google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, na zlecenie Jana Albina Goetza Okocimskiego - właściciela miejscowego browaru. Pałac uznawany był za jedną z najokazalszych rezydencji w Polsce. 

Pałac Goetzów Okocimskich w BrzeskuPałac Goetzów Okocimskich w Brzesku

fot. Robert Krajewski

Urządzony niezwykłym przepychem imponował swoją wielkością. Na powierzchni 5.594 m2 o kubaturze ponad 44 tysięcy m3 znajdowało się 254 pokoje, sale i inne pomieszczenia. Pokoje i sale reprezentacyjne wypełniały dzieła sztuki, stylowe meble, kryształowe żyrandole i obrazy słynnych malarzy Wyspiańskiego. Malczewskiego, Boznańskiej, Fabijańskiego, Kossaków, Popiela i innych. Pałac otaczał 40 hektarowy park z naturalnym lasem i ogrodem pełnym egzotycznych roślin. 

W czasie II wojny światowej cenne wyposażenie pałacu zostało zrabowane. Obecnie po długoletnich pracach konserwatorskich ponownie otwarty dla zwiedzających. Od poniedziałku do piątku, w godz. 10-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 10-17 wszyscy chętni mogą podziwiać rezydencję założycieli brzeskiego browaru. Bilet wstępu kosztuje 9 zł dla osoby dorosłej oraz 6 zł dla dzieci, możliwe jest również wynajęcie przewodnika, wiąże to się z opłatą w wysokości 65 zł. 

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

Warcino to nie tylko ciekawy „kawałek” historii, ale ...

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3504/malopolska-palac-goetzow-brzesko-zwiedzanie-atrakcje/