google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie

Wolin atrakcje

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie to jedna placówka, która została założona w 1966 r. z inicjatywy m.in. prof. Władysława Filipowiaka, wielkiego badacza przeszłości ziemi wolińskiej. Wolin w okresie swej świetności (IX – XI w.) był jednym z największych miast ówczesnej Europy, miastem państwem, niezależnym emporium handlowym, w którym mieszkało od 8 do 12 tysięcy ludzi. Całą fascynującą historię Wolina możecie Państwo prześledzić w naszym Muzeum.

Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w WolinieMuzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie

fot. e-projekt.net.pl

W pierwszej sali znajduje się wystawa, ukazująca dzieje i kulturę materialną Wolina, od sięgającego VII wieku początków grodu do jego upadku w końcu wieku XII. Przedstawiono tu model miasta z okresu jego największej świetności. Pokazano pozostałości umocnień miejskich, system obronny, a także przedmioty kultu i sposoby pochówków. Drewniana figurka Świętowita, kompas słoneczny (jedyny znaleziony w całości kompas tego typu w Europie), model portu, fragment palisady czy grób skazańca, to przykłady cennych eksponatów jakie możemy obejrzeć w tym pomieszczeniu.

W drugiej sali ukazano gospodarkę Wolinian. Podstawę bogactwa mieszkańców stanowił handel dalekosiężny, którego zakres przedstawiono na poglądowej mapie. Liczne, znajdowane podczas prac wykopaliskowych przedmioty obcego pochodzenia potwierdziły rozległe kontakty handlowe.

Obok pośrednictwa w wymianie Wolinianie rozwijali rzemiosła produkując nie tylko artykuły codziennego użytku dla potrzeb własnych, ale także luksusowe, z przeznaczeniem na eksport. Z rzemiosł wymienić należy: hutnictwo i kowalstwo, obróbkę metali kolorowych, szklarstwo, rozwiniętą produkcję bursztyniarską i rogowniczą, a także szewstwo. W każdym niemal domu, w oparciu o miejscowe surowce, kobiety wytwarzały przędzę, z której tkano następnie szeroki asortyment materiałów. Wysoki poziom osiągnęła produkcja garncarska. Podstawą wyżywienia była uprawa roślin, hodowla oraz rybołówstwo.

W trzeciej sali poznamy najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemi wolińskiej. Pierwsze ślady pobytu grup ludzkich w okolicach Wolina pochodzą ze schyłkowego paleolitu. Ludność posługiwała się wówczas głównie narzędziami kamiennymi i wykonanymi z rogów zwierzęcych. Najstarszym eksponatem w muzeum jest grot harpuna z okresu schyłkowego paleolitu. Możemy powiązać go z pierwszymi społecznościami, jakie pojawiły się na wyspie Wolin około 10 000 lat temu. Z młodszej epoki kamienia - neolitu, posiadamy archeologiczne dowody na istnienie osadnictwa z samego Wolina. Są to pozostałości po społecznościach rolniczych zamieszkujących te ziemie od około 4 500 lat p.n.e. Osadnictwo na omawianym terenie trwało nieprzerwanie poprzez kolejne wieki. Potwierdzają to znaleziska z opoki brązu.

Muzeum Regionalne
im. Andrzeja Kaubego w Wolinie
ul. Zamkowa 24, 72-510 Wolin

Dni i godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 9.00 - 16.00
poniedziałek - nieczynne, czwartek wstęp bezpłatny.
W okresie: 01.06 - 31.08
wtorek - niedziela: 9.00 - 17.00.
 
Ceny biletów:
Bilet normalny - 6 PLN
Bilet ulgowy - 4 PLN

http://muzeumwolin.pl

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

Z roku na rok liczba  turystów wypoczywających nad ...

Szacuje się, że każdego roku ok. 6-7 mln ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

Dzikie, miejskie, cieszące się ogromną popularnością i te ...

Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu zlokalizowane jest w ...

nocleg

zdrowie i uroda

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2101/zachodniopomorskie-atrakcje-ciekawe-miejsca-wolin-muzeum/