Zakup auta zza granicy

Zakup auta zza granicy — formalności, ubezpieczenie, rejestracja

 384 133 - tyle samochodów trafiło do Polski z zagranicy w ciągu pierwszego półrocza 2019 roku. Średni wiek sprowadzonego auta to 11 lat i 7 miesięcy, a najpopularniejszy rocznik to 2008. Ty również rozważasz zakup auta z zagranicy? Sprawdź, jakich formalności będziesz musiał dopełnić, aby wyjechać nim na polskie drogi.

Import samochodów do Polski kwitnie! Jak podaje Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, tegoroczny maj był najlepszym pod względem liczby sprowadzonych do naszego kraju aut majem od 11 lat! Do naszego kraju trafiło wtedy aż 88 594 samochodów do 3,5 t. Najwięcej aut sprowadzamy z Niemiec, Belgii i Holandii. Najpopularniejsze modele to Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra. Kupujesz auto z zagranicy – sprawdź co musisz wiedzieć?

Planujesz sprowadzić auto z zagranicy?

Jeśli Ty również planujesz sprowadzić auto z zagranicy, zachowaj szczególną ostrożność już na etapie poszukiwania „tego jedynego”. Niestety, oszustwa to w tej branży wciąż chleb powszedni. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?

Poproś sprzedawcę o przedstawienie dokumentów wykazujących stan pojazdu. Zadbaj o to, aby zawarte w nich informacje znalazły się w umowie kupna-sprzedaży. W ten sposób zabezpieczysz się na wypadek konieczności dochodzenia ewentualnych roszczeń.

Zanim podpiszesz umowę, zleć wykonanie dobrego przeglądu w niezależnej stacji kontroli. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest faktyczny stan pojazdu. Upewnij się także, że auto nie jest kradzione. Aby tego dokonać, sprawdź, czy kod VIN umieszczony na tabliczce w samochodzie jest taki sam jak w dokumentach udostępnionych przez sprzedawcę.

Zajrzyj także do jednego z ogólnodostępnych portali ewidencji pojazdów np. na https://historiapojazdu.gov.pl/ i w przeznaczonym do tego miejscu wpisz numer VIN. W zamian dostaniesz przejrzysty raport na temat historii auta.

Procedura zakupu, potrzebne dokumenty

Jeśli kupisz auto w zagranicznym komisie, otrzymasz od sprzedawcy rachunek lub fakturę. Jeśli dokonasz transakcji z osobą prywatną, będziesz musiał podpisać umowę kupna-sprzedaży. Sprzedawca powinien udostępnić Ci także:

    kartę pojazdu,
    dowód rejestracyjny,
    zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu.

Ważne: przed zawarciem transakcji sprawdź, czy istnieje możliwość sporządzenia dokumentów (również rachunku lub umowy) także w języku polskim. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów, wynikających z konieczności przetłumaczenia dokumentacji przez tłumacza przysięgłego.

Transport auta do Polski

Jeśli kupiłeś auto za granica, musisz przetransportować je do Polski. Jak to zrobić?

Sprzedający wyrejestrował auto za granicą? Aby poruszać się nim w pełni legalnie, musisz wyposażyć pojazd w eksportowe tablice rejestracyjne i krótkoterminowe OC. Jeśli auto jest w pełni sprawne, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wsiadł za kółko i samodzielnie przyjechał nim do kraju.

Nie chcesz sam odbierać samochodu? Możesz skorzystać z lawety. Choć takie rozwiązanie eliminuje konieczność kupna wywozowych tablic i zawierania umowy tymczasowego OC, jest kosztowne.

Formalności w Polsce

Kolejnym etapem procesu jest dopełnienie formalności w naszym kraju.

Jeśli nie dostałeś dokumentów w dwóch językach, musisz zlecić ich tłumaczenie. Koniecznie tłumaczowi przysięgłemu.

