Baleary, Ibiza

Ibiza – co warto zobaczyć

Wyspę Ibizę można poznać przemierzając trasę rozpoczynającą się w mieście Ibiza, biegnącą następnie przez dwa najważniejsze miejsca: Santa Eulària i Sant Antoni de Portmany, plażę Portinatx, okolicę wiejską Corona i solanki Salines. Wycieczka kończy się znowu w Ibizie.

Santa eulària des riujest po Sant Josep de sa Talaia największym okręgiem Ibizy. Do niedawna płynęła tu rzeka Santa Eulària na długości 11km. Nie należy pominąć tutejszego rzymskiego mostu i pozostałości rzymskiej nekropolii. Warto także dotrzeć do stóp Puig de Missa, gdzie znajduje się kościół obronny z XVI wieku.

Portinatx był dawniej małą wioską rybacką, dzisiaj jest jednym z najbardziej renomowanych miejsc w tym regionie turystycznej Ibizy. Wybrzeże w tej okolicy jest strome i postrzępione, a dostęp do wody utrudniony. W pobliżu leży godne uwagi Cala Xarraca. Najlepszy widok na Portinatx i jego brzeg rozciąga się z wieży portowej Port de Portinatx.

Pla de Corona jest jedną z najżyźniejszych równin wyspy i jednocześnie jednym zostatnich reliktów wiejskiej Ibizy: mało zabudowanej i zamieszkałej głównie przez rolników. Parafia Santa Agnès de Coronajest jedną z wielu rozsianych na wyspie parafii wiejskich.

Sant Antoni de Portmany jest drugą co do wielkości miejscowością Ibizy pod względem liczby zaludnienia i zarazem najważniejszym centrum urlopowym wyspy. Należą do niego parafie Santa Agnès de Corona, Sant Mateu d’Albarca i Sant Rafel de Forca. Arabowie nazywali to miejsce Portumany, a Rzymianie Portus Magnus. Port, położony w noszącej tę samą nazwę zatoce, uczestniczy w ożywionym ruchu morskim między Ibizą, Formenterą i Denią. Godny obejrzenia jest kościół farny zXIV wieku. Należące do zachodniej części wyspy plaże: Cala d’Hort, Cala Tarida, Cala LIantia, Cala LIosar, Cala Codolar, Cala Roja, Cala Comte, Cala Bassa, Cala Salada i Cala Gració cieszą się dużą popularnością.

Ses Salines, solanki, leżą w pobliżu lotniska. Obszar ten jest miejscem odpoczynku dla ptaków wędrownych. Są tu one osłonięte od morza pasem piaszczystej plaży oraz z typowej dla okolicy skały wapiennej.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(71) "Ibiza - co warto zobaczyć - Baleary, miasta, atrakcje, ciekawe miejsca" ["meta_desc"]=> string(104) "Wyspa Ibiza - co warto zobaczyć na Ibizie - miasta, plaże, zabytki, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(38.98722107205809805918761412613093852996826171875) ["lng"]=> float(1.3973236082029298898987690336070954799652099609375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Ibiza - co warto zobaczyć - Baleary, miasta, atrakcje, ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc: Wyspa Ibiza - co warto zobaczyć na Ibizie - miasta, plaże, zabytki, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Ibiza - co warto zobaczyć - Baleary, miasta, atrakcje, ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc: Wyspa Ibiza - co warto zobaczyć na Ibizie - miasta, plaże, zabytki, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Wyspa Ibiza - co warto zobaczyć na Ibizie - miasta, plaże, zabytki, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl