Baleary, Ibiza

Ibiza – atrakcje turystyczne

Stolica Pitiuzów (wysp: Ibizy i Formentery) zachowała jeszcze wiele śladów swojej przeszłości. Już w VI wieku była ona znaczącą  kolonią fenicko-punicką. Miasto było bazą strategiczną dla Kartaginy w celu opanowania Morza Śródziemnego.

Nazwa cmentarza Puig des Molins mówi sama za siebie. Puig znaczy po katalońsku wzgórze, a Molins młyny zbożowe, które znajdowały się tutaj jeszcze w XIX wieku. U stóp nekropolii odnaleziono ponad 4 000 grobów z czasów rzymskich i punickich.

Obszar zabytków i historycznych budowli koncentruje się w dzielnicy Dalt Vila, gdzie znajduje się między innymi muzeum archeologiczne z wieloma eksponatami pochodzenia punickiego i fenickiego. Do górnej części miasta przeważnie wchodzi się przez bramę „Portal de ses Taules”. Jest to jedna z bram murów miejskich, renesansowej twierdzy. Wewnątrz fortyfikacji leży większość interesujących budowli miasta Ibiza. Można je bez trudu obejść pieszo.

Pałac biskupi na placu katedralnym przyciąga wzrok dzięki swemu wspaniałemu portalowi. Katedra jest surową budowlą pasującą bardzo do ogólnego stylu wyspy. Nie należy omijać muzeum katedralnego, znanego przede wszystkim z „Custodii”, arcydzieła sztuki złotniczej. Pałac albo Almudaina jest najwyżej położoną budowlą w mieście. Patrząc od strony morza tworzy on wraz z katedrą jedną bryłę. Jego mury obronne wywierają duże wrażenie, podobnie jak „Wieża Hołdu”, która prawdopodobnie pochodzi z czasów arabskich. Zachowany obecnie kompleks został zbudowany między VI a XVIII wiekiem.

Ratusz znajduje się w dawnym klasztorze Predicadores (kaznodziejów), który stał się świecki na skutek sekularyzacji dóbr kościelnych. Odrestaurowany i dostosowany do swojej nowej funkcji budynek jest godnym uwagi zabytkiem.

Na uwagę zasługuje także kościół Sant Domingo oraz pałace, seminarium duchowe i wąskie ulice wiodące do górnego miasta. Z Dalt Vila można podziwiać piękny widok na port i starą, ożywioną dzielnicę Penya. To miejsce również zasługuje na uwagę turystów.

W pobliżu portu znajduje się promenada Vara de Rey, ruchliwe miejsce spotkań i arteria komunikacyjna wiodąca do portu. Prawie połowa mieszkańców wyspy mieszka w mieście Ibiza. Pozostała część zamieszkuje cztery inne okręgi.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(107) "Ibiza - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca, miasto, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(103) "Miasto Ibiza - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(38.91029693963130142719819559715688228607177734375) ["lng"]=> float(1.434745788377699948767940441030077636241912841796875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Ibiza - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca, miasto, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Miasto Ibiza - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Ibiza - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca, miasto, zabytki, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Miasto Ibiza - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Miasto Ibiza - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć - poleca veturo.pl