google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tel Aviv - atrakcje turystyczne

Tel Aviv - pulsująca energia, bogate życie nocne, złociste plaże i niezwykła architektura „Białego Miasta”.

Tel Aviv - atrakcje turystyczneTel Aviv at 100

israeltourism via.Flickr

Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak wygląda nowoczesny Izrael powinien wybrać się do Tel Avivu – drugiego co do wielkości miasta, które uchodzi za kulturalną i ekonomiczną stolicę kraju. Tel Aviv dostojnie przedstawia się turystom jako stolica przyszłości, tętniąca życiem i przyjemnościami, pełna lśniących biurowców, najlepszych restauracji, ekskluzywnych centrów handlowych oraz złocistych plaż.

Wielka metropolia przeobraża się w szereg kurortów ciągnących się wzdłuż wybrzeża i dysponuje jedną z najlepszych infrastruktur turystycznych w tej części Morza Śródziemnego. Ponadto w tym regionie Izraela nie można się nudzić ze względu na bliską odległość do wspaniałych zabytków fenickich, żydowskich i rzymskich sprzed tysięcy lat. Tel Aviv i Jaffa to również prężnie działające ośrodki życia nocnego, do których po pracy zaglądają mieszkańcy miasta, a po godzinach spędzonych na plażach turyści spragnieni zabawy do białego rana. Region jest także doskonałą bazą wypadową dla turystów, którzy chcą aktywnie spędzać czas i podróżować po kraju w celu poszukiwania oddechu przeszłości i miejsc znanych z Biblii. Z kolei przed melomanami i miłośnikami sztuki wychodzącymi wieczorem na miasto otwiera się bogaty program koncertów, spektakli teatralnych, wystaw w renomowanych galeriach sztuki czy po prostu możliwość spaceru po rozświetlonej promenadzie pełnej barów.

Najważniejszy region Izraela, w którym żyje niemal połowa mieszkańców kraju, położony jest w centralnej części państwa, na nadmorskiej równinie Szaron przy wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego. Region Tel Aviv i przyległe mu kurorty składają się na jedną wielką aglomerację Gusz Dan będącą najludniejszym obszarem wielkomiejskim w Izraelu.

Trudno wyobrazić sobie historię Tel Avivu, gdyż zaledwie około stu lat temu znajdowały się w miejscu tym wyłącznie wydmy. Z tą prawdziwą historią sięgającą V w. p.n.e. można zapoznać się w sąsiedniej Jaffie, natomiast sam Tel Aviv założyli w 1909 r. żydowscy osadnicy, a szybko powstająca i rozrastająca się nowa zabudowa stworzyła imponujące, nowoczesne miasto. Nazwa Tel Aviv, czyli „Wzgórza Wiosny”, miała odnosić się jedynie do założenia ogrodowego, niemniej po arabskich rozruchach w Jaffie z 1921 r. większość mieszkańców przeniosła się na bezpieczniejsze przedmieścia i w ten sposób rozbudowała niewielką osadę. W kolejnych latach powstał ważny port, a prężnie działający ośrodek wchłonął w swoje granice matczyną Jaffę, z której na dobrą sprawę się narodził. Obecnie w Tel Avivie swoje przedstawicielstwa ma większość państw nieuznających suwerenności Izraela nad Jerozolimą.

