google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ibiza - co warto zobaczyć

Wyspę Ibizę można poznać przemierzając trasę rozpoczynającą się w mieście Ibiza, biegnącą następnie przez dwa najważniejsze miejsca: Santa Eulària i Sant Antoni de Portmany, plażę Portinatx, okolicę wiejską Corona i solanki Salines. Wycieczka kończy się znowu w Ibizie.

Ibiza - co warto zobaczyćBaleary, Ibiza

fot. pixabay.com

Santa eulària des riujest po Sant Josep de sa Talaia największym okręgiem Ibizy. Do niedawna płynęła tu rzeka Santa Eulària na długości 11km. Nie należy pominąć tutejszego rzymskiego mostu i pozostałości rzymskiej nekropolii. Warto także dotrzeć do stóp Puig de Missa, gdzie znajduje się kościół obronny z XVI wieku.

Portinatx był dawniej małą wioską rybacką, dzisiaj jest jednym z najbardziej renomowanych miejsc w tym regionie turystycznej Ibizy. Wybrzeże w tej okolicy jest strome i postrzępione, a dostęp do wody utrudniony. W pobliżu leży godne uwagi Cala Xarraca. Najlepszy widok na Portinatx i jego brzeg rozciąga się z wieży portowej Port de Portinatx.

Pla de Corona jest jedną z najżyźniejszych równin wyspy i jednocześnie jednym zostatnich reliktów wiejskiej Ibizy: mało zabudowanej i zamieszkałej głównie przez rolników. Parafia Santa Agnès de Coronajest jedną z wielu rozsianych na wyspie parafii wiejskich.

Sant Antoni de Portmany jest drugą co do wielkości miejscowością Ibizy pod względem liczby zaludnienia i zarazem najważniejszym centrum urlopowym wyspy. Należą do niego parafie Santa Agnès de Corona, Sant Mateu d'Albarca i Sant Rafel de Forca. Arabowie nazywali to miejsce Portumany, a Rzymianie Portus Magnus. Port, położony w noszącej tę samą nazwę zatoce, uczestniczy w ożywionym ruchu morskim między Ibizą, Formenterą i Denią. Godny obejrzenia jest kościół farny zXIV wieku. Należące do zachodniej części wyspy plaże: Cala d'Hort, Cala Tarida, Cala LIantia, Cala LIosar, Cala Codolar, Cala Roja, Cala Comte, Cala Bassa, Cala Salada i Cala Gració cieszą się dużą popularnością.

Ses Salines, solanki, leżą w pobliżu lotniska. Obszar ten jest miejscem odpoczynku dla ptaków wędrownych. Są tu one osłonięte od morza pasem piaszczystej plaży oraz z typowej dla okolicy skały wapiennej.

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

https://veturo.pl/article/2404/baleary-ibiza-co-warto-zobaczyc-ciekawe-miejsca-plaze-miasta/