google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie to jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie.

 

Zamek Książąt Pomorskich w DarłowieZamek Książąt Pomorskich w Darłowie

fot. Darłowska LOT

Pierwszym władcą, który unowocześnił system obronny i rozbudował zamek był książę Eryk I Pomorski. Działo się to w latach 1449-59, gdy po utracie tronu Skandynawii stary, zdetronizowany król powrócił na swe dziedzictwo.Staremu królowi towarzyszyła piękna i młoda dwórka Cecylia, która była miłością jego życia. Historycy do dziś spierają się o to, kim była naprawdę ta tajemnicza kobieta. Część z nich utrzymuje, że w ostatnich latach życia dobiegającego siedemdziesiątki króla - została jego żoną.Jedna z ówczesnych kronik wspomia o niej jako o "Królowej Cecylii"

W czasach pruskich zamek w Darłowie służył częściowo jako magazyn i popadł w ruinę. Dopiero pod koniec lat trzydziestych XX wieku powstało tam funkcjonujące muzeum regionalne. którego twórcą i pierwszym kustoszem był Karl Rosenow. Obecnie Zamek Króla Eryka w ramach swojej działalności organizuje liczne wystawy czasowe.

Muzeum Zamek Książąt Pomorskichul. Zamkowa 4

tel. 94 314 23 51

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

https://veturo.pl/article/2334/zamek-ksiazat-pomorskich-w-darlowie-atrakcje-ciekawe-miejsca/