doba hotelowa

Gdzie obowiązuje i czym jest doba hotelowa?

Wyjeżdżając na wakacje czy w choćby krótką podróż musimy zarezerwować miejsce noclegowe. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na luksusowy apartament, czy też na pokój w hostelu, spotkamy się z pojęciem doby hotelowej. Czym dokładnie jest doba hotelowa i w jaki sposób powinni się do niej dostosować goście?

Doba hotelowa – znaczenie w hotelarstwie
Każdy, kto choć raz spał w hotelu lub innego rodzaju obiekcie noclegowym miał do czynienia z dobą hotelową. Wbrew pozorom nie jest to doba w powszechnym tego słowa znaczeniu, zatem nie trwa od północy do północy dnia następnego. W praktyce hotelarskiej doba hotelowa nie musi nawet trwać pełnych 24 godzin – zazwyczaj trwa kilka godzin krócej, co wynika z organizacji pracy obiektu noclegowego. Z dobą hotelową spotykamy się przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, w hotelach, ale i w:

    pensjonatach,
    hostelach,
    domkach letniskowych,
    schroniskach młodzieżowych,
    innego rodzaju obiektach noclegowych.

Doba hotelowa to nic innego, jak określenie godzin, w jakich goście są uprawnieni do przebywania w swoich pokojach. Początek doby hotelowej oznacza godzinę, w której pokój jest przygotowany i czeka na przyjęcie gości. Jego przygotowanie wyraża się w dokładnym posprzątaniu czy wymianie pościeli. Koniec doby hotelowej to czas, w którym goście bezwzględnie muszą opuścić pokój, zabierając ze sobą wszystkie bagaże i rzeczy osobiste.

Przeciętne godziny doby hotelowej
Doba hotelowa oznaczana jest w dowolny sposób, zatem każdy obiekt noclegowy może wyznaczyć inne godziny przyjmowania gości. W praktyce najczęściej spotykamy się z dobą hotelową, która trwa od godziny 13-14 do godziny 10-11. Wyznaczenie zakresu godzin doby hotelowej zależy w głównie mierze od organizacji pracy hotelu czy innego miejsca noclegowego – pokój musi zostać dokładnie posprzątany przed przyjęciem kolejnych gości, na co potrzeba sporo czasu. Dodatkowo w sezonie wakacyjnym godziny doby hotelowej mogą być skrócone ze względu na fakt pełnego obłożenia miejsca noclegowego i konieczności przygotowania większej ilości pokoi w jednym czasie. Koniec doby hotelowej nie oznacza, że goście muszą opuścić cały obiekt. Mogą oni korzystać przykładowo z restauracji czy baru hotelowego, natomiast opuszczony musi zostać ich pokój.
Kiedy doba hotelowa ulega skróceniu bądź wydłużeniu?

W praktyce możemy spotkać się z sytuacją wydłużenia bądź skrócenia doby hotelowej. O ile ten drugi przypadek ma miejsce bardzo rzadko (głównie w razie konieczności na przykład dezynfekcji pokoju), o tyle wydłużenie doby hotelowej może mieć miejsce w kilku sytuacjach, takich jak:

    wynajem większej ilości pokoi dla większej grupy osób,
    organizacja przyjęcia okolicznościowego z noclegiem,
   brak obłożenia pokoi hotelowych, przez co nie ma konieczności przygotowania konkretnych miejsc, natomiast goście mają uzasadnioną potrzebę pozostania dłużej w pokoju.

Wydłużenie doby hotelowej zwykle jest bezpłatne, jednak zawsze wymaga zgody kierownika hotelu bądź innej osoby odpowiedzialnej za organizację pracy miejsca noclegowego. Niektóre hotele wprowadziły także możliwość przedłużenia pobytu w pokoju o kilka godzin, bez konieczności płacenia za całą kolejna dobę. Istnieje więc możliwość wniesienia opłaty za poszczególną ilość godzin, przez którą pozostanie zajęty pokój ponad wyznaczoną dobę hotelową.

Każdorazowo przy meldunku w hotelu czy innym miejscu oferującym noclegi konieczne jest dopytanie o długość doby hotelowej. W niektórych miejscach warto ustalić również warunki, na jakich należy opuścić pokój – przykładowo w schroniskach młodzieżowych często samemu trzeba posprzątać pokój i to w godzinach przewidzianych jako doba hotelowa. Ustalenie zakresu obowiązków i godzin z pewnością pomoże zachować dobre relacje na gruncie klient-obsługa.

Przeczytaj także: https://travel-time.pl/doba-hotelowa/

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(44) "Gdzie obowiązuje i czym jest doba hotelowa?" ["meta_desc"]=> string(168) "W praktyce hotelarskiej doba hotelowa nie musi nawet trwać pełnych 24 godzin - zazwyczaj trwa kilka godzin krócej, co wynika z organizacji pracy obiektu noclegowego." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-21.3574218720273" ["lng"]=> string(16) "2.46896264924979" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Gdzie obowiązuje i czym jest doba hotelowa?

meta_keys:

meta_desc: W praktyce hotelarskiej doba hotelowa nie musi nawet trwać pełnych 24 godzin - zazwyczaj trwa kilka godzin krócej, co wynika z organizacji pracy obiektu noclegowego.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gdzie obowiązuje i czym jest doba hotelowa?

meta_keys:

meta_desc: W praktyce hotelarskiej doba hotelowa nie musi nawet trwać pełnych 24 godzin - zazwyczaj trwa kilka godzin krócej, co wynika z organizacji pracy obiektu noclegowego.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: W praktyce hotelarskiej doba hotelowa nie musi nawet trwać pełnych 24 godzin - zazwyczaj trwa kilka godzin krócej, co wynika z organizacji pracy obiektu noclegowego.