Bardo Śląskie

Bardo śląskie – atrakcje turystyczne

Dolny Śląsk to prawdziwy skarbiec pięknych miejsc. Ale jedno jest szczególnie urokliwe – zachwyca krajobrazem, zabytkami architektury i arcyciekawą historią. To Bardo Śląskie.

Z pewnością wielu z Was widziało jeden z filmów promocyjnych województwa z hasłem „Dolny Śląsk. Dotknij tajemnicy”. Dlaczego nie pokazano w nim Bardo, nie potrafię zrozumieć. Jednak postaram się przekonać wszystkich niedowiarków, iż koniecznie trzeba tu zajrzeć.

Miasto znajduje się zaledwie 1,5 godziny jazdy pociągiem z Wrocławia. Bez trudu dotrzemy tu także autem (najłatwiej – krajową ósemką) czy autobusem. Dlaczego warto tu przyjechać?

Przede wszystkim dla wspaniałego widoku, jaki rozciąga się z tzw. Obrywu Skalnego. Historia jego powstania jest równie fascynująca, jak sam widok obejmujący wijącą się pośród zielonych wzgórz Gór Bardzkich Nysę Kłodzką. Wszystko zaczęło się od ulewnych deszczy w 1598 roku, kiedy to wezbrana rzeka podmyła zbocze góry zwanej Kalwarią. Do koryta rozpędzonej Nysy wpadły wtedy odłamy skalne, co groziło zalaniem całego miasta. Mieszkańców ogarnęła trwoga. Stał się jednak cud – pewien zakonnik razem z grupką dzieci wymodlił w kościele ocalenie. Od tej pory Bardo słynie właśnie jako miasto cudów, a turyści mogą z obrywu podziwiać niezwykłą panoramę miasta i okolic. To bez wątpienia jeden z najbardziej urokliwych widoków w naszym kraju.

Ale Bardo oferuje znacznie więcej. Jeśli zdecydujemy się na wspinaczkę na Obryw Skalny (a zajmie nam to naprawdę niewiele, jakieś pół godziny spokojnego marszu), miniemy po drodze Źródło Marii. Woda z niego płynąca znana jest z uzdrowicielskich mocy. Najlepiej działa podobno na oczy, lecz pokrzepi też w trakcie wędrówki. Aby natomiast zobaczyć ów bardzki pejzaż, trzeba dotrzeć do białego krzyża, który nocą jest podświetlany.

Jeśli jednak wybierzemy dalszą wędrówkę ku górze, trafimy do kaplicy górskiej (583 m n.p.m.). Ponoć średniowieczni mieszkańcy miasta mieli tam ujrzeć płaczącą Matkę Boską, zwiastującą nieszczęścia (historia pokazała, że miały nimi być wojny husyckie). Na tyłach kaplicy znajdują się symboliczne ślady stóp Matki Bożej.

Gdyby wędrować dalej, można by dotrzeć choćby i do samego Kłodzka. Wielu zapaleńców zresztą tak też robi. Niemniej warto poznać atrakcje samego Barda. O przebogatej historii przypomina chociażby romantyczny kamienny most. Wygląda niemal jak z filmów fantasy. Z kolei w dominującej nad krajobrazem miejskim Bazylice Matki Bożej Strażniczki Wiary znajdziemy zrewitalizowane wnętrza, osławioną figurkę i potężne organy. Znajduje się tu również ruchoma kapliczka. Jest na tyle interesująca, że sama Olga Tokarczuk napisała o niej opowiadanie. A jeśli jesteśmy z dziećmi, to z pewnością się ucieszą z takiej atrakcji. Dobra rada: naprzeciwko bazyliki znajduje się cukiernia, która znana jest z naprawdę ogromnej napoleonki (w dodatku taniej).

Zwiedzanie warto zakończyć trasą kapliczek różańcowych. Są rozsiane po całym miasteczku. Każda jest inna, zaskakuje kształtem i nastraja do refleksji. Właściwie można w ten sposób spędzić cały dzień. Miasto cudów to w końcu najlepsze miejsce, by zostać pielgrzymem. Ale niech nikt nie myśli, że to wszystko, co ma do zaoferowania Bardo! Miłośnicy aktywnej turystyki również znajdą coś dla siebie. Na pewno nie zawiodą się kajakarze, bo Nysa Kłodzka gwarantuje niezapomniane spływy. Od jakiegoś czasu można też wynająć pontony. Poza tym Bardo stanowi raj dla grzybiarzy oraz wędkarzy.

Minusem jest, niestety, skromna baza noclegowa. Chociaż miasto jest nadzwyczaj ciekawe, turystyka nie rozwinęła się wystarczająco dobrze. Pora to zmienić i po prostu tu przyjechać! Gwarantuję, że nikogo nie spotka zawód. A kto wie, czy nie i Wam nie przydarzy się jakiś cud…

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(26) "Atrakcje Barda śląskiego" ["meta_title"]=> string(106) "Śląskie widoki - Bardo Śląskie, Śląsk, Atrakcje turystyczne, Atrakcje Śląska, Podróże, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.50547776419040246764780022203922271728515625) ["lng"]=> float(16.7399024940122984617119072936475276947021484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Barda śląskiego

meta_title: Śląskie widoki - Bardo Śląskie, Śląsk, Atrakcje turystyczne, Atrakcje Śląska, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Śląskie widoki - Bardo Śląskie, Śląsk, Atrakcje turystyczne, Atrakcje Śląska, Podróże, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Przemysław Kot

meta_desc: