google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nadgoplański Park Tysiąclecia

Położony na terenie gminy Skulsk Nadgoplański Park Tysiąclecia jest najmłodszym parkiem krajobrazowym regionu. W jego granicach znalazła się południowa część Gopła, kilka mniejszych jezior oraz fragment kanału Warta-Gopło.

Nadgoplański Park TysiącleciaNadgoplański Park Tysiąclecia

fot:maszwolne.pl

Pozostała, północna część Nadgopla chroniona jest w granicach parku o tej samej nazwie  na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Park utworzono w celu zachowania wartości kulturowych związanych z początkami państwa polskiego,    cennych siedlisk przyrodniczych: trzcinowisk, bagien i lasów oraz miejsc lęgowych ptaków wodno-błotnych.

O istocie krajobrazu decydują tu obszary wodne i podmokłe. Głównym akwenem jest jezioro Gopło – największy zbiornik na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Tereny Nadgopla to jedna z najcenniejszych w Polsce ostoi ptaków. Do lęgów przystępują tu między innymi bąk, bielik, błotniak stawowy, gęgawa (ptak herbowy parku), wodnik i żuraw. Gopło pełni również istotną rolę w trakcie migracji ptaków.

Park stanowi kolebkę dynastii Piastów. Legenda głosi, że w wiosce Goplana przyszedł na świat założyciel rodu – Piast Kołodziej i jego żona Rzepicha. Wśród zabytków na uwagę zasługuje sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skulsku – cel  pielgrzymek  służb  mundurowych. Oko miłośników architektury cieszy położony na wysokiej skarpie gotycki kościół w Warzymowie.

Lokalną osobliwość stanowi kmina ochweśnicka, czyli tajemny żargon, którym posługiwali się wędrowni handlarze świętymi obrazami oraz sprzedawcy gęsi i pierza ze Ślesina i Skulska. Park położony jest na trasie Bursztynowego Szlaku Rowerowego oraz Pętli Wodnej Wielkopolski, na miejscu wytyczono lokalne szlaki  rowerowe i ścieżki dydaktyczne.

autor: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, www.zpkww.pl
tekst, zespół w składzie: Piotr Basiński, Aleksandra Bukowska, Karolina Ferenc, Artur Golis, Agata Grunt, Magdalena Grunt, Michał Klawinski, Małgorzata Kołtowska, Monika Konatowska, Dariusz Król, Maciej Nowak, Aurelia Pawlak, Natalia Sulanowska, Paweł Śliwa.

Łomzyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi leży w zachodniej ...

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy położony jest w środkowej części ...

Rogaliński Park Krajobrazowy powstał na obszarze Kotliny Śremskiej ...

Pszczewski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu Wielkopolski ...

Przemęcki Park Krajobrazowy obejmuje fragment Pojezierza Sławskiego leżący ...

Powidzki Park Krajobrazowy położony jest na obszarze gmin: ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3205/nadgoplanski-park-tysiaclecia-szlaki-ptaki-atrakcje/