google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Klasztor Kamedułów w Wigrach

Mało jest osób niewrażliwych na widok barokowych wież kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i czerwonych dachów klasztoru Kamedułów, majestatycznie wznoszącychsię nad jeziorem Wigry.

Zespół klasztorny położony na wigierskim półwyspie to najcenniejszy zabytek Suwalszczyzny. Kameduli przybyli tu w 1667 r. i przez pół wieku wznosili klasztor, który stał się jednym z największych i najbogatszych w Polsce.

To zakonnicy założyli miasto Suwałki. Po kasacji zakonu w 1800 r. władze pruskie wysiedliły mnichów na podwarszawskie Bielany, a obiekt ulegał stopniowej dewastacji. Dopiero powojenna rekonstrukcja przywróciła mu dawny blask. W skład zespołu wchodzą m.in.: dom furtiana, bramy na taras dolny i górny, eremy, dom królewski, pałac biskupi, kościół, dawny refektarz i wieża zegarowa. Dla wielu to duże zaskoczenie, że eremy, czyli domki mnichów, to nie ponure pustelnie, ale ukwiecone malutkie, ozdobne kamieniczki, w których  można zatrzymać  się  na  nocleg

Przełomowym  momentem  w  powojennej  historii  klasztoru była  wizyta  Jana  Pawła  II  w 1999  roku.  Papież znał tutejsze okolice z młodzieńczych wypraw. Tak je wspominał po latach: „Ta ziemia była dla mnie zawsze bardzo gościnna, kiedy tu przybywałem, szukając tu także odpoczynku, zwłaszcza na wspaniałych jeziorach (....)”. Dzisiaj można zwiedzać apartamenty, w których gościł Papież podczas swojej najdłuższej pielgrzymki po Polsce.

www.wigry.pro
podlaskieit.pl

Na Suwalszczyźnie świetnie spędza się czas także zimą. ...

Województwo warmińsko-mazurskie może pochwalić się akweduktami wzorowanymi na ...

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza muzyków - basistów, perkusistów, ...

W malowniczej okolicy, zaledwie 15 km od Suwałk, ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Aż 175 km liczy odcinek europejskiego szlaku rowerowego ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3282/klasztor-kamedulow-wigry-atrakcje-noclegi-suwalszczyzna/