Białystok - atrakcje turystyczne

Kraina jezior i lasów – poznajemy Suwalszczyznę i Podlasie

Cykl Poznaj Polskę z Travelist ukazuje wiele nieodkrytych, nadal owianych tajemnicą regionów Polski. Jednym z nich są tereny Suwalszczyzny i Podlasia - egzotyczny zakątek z odrobiną magii prastarych lasów, ukrytych pośród wzgórz, jezior i miasteczek rodem z bajki. To tu można napawać się pięknem natury, odpocząć od zgiełku miasta, a także zasmakować lokalnej kresowej kuchni. Klub podróżniczy zaprasza do odkrycia fascynującej krainy polskiego realizmu magicznego, prezentując artykuł, podcast i wideo.

Bogactwo krajobrazu i kultury
Atrakcje wpisane na listę UNESCO, 4 ogromne parki narodowe czy też zabytkowe cerkwie w kształcie chatki z piernika – to wszystko można znaleźć zaledwie 2 godziny jazdy od Warszawy, podróżując w komfortowych warunkach drogą ekspresową S8. Tereny Suwalszczyzny i Podlasia słyną ze swoich malowniczych krajobrazów, jak i dzikich terenów, które podziwiać można spacerując chociażby po Białowieskim Parku Narodowym – ostatnim naturalnym ekosystemie leśnym w Europie. Bezkresne przestrzenie, łąki i rozlewiska odkryje przed odwiedzającymi Biebrzański Park Narodowy, a nazywany “polską Amazonią” Narwiański Park Narodowy ukaże piękno Narwii o zachodzie słońca. Wreszcie, zakątek nazywany “syberyjską tajgą” – Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, z licznymi cerkwiami i strzelistymi sosnami, odda wschodni charakter podlaskich obszarów.

Wielokulturowe wpływy
Egzotyka tego regionu przejawia się nie tylko w krajobrazie, ale też w różnorodności kulturowej. Od wieków tereny Podlasia i Suwalszczyzny zamieszkiwane były przez różne narodowości – Polaków, Białorusinów, Litwinów, Żydów, jak również mniejszości etniczne. To właśnie oddziaływania tych wszystkich ludów wpłynęły na obecny charakter wschodniej części Polski. Spójrzmy chociażby na kruszyniańskie tereny, gdzie stoi drewniany meczet z XVIII wieku i stary cmentarz, na którym uwagę zwracają nagrobki z inskrypcjami po polsku, białorusku i arabsku.