google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zabytki Koszalina i okolic

Najstarszym zabytkiem Koszalina jest katedra z XIV w. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wraz z cennym wyposażeniem, m.in. 50 – głosowymi organami o pięknym brzmieniu. 

Każdego lata odbywa  się tu  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Ważnym zabytkiem jest też gotycka kaplica św. Gertrudy z 1384 r. Listę zabytków dopełnia Domek Kata – gotycka kamienica z XIV w przy ul. Grodzkiej oraz dawny młyn i kamienica młynarza z XIX w. przy ul. Młyńskiej – dzisiejsza siedziba Muzeum. W zabytkowej zagrodzie rybackiej z połowy XIX wieku, w pobliżu Muzeum podziwiać można zabytki kultury jamneńskiej i pomorskiej.

Aby ułatwić zwiedzanie miasta opracowano Staromiejską Trasę Turystyczną z 27 obiektami i miejscami mającymi szczególne znaczenie dla miasta. 

Szlak Świętych Gór wytyczony został między Koszalinem a Polanowem i biegnie m.in. malowniczą aleją porośniętą kilkusetletnimi drzewami. Góra Chełmska o wysokości 137 m n.p.m była miejscem  osadnictwa już w starożytności. Miejscem kultu stała się w epoce brązu i żelaza. We wczesnym średniowieczu góra była miejscem kultu Słowian, którzy postawili tu pogańską gontynę. Obecnie na Chełmskiej Górze znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, które stanowi cel pielgrzymek nie tylko z Polski. Święta Góra w Polanowie początkowo była miejscem kultu pogan, a po przyjęciu chrześcijaństwa stała się miejscem kultu Najświętszej Marii Panny.
Kamienne Kręgi to rezerwat archeologiczny w okolicy Mostowa, 22 km od Koszalina złożony z tajemniczych, magicznych kręgów wykonanych z głazów. Kręgi powstały w I-II w.n.e., a ułożone  zostały przez przybyłych na te tereny Gotów i Gepidów. Posiadały znaczenie kultowe, wewnątrz nich odbywały się narady starszyzny plemiennej przed podjęciem ważnych decyzji, co do losów plemienia. Według opinii radiestetów plac wewnątrz kręgu posiada szczególne właściwości.

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej
ul. Dworcowa 11–15, 75-201 Koszalin
tel. +48 (0) 94 346 24 40, fax +48 (0) 94 343 51 67
e-mail: rcit@ko-pomerania.pl
www.it-pomorze.pl

tekst: Zdzisław Pawlicki, ZROT
www.zrot.pl

Park Wodny Koszalin to najnowocześniejszy aquapark na Pomorzu ...

Uzupełniając cykl „Rodzinny weekend  w…” szukaliśmy atrakcji w ...

Czy wymienicie choć jeden koszaliński festiwal? Nie? To ...

Dla wczasowiczów przebywających w nadmorskich miejscowościach Scena Kulturalna ...

nocleg

https://veturo.pl/article/3247/zabytki-koszalina-i-okolic-atrakcje-ciekawe-miejsca/