google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Warmia i Mazury to nie tylko przepiękna przyroda, ale i bogata historia

Na terenie Warmii i Mazur każdy odnajdzie atrakcję ciekawą dla siebie. Dla fanów przyrody znajdą  się piękne rezerwaty jak i  jeziora na obszarze Krainy Wielkich Jezior z bogactwem rzadkich zwierząt i roślin. Miłośnicy adrenaliny i aktywnego wypoczynku odnajdą mnóstwo propozycji na sporty w okresie letnim jak i zimowym. Znajdzie się też coś dla odkrywców historii, którzy będą mogli zagłębiać tajemnice poszczególnych zabytków.

Jedną z ciekawszych naturalnych atrakcji Warmii i Mazur są jeziora idealnie nadające się do żeglowania, surfowania czy pływania. Znajduje się tu aż 1063 zbiorników wodnych oraz obszar zwany Krainą Wielkich Jezior, położony na części Pojezierza Mazurskiego i sąsiadującej z Równiną Mazurską, Pojezierzem Mrągowskim, Niziną Sępopolską oraz Pojezierzem Ełckim. Wielkie Jeziora Mazurskie stanowią szlak żeglowny o łącznej długości 150 km. Odnajdziemy tu bogactwo rzadkich roślin i zwierząt. Jeziora, rzeki i kanały przechodzą zarówno przez tereny nizinne, jak i ze wzniesieniami. Oprócz jezior dodatkową zaletą są piękne, mniej zatłoczone plaże. Warmia i Mazury to region turystycznie rozwinięty nie tylko latem ale i porą zimową. Zapewniona jest tu moc atrakcji i wrażeń dzięki zjazdom narciarskim, spływom kajakowym, snowtubingu i snowkitingu, gokartom, wędkarstwu, nordic walking, żeglarstwu lodowemu jak i wiele innym.

Wiele atrakcji czeka na pasjonatów historii. Warmia i Mazury są pełne miejsc godnych odwiedzenia. Historyczne zamki i inne zabytki można odnaleźć m.in. w :
- Olsztynie- Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku w stylu gotyckim, który niegdyś stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej a administratorem był sławny Mikołaj Kopernik
- Lidzbarku Warmińskim– Muzeum Warmińskie, najlepiej zachowana gotycka budowla w Polsce.
- Nidzicy– gotycka budowla, kilkukrotnie odnawiana
- Olsztynku – Zamek z XIV wieku, otoczony murami kurtynowymi;
- Szczytnie– ruiny z XIV – wiecznego zamku
- Węgorzewie – Zamek z wieku XIX, który podlegał licznym przebudowom

Choć dzięki reformie sprzed kilkunastu lat Mazury i Warmia są administracyjnie traktowane jako jedno województwo, to jednak są odrębne w odniesieniu do kultury i historii. Warmia przez cały okres była katolicka i wiele lat była odrębnym obszarem – najpierw podlegała bezpośrednio biskupowi, potem zaś zakonowi krzyżackiemu, a następnie – Prusom Książęcym.

Mazury w przeciwieństwie do Warmii miały charakter protestancki i początkowo znajdowały się pod jurysdykcją krzyżacką a następnie były częścią Prus, co miało znaczący wpływ na gwarę i tradycję regionu. Wraz z pierwszym rozbiorem Polski pojawiła się asymilacja ludności obu regionów. W kulinarnych zwyczajach zauważalne są pewne różnice między Warmią i Mazurami, jednak elementem łączącym jest prostota. Wiele potraw Warmii i Mazur opartych jest na bazie kiełbas, klusek, kapusty oraz mięsa. W kuchni regionalnej nie zabraknie również ryb przyrządzanych na wiele różnych sposobów – pieczone, wędzone i gotowane. Obecnie region rozwinął się pod kątem robienia własnych kiełbas, boczków, szynek, słonin.

Warto zwiedzić Warmię i Mazury nie tylko ze względu na bogate atrakcje turystyczne ale i ciekawą historię oraz smaczne zaplecze gastronomiczne.

Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury - prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.

Nazwa miasta wywodzi się od świętego Mikołaja, opiekuna ...

Giżycko leży w samym sercu Mazur, otoczone jest ...

Zwiedzanie tego niewielkiego miasta zaczyna się zwykle od ...

Historyczna stolica Warmii położona w widłach rzek Łyna ...

W mojej ocenie jest jednym spośród najistotniejszych obszarów ...

Kiedy Polki marzą o rycerzu na białym koniu, ...

rozrywka

https://veturo.pl/article/3338/warmia-i-mazury-kraina-wielkich-jezior-atrakcje-zabytki/