpiły militaria — kółka kolczug, groty strzał, oszczepu, a być może fragment łuku. O pozycji ówczesnych mieszkańców grodu mogą świadczyć grzebienie wykonane z poraża. A także fragmenty ozdobnych kościanych okładzin, krążki — pionki do gry, czy ozdoby — kabłączki skroniowe, jak również paciorki szklane, bursztynowe, z karneolu, lub kryształu górskiego stanowiące elementy kolii. Na szczególną uwagę zasługuje znalezisko skarbu monet i ozdób srebrnych.

Ekspozycja stała - między plemieniem a państwem

Wystawa w Grzybowie przybrała postać zaaranżowanego wykopu archeologicznego. U podstaw pomysłu tej ekspozycji stanęło pragnienie pokazania wykopu w trakcie prowadzonych właśnie prac wykopaliskowych. Można powiedzieć że nad wykopem archeologicznym stanął pawilon muzealny, który jakby ochraniał teren badań. Przy wykonywaniu aranżacji wystawy posłużono się dokumentacją jaka powstała w toku prac wykopaliskowych w Grzybowie. A więc każdy kto znajdzie się w Grzybowie będzie miał okazję zobaczyć metodykę prac archeologicznych. Odwiedzający ma wyjątkową i niepowtarzalną okazję aby wejść do wykopu i z bliska zapoznać się z prowadzonymi właśnie pracami, odkryciami, z tym co archeolodzy nazywają profilami, czy rzutami. Doskonale zachowane umocnienia obronne rozpoznane w trakcie badań to jedna z bardzo charakterystycznych cech grzybowskiego grodziska. Na ścianach wykopu-ekspozycji widzimy jak zachowuje się drewno w wałach liczących ponad 1000 lat, a przede wszystkim jak były zbudowane takie umocnienia obronne. Zwiedzający znajduje się w wykopie gdzie właśnie wykonywana jest dokumentacja naukowa odkrytej chaty. Tuż obok znajduje się odsłonięta studnia, przy której znaleziono wagę szalkową z odważnikami, a w pobliżu także skarb monet srebrnych. Taki skarb składający się z ponad 700 fragmentów monet został znaleziony w trakcje badań na grodzie. Przez specjalne wizjery możemy zajrzeć w głąb ziemi – tam ukryte są zbytki, informacje, rekonstrukcje, interpretacje. Szukając tych informacji możemy poczuć się trochę jak archeolog. Nie wiemy na co trafimy, nie wiemy co się kryje wewnątrz w ziemi. Zapewne nie każdy trafi na to samo i nie każdy odnajdzie wszystkie informacje. Końcowym elementem wystawy jest wykop dla najmłodszych. Spreparowane miejsce gdzie młody widz ma szansę dokonać samodzielnego odkrycia. A dzięki znalezisku dowiedzieć się jak postępuje się z zabytkami. Co się dzieje z zabytkiem od chwili wydobycia do prezentacji na wystawie. Dlaczego znaleziony przedmiot jest naszym skarbem narodowym.

Ekspozycja obejmuje najistotniejsze zagadnienia jakie pozyskano w trakcie badań grzybowskiego grodu. Odnoszą się one przede wszystkim do umocnień obronnych, militariów, wymiany handlowej, ówczesnego domostwa i podstaw wczesnośredniowiecznej gospodarki – czyli rolnictwa. Informacje uzyskiwane od przewodnika-opiekuna wystawy (a w zasadzie prowadzącego badania w tym wykopie) wzbogacają przekaz.

Wystawa jest czynna codziennie, od wtorku do niedzieli. Z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych.

Godziny otwarcia – od 10.00 do 18.00
Cena biletów – 4 zł normalny i 2 zł ulgowy

więcej informacji

Gdyby nie dziecięca ciekawość i dociekliwość, pewnie nigdy ...

Podróżując po kraju warto czasem sięgnąć do źródła. ...

Kolegiata w Kruszwicy zbudowana z kamienia w 2. ...

 Niewiele osób w Polsce kojarzy kurort zlokalizowany niedaleko ...

Wędrówka Szlakiem Piastów to podróż w poszukiwaniu śladów ...

Przeszłość jest tuż tuż, niemalże na wyciągnięcie ręki. ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/1944/wielkopolska-atrakcje-ciekawe-miejsca-grod-w-grzybowie/