Po transakcji konieczne będzie także:

złożenie uproszczonej deklaracji w urzędzie skarbowym, Będziesz miał na to 14 dni, a dokument możesz wysłać drogą elektroniczną;
   

opłacenie podatku akcyzowego (w ciągu 30 dni od daty zakupu, jednak nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu w Polsce).

Wysokość stawki zależy od pojemności silnika samochodu i wynosi:

3,1% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności do 2000 cm³,
18,6% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności powyżej 2000 cm³.

Podstawą opodatkowania jest cena samochodu.

Przegląd

Aby zarejestrować pojazd w polskim urzędzie komunikacji, musisz wcześniej wykonać przegląd techniczny.

Opłaty za rejestrację

Aby zarejestrować auto w Polsce, będziesz musiał zapłacić za:

    dowód rejestracyjny – 54 zł,
    tablice rejestracyjne – 80 zł,
    kartę pojazdu 75 – zł,
    nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł,
    nalepka kontrolna – 18,50 zł,
    pozwolenie czasowe – 13,50 zł.

Dodatkowym kosztem jest opłata ewidencyjna w wysokości 2,50 zł.

Formalności w urzędzie

Jeśli masz już dokumenty w języku polskim, ważny przegląd i potwierdzenie wniesienia wszystkich opłat, odwiedź właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania wydział komunikacji. Aby zarejestrować pojazd, konieczne będzie złożenie stosownego wniosku.

Oprócz wniosku do urzędu zabierz ze sobą:

dokument tożsamości,

dowód potwierdzający własność auta (np. umowę kupna-sprzedaży lub fakturę),

kartę pojazdu,   

zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,   

dotychczasowe tablice rejestracyjne,  

dokument potwierdzający zapłatę akcyzy,

potwierdzenie opłat.

Podczas wizyty dostaniesz tymczasowy dowód rejestracyjny, tymczasowe tablice rejestracyjne i nalepkę. Na wydanie właściwych dokumentów będziesz musiał poczekać do 30 dni.

Ubezpieczenie

Aby zgodnie z prawem wyjechać na drogi, musisz jeszcze wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jeśli spowodujesz wypadek lub stłuczkę, dzięki OC unikniesz kosztów. To ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania osobom poszkodowanym. Jeśli chcesz objąć auto dodatkową ochroną, rozważ także wykupienie autocasco i assistance. Dzięki autocasco dostaniesz odszkodowania po wypadku (nawet jeśli Ty go spowodujesz), kradzieży czy uszkodzeniu auta przez żywioły. Assistance zapewni wsparcie ubezpieczycieli po awarii, kradzieży czy stłuczce.

Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne, skorzystaj z porównywarki Mubi. Dzięki porównywarce zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych rocznie, zachowując preferowany zakres ochrony.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(67) "Zakup auta zza granicy — formalności, ubezpieczenie, rejestracja" ["meta_desc"]=> string(257) "Jeśli Ty również planujesz sprowadzić auto z zagranicy, zachowaj szczególną ostrożność już na etapie poszukiwania „tego jedynego”. Niestety, oszustwa to w tej branży wciąż chleb powszedni. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-18.6328124974062" ["lng"]=> string(18) "-0.430659470804351" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zakup auta zza granicy — formalności, ubezpieczenie, rejestracja

meta_keys:

meta_desc: Jeśli Ty również planujesz sprowadzić auto z zagranicy, zachowaj szczególną ostrożność już na etapie poszukiwania „tego jedynego”. Niestety, oszustwa to w tej branży wciąż chleb powszedni. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zakup auta zza granicy — formalności, ubezpieczenie, rejestracja

meta_keys:

meta_desc: Jeśli Ty również planujesz sprowadzić auto z zagranicy, zachowaj szczególną ostrożność już na etapie poszukiwania „tego jedynego”. Niestety, oszustwa to w tej branży wciąż chleb powszedni. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Jeśli Ty również planujesz sprowadzić auto z zagranicy, zachowaj szczególną ostrożność już na etapie poszukiwania „tego jedynego”. Niestety, oszustwa to w tej branży wciąż chleb powszedni. Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się naciąć?