Zabytki Warszawy

Nie macie pomysłu spędzenie wolnego weekendu? Wybierzcie się do stolicy. Czeka tu wiele imprez kulturalnych, między innymi Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera oraz liczne spektakle teatralne w Pałacu Kultury i Nauki. Chcąc udowodnić, że Warszawa, wbrew opiniom, jest ciekawa i kolorowa, przygotowaliśmy listę 10 najważniejszych zabytków, które zasługują na uwagę.

No 10. Muzeum Narodowe

Oto Muzeum Sztuk Pięknych. Znajdziecie tu dzieła sztuki starożytnej, średniowiecznej, orientalnej i nowożytnej. Zbiory zawierają między innymi obrazy, rzeźby, plakaty, rysunki, grafiki, monety, medale, fotografie, tkaniny, księgi. Muzeum oferuje też wystawy specjalne, często niekonwencjonalne lub unikatowe.

No 9. Pałac Prezydencki

Znany także jako Pałac Namiestnikowski, Pałac Radziwiłłów, Lubomierskich czy Koniecpolskich. Wybudowany został w połowie XVII wieku. Podczas II wojny światowej służył Niemcom za hotel i kasyno. Obecnie jest to rezydencja Prezydenta RP. Ciekawostka: w Pałacu tym Fryderyk Chopin zagrał swój pierwszy publiczny koncert.

No 8. Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Najstarszy kościół w Warszawie, „wciśnięty” między dwie kamienice, na ulicy Świętojańskiej. Jego budowę datuje się na XIII wiek, choć później był przebudowywany. W Katedrze zostali pochowani między innymi król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Gabriel Narutowicz oraz Ignacy Mościcki, pisarz Henryk Sienkiewicz, Izabella Wazówna i malarz Marcello Bacciarelli. Porządny kawałek historii.

No 7. Pałac Kultury i Nauki

Jest to najwyższy budynek w Polsce, ma aż 44 piętra. Jego pomysłodawcą był sowiecki przywódca, Józef Stalin, miał to być dowód przyjaźni polsko-radzieckiej. Na szczycie Pałacu znajduje się obecnie drugi co do wielkości, zegar w Europie. Znajdziecie tu liczne wystawy, kilka teatrów, kino, sale koncertowe, Muzeum Techniki czy Muzeum Ewolucji. Natomiast z 30-tego piętra możecie podziwiać panoramę miasta ze specjalnego tarasu widokowego.

No 6. Pałac w Wilanowie

Zbudowany na początku baroku dla króla Jana III Sobieskiego pałac obecnie zmienił się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przepiękne pałacowe sale i olbrzymi, bardzo romantyczny ogród. Odbywają się tu uroczystości muzyczne, takie jak Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym i Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.

No 5. Warszawskie getto, ul. Próżna

Próżna to jedyna ulica, która ostała się ze zniszczonego podczas II wojny światowej warszawskiego getta. Wśród wyremontowanych kamienic ta z numerem 14 przypomina czasy, kiedy zamieszkiwali w niej polscy Żydzi: w jej oknach wiszą portrety dawnych mieszkańców. W bramie kamienicy o tragediach wojny przypomina rzeźba modlącego się na klęczkach Hitlera. Od 10 lat, na ulicy Próżnej odbywa się m. in. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (zazwyczaj pod koniec sierpnia).  U wylotu ulicy nowoczesny park i miejsce pamięci pozwala na chwilę zadumy nad trudną, polską historią.

No 4. Stare Powązki

Najpiękniejszy cmentarz w całej Polsce. Powstał pod koniec XVIII wieku. Ciekawostką jest, że wielkością porównywalny jest do terytorium Watykan. Turystów przyciągają tu grobowce wybitnych Polaków, mauzolea oraz przepiękne nagrobne rzeźby, aniołów, sławnych postaci i nie tylko. Pomimo iż znajdują się tu groby także zwykłych ludzi, obecnie Powązki nazywane są cmentarzem elitarnym. Pochowano tu między innymi pisarza Marka Hłaskę, poetę Bolesława Leśmiana, śpiewaka Jana Kiepurę, aktora Gustawa Holubka oraz sławną ‘kobietę pracującą’ z jednego z dawnych polskich seriali, czyli aktorkę Irenę Kwiatkowską. Na Powązkach dwie ręce złożone do filmowego kadru wskazują grób reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Na tym cmentarzu można spotkać się z Polską historią współczesną oko w oko.

