google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rajgród – atrakcje

Wzmianki  o  grodzie  Raj  zbudowanym  na  wyspie,  na  wzniesieniu  nazywanym dzisiaj Górą Zamkową, pochodzą z X wieku. Był on siedzibą plemienia jaćwieskiego – Zlinców, strzegącego szlaku handlowego prowadzącego z Mazowsza w głąb ziem jaćwieskich.

Rajgród – atrakcjeRajgród

fot: um.rajgrod.pl

W XVI wieku Rajgród otrzymał prawa miejskie, a w XVII król Jan III Sobieski poszerzył je także o prawa magdeburskie. Został poważnie zniszczony przez Szwedów (1656), a później Tatarów. Do rozbiorów – było to miasto królewskie.

Rajgród leży nad jeziorem Rajgrodzkim. Oddalone niespełna 30 km od Augustowa – to drugie co do wielkości jezioro w województwie. Wyróżnia się rozbudowaną linią brzegową, ciekawie ukształtowanymi, wydłużonymi odnogami. Na jeziorze znajduje się kilka podmokłych wysepek. Cały kompleks jezior rajgrodzkich objęty jest strefą ciszy, co czyni go idealnym do uprawiania żeglarstwa.

Jest też chętnie odwiedzany przez wędkarzy, a to za sprawą okoni, szczupaków, leszczy, a nawet węgorzy, które kryją się w jego toniach. Nic więc dziwnego, że powstały tutaj liczne ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty oraz przystanie żeglarskie.

Przystań w Rajgrodzie dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych  jeżdżących  na  wózkach  inwalidzkich.  W  połączeniu  z  odpowiednimi jachtami (jedynymi tego typu w Europie) umożliwia to ludziom na wózkach nie tylko rekreacyjne uprawianie żeglarstwa, ale i organizowanie regat.

www.um.rajgrod.pl

Ełk powstał w 1425 roku w pobliżu zamku ...

Powstaje wirtualny przewodnik po Warmii i Mazurach, przy ...

Aplikacja „Leśne Arboretum Warmii i Mazur” to oficjalny ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3283/rajgrod-atrakcje-okolic-augustowa-jezioro-rajgrodzkie/