google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wigierski Park Narodowy

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z przyległymi jest chronione przez Park Narodowy. Jest to jedyne w Polsce tak duże jezioro o krętej linii brzegowej, urozmaicone wyspami, zatokami, głębinami, śródjeziornymi górkami i przybrzeżnymi obszarami płycizn.

Wigierski Park Narodowyklasztor Kamedułów na jeziorze Wigry

fot. Albertus Teolog CC BY-SA

Wigierski Park Narodowy położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Środkowoeuropejskim. Suwalszczyzna  to  kraina  bogata  również  pod  względem  historycznym.  Znaleźć  tu  można pojaćwieskie kurhany i grodziska, a także ślady krzyżackiej działalności. Perłą w koronie jest klasztor Kamedułów na jeziorze Wigry. „Zespół jezior wigierskich stanowi jeden z najciekawszych krajobrazów naszego kraju. Krajobraz ten niepowtarzalny i bezcenny uznaje się za konieczne objąć szczególną ochroną dla potrzeb  dydaktyczno-naukowych  i  krajobrazowych”  –  tak  uzasadniano  utworzenie  Wigierskiego Parku Krajobrazowego w połowie lat 70. XX w. Po kilkunastu latach, w 1989 roku, postanowiono zwiększyć ochronę Wigier, drugiego co do głębokości jeziora w Polsce (73 m) i utworzono Wigierski Park Narodowy. W północnej części WPN krajobraz jest pagórkowaty, z licznymi formami polodowcowej rzeźby terenu. Południowa część jest bardziej płaska, położona na piaszczystych glebach sandru augustowskiego, porośniętego rozległymi borami i borami mieszanymi. 

By lepiej poznać WPN warto wybrać się na przynajmniej jedną ze ścieżek edukacyjnych. Wiodą one przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo, łączą się ze szlakami turystycznymi, prowadzącymi w różne rejony Parku, dlatego też zwiedzanie powinniśmy zacząć właśnie od nich. Wzdłuż ścieżek umieszczone zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku.

Oprócz  kilkudziesięciu  gospodarstw  agroturystycznych  i  małych  pensjonatów,  położonych w otulinie WPN, zwracamy uwagę na możliwość zakwaterowania na terenie Parku w obiektach pozostających w zarządzie WPN.

Centrum Informacji Turystycznej
Wigierski Park Narodowy
Krzywe 82, 16-400 Suwałki

Na Suwalszczyźnie świetnie spędza się czas także zimą. ...

Województwo warmińsko-mazurskie może pochwalić się akweduktami wzorowanymi na ...

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza muzyków - basistów, perkusistów, ...

W malowniczej okolicy, zaledwie 15 km od Suwałk, ...

Aż 175 km liczy odcinek europejskiego szlaku rowerowego ...

Podróżowanie z dziećmi to dla rodziców trening pomysłowości. ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3116/wigierski-park-narodowy-jezioro-wigry-klasztor-kamedulow-atrakcje/