Nad całym Tel Avivem góruje najwyższy w Izraelu wieżowiec Szalom wybudowany w latach 60. XX w. Symbol nowoczesności świadczy o ważnej roli kulturalnej, ekonomicznej i handlowo-biznesowej, jaką miasto odgrywa w kraju. Z powodów dużych rozmiarów Tel Aviv pogrążony jest w chaosie urbanistycznym i komunikacyjnym, niemniej warto chociaż pobieżnie zwiedzić przynajmniej część zabytków i miejsc turystycznych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim architektura Bauhausu wkomponowana w miejski krajobraz i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz położona w cieniu wieży Szalom Dzielnica Jemeńska pełna gwarnych uliczek przesiąkniętych typowo arabską atmosferą, skrywająca dodatkowo barwny bazar Karmel. Wolny czas można przeznaczyć na zwiedzanie interesujących muzeów, jak na przykład Muzeum Sztuki z największą w kraju kolekcją, Muzeum Ziemi Izraela poświęconego kolejnym epokom w dziejach tego zakątka świata czy Muzeum Diaspory ukazującego dzieje żydowskiej tułaczki po świecie. Długi spacer można odbyć po najbardziej reprezentacyjnej arterii, jaką jest Bulwar Rothschilda i tam właśnie znajduje się najwięcej willi w stylu „art deco” oraz szereg wyśmienitych restauracji. Najbardziej ocienionym miejscem jest okolica rzeki Jarkon i wspaniałe tereny zielone, na których urządzono parki rozrywki, ogrody botaniczne, ogród skalny i park wodny. Można tam podziwiać setki gatunków roślin i zwierząt, co dla najmłodszych jest niezwykłą frajdą, a dla dorosłych wytchnieniem przed upalnymi promieniami słońca. Miłe chwile warto także spędzić w tzw. Małym Starym Tel Avivie, gdzie odnowiono i przekształcono nieczynny port w miejsce pełne barów, kawiarń i najlepszych tawern serwujących owoce morza. W Tel Avivie znajduje się mnóstwo wspaniałych miejsc spacerowych, dzięki którym najlepiej poznaje się strukturę miasta, są wśród nich: rozległy plac Icchaka Rabina upamiętniający zamach na izraelskiego premiera, alejka Simta Plonit, na której można zobaczyć najciekawsze budynki reprezentujące architekturę miasta, obwarowana restauracjami i kawiarniami ulica Szejnkina czy plac Gwiazdy Dawida, gdzie zbiegają się najważniejsze ulice. Oddech historii można poczuć w najstarszej dzielnicy Newe Cedek łączącej Tel Aviv z Jaffą, w której zachowało się kilka ciekawych atrakcji takich jak Muzeum Gutmana, Dom Rokach czy Dom Chelouche. Ilość ciekawych miejsc rośnie wraz ze zwiedzaniem, dlatego na poznanie Tel Avivu należy przeznaczyć mnóstwo czasu.

Dzielnice najbardziej interesujące turystów położone są w zachodniej części miasta, na wybrzeżu, w sąsiedztwie najlepszych plaż. Wzdłuż całego wybrzeża  rozłożone są hotele, z których każdy ma dostęp do własnej plaży, natomiast setki sklepów, restauracji, barów, tawern i lokali nocnych znajdują się przy ulicy Ratzif Herbert Samule. Tel Aviv jest ulubionym miastem młodych ludzi, dlatego kurort uchodzi za wyjątkowe centrum rozrywki z wszystkimi jej formami. Warto wybrać się przykładowo w okolicę Dizengoff Square, by poczuć prawdziwy smak słynnego „miasta, które nigdy się nie zatrzymuje”. Popularnym miejscem jest także Delfinarium w północnym krańcu nadmorskiego bulwaru Charles Clore, gdzie znajdują się najlepsze dyskoteki i kluby nocne.

Wybrzeże wzdłuż Tel Avivu doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych. Nad błękitną wodą niemal zawsze wznoszą się żagle kitesurferów, windsurfingów i jachtów, a z żywiołem wielkich fal zmagają się surferzy oraz narciarze wodni. Nieopodal plaż działa mnóstwo wypożyczalni sprzętów wodnych oraz szkółek, w których można podszkolić swoje umiejętności. W mieście znajduje się również wiele obiektów sportowych z boiskami do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, a także kompleksów, w których można jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach. Ponadto luksusowe hotele oferują swoim gościom centra SPA, fitness oraz prywatne baseny kąpielowe, a biura turystyczne organizują wyprawy nurkowe i jeep safari.

.

 

Niecałe półgodziny jazdy samochodem od Ejlatu na północ ...

Historia regionu wiąże się głównie z najważniejszym ośrodkiem, ...

Z oddali morze przypomina inne zbiorniki wodne, ale ...

Izrael to nie tylko Jerozolima i Tel Aviv, ...

Azja to kontynent o wielu obliczach. Poznaj dwie ...

https://veturo.pl/article/78/izrael_tel_aviv/