google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Łazienki Królewskie w Warszawie

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, nie dostrzegamy jej. Zwracamy uwagę na Pałac na Wodzie i Teatr na Wyspie, których jest sąsiadką, na które spogląda z daleka. Jednak ona tam jest i czeka na tych, którzy znają jej tajemnice.

Łazienki Królewskie w WarszawieŁazienki w Warszawie

fot. pixabay.com

Warszawiacy znaleźli w Łazienkach Królewskich niecodzienną powierniczkę serc. Stara wierzba od lat daje schronienie wszystkim zakochanym.

O warszawskiej wierzbie miłości nie każdy wie. Nie znajdziemy o niej informacji w przewodnikach, czy w internecie. Stała się ona rodzajem zapomnianego pomnika, który wyraża każdą przypieczętowaną pod nim miłość. Jej sekret można odkryć dopiero wtedy, gdy podejdzie się dostatecznie blisko. Tajemnica zarezerwowana jest dla tych, którzy nie przejdą obojętnie i uwierzą w szczególną moc drzewa.

Rozłożysta wierzba kąpie się w sztucznym jeziorze. Stoi nieopodal Pałacu na Wodzie. Patrząc ze strony budowli, znajduje się po prawej stronie. Jeśli ktoś szuka charakterystycznego drzewa, na pewno jej nie ominie. Różni się od wszystkich łazienkowskich drzew oraz od wierzb, które znamy z innych parków, gdzie zazwyczaj spotykamy wierzby białe z wąskimi listkami o szarym spodzie i długimi, cieniutkimi witkami. Powierniczka zakochanych to wierzba iwa o szerokich liściach i nieco grubszych gałęziach. Tworzy z nich płachtę, która układa się w rodzaj schronienia, „jaskini”. Może właśnie dlatego pokochali ją warszawscy kochankowie. Miejsca pod nią dostatek, a gęsta plątanina liści i gałęzi skutecznie odgradza spragniona intymności parę od ciekawskich spojrzeń przechodniów.

To prawdopodobnie jedyne miejsce w Łazienkach Królewskich, gdzie zakochani mogą pobyć sami. Legenda głosi, że pocałunek w cieniu drzewa zakochanych gwarantuje miłość wieczną i szczęśliwą.

Skoro wiedzą o niej tylko nieliczny, a źródła na jej temat milczą, skąd wiemy, że akurat ona strzeże zakochanych? Jak już zostało wspomniane, należy przyjrzeć się bliżej. Najlepiej wejść pod osłonę z gałęzi i spojrzeć na korę. Rysunki, nacięcia i napisy – obietnice wypisane na wieczność. Dowody na to, że Warszawiacy jeszcze wierzą w magie miłości i magię wierzby. Może nieekologiczne, ale dzięki nim wierzba pozostaje na razie jedynym świadectwem słodkiej tajemnicy. Lepiej jednak uszanować spokój drzewa, aby służyło mieszkańcom miasta i przyjezdnym jak najdłużej.

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

Dzielnica żydowska w Warszawie podzielona była podczas okupacji ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/24/zakochani-w-lazienkach/