No 3. Zamek Królewski

Na początku (czyli w XIV wieku) zbudowana została Wielka Wieża, do wielkości zamku rozbudował ją król Zygmunt III Waza w wieku XVI. Zamek Królewski został zniszczony w XVII wieku, zbombardowany na początku II wojny światowej, a na jej koniec wysadzony w powietrze. Za każdym razem odbudowany, ostatni raz ogromnym wysiłkiem mieszkańców Warszawy. Obecnie można zwiedzać Muzeum Zamku Królewskiego prze cały rok. Odbywają się tu koncerty, wystawy, projekcje filmów i wykłady. Zamek można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem.

No 2. Łazienki Królewskie

Jeśli nie wierzycie, że Warszawa może być piękna i kolorowa, wybierzcie się do warszawskich Łazienek – parku składającego się z trzech ogrodów i wyspy z unikatowym w Europie pałacem. Zwiedzicie tu zabytkowe Łaźnię, Ermitaż, Amfiteatr oraz Świątynie Egipską i Świątynię Diany, Wodozbiór czy ogród w budynku, Nową Pomarańczarnię. Latem Łazienki rozbrzmiewają muzyką Fryderyka Chopina podczas plenerowych koncertów. W alejkach spacerują pawie, a wieczorem romantyczne zaułki stwarzają świetną atmosferę na wakacyjną randkę.

No 1. Rynek Starego Miasta w Warszawie

Nasz warszawski numer 1 od 34 lat widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. To tu, w jednej z kamienic zamieszkiwał legendarny potwór Bazyliszek. Na środku Rynku zaś znajduje się Warszawska Syrenka, ta sama, którą szczyci się herb naszej stolicy. Jeśli macie ochotę poznać jej legendę, przyłączcie się na chwilę do jednej z wycieczek i posłuchajcie przewodnika.
Rynek powstał pod koniec XIII wieku , w czasie II wojny światowej został zniszczony, a odbudowane kamienice przypominają te z początków XVII wieku. Na placu odbywały się niegdyś najważniejsze wydarzenia miasta. W okolicach Rynku znajduje się Kolumna Zygmunta, Katedra św. Jana, Zamek Królewski, Kanonia, Mury Obronne i Barbakan. To serce historycznej Warszawy, a jednocześnie jedno z najciekawszych miejsc polskiej stolicy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(29) "Atrakcje turystyczne Warszawy" ["meta_title"]=> string(106) "Warszawa - Atrakcje turystyczne Warszawy, Co zwiedzić w Warszawie, Zwiedzanie Warszawy, Podróże, Veturo" ["meta_desc"]=> string(84) "Warszawa atrakcje turystyczne stolicy, opis ciekawych miejsc w Warszawie - veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.2497630815793030478744185529649257659912109375) ["lng"]=> float(21.012082096986500090451954747550189495086669921875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne Warszawy

meta_title: Warszawa - Atrakcje turystyczne Warszawy, Co zwiedzić w Warszawie, Zwiedzanie Warszawy, Podróże, Veturo

meta_keys:

meta_desc: Warszawa atrakcje turystyczne stolicy, opis ciekawych miejsc w Warszawie - veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Warszawa - Atrakcje turystyczne Warszawy, Co zwiedzić w Warszawie, Zwiedzanie Warszawy, Podróże, Veturo

meta_keys:

meta_desc: Warszawa atrakcje turystyczne stolicy, opis ciekawych miejsc w Warszawie - veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Beata Dymarska

meta_desc: Warszawa atrakcje turystyczne stolicy, opis ciekawych miejsc w Warszawie - veturo.pl