google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nietypowy Madryt

Wycieczki do Madrytu

Serce Półwyspu Iberyjskiego z unikalnym charakterem, niecodzienną atmosferą i wspaniałymi zabytkami.

Nietypowy Madrytrzut okiem na Madryt

pixabay.com/jschweikart

Stolica i największe hiszpańskie miasto położone w sercu Półwyspu Iberyjskiego na rozległym płaskowyżu, które jest dziś jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy. Mimo niedługiej historii posiada swój unikalny charakter i niepowtarzalną atmosferę, która przyciąga turystów z całego świata. Ciemnobłękitne niebo będące nieraz utrapieniem malarzy, uliczki tętniące życiem, przepiękne pałace i kościoły doby baroku, wspaniałe dzieła sztuki ukryte w wielu światowej sławy muzeach i zabawa przez całą noc, to tylko kilka atrakcji jakie oferuje Madryt. Warto również zaznaczyć, że rozlokowane na wysokości 600 m n.p.m. miasto jest najwyżej położoną stolicą Europy.

Spędź Majówkę w Madrycie

Do połowy XVI w. była to jedynie osada znajdująca się niedaleko ówczesnej stolicy i siedziby arcybiskupa – Toledo. Wszystko zmieniło się za sprawą kaprysu króla Filipa II, który zdecydował o przeniesieniu władzy królewskiej i kościelnej do Madrytu. Śmiały czyn wywołał wiele kontrowersji, jednak wkrótce powstało nowe miasto pełne pięknych kamienic, pałacyków i kościołów. Kiedy w XVIII w. władzę przejęli Burbonowie nie spodobał im się obraz miasta i okolic – pośpieszne wycinanie lasów spowodowało wzmożoną erozję i susze, w stolicy było brudno, a na ulicach panowała przestępczość. Postanowili oni, wbrew wszelkim buntom zaprowadzić porządek i przekształcić stolicę i dzieło sztuki. Kolejnym rozdziałem w historii i architekturze miasta jest początek XX w., kiedy Madryt bardzo się bogacił. Powstało wtedy wiele wzniosłych budynków, szerokich bulwarów spacerowych, parków i fontann.

Spacerując ulicami Madrytu można odnieść wrażenie, że miasto jest całkiem inne niż Hiszpania jaką kojarzymy z wakacji. Tutaj tradycja przeplata się wyraźnie z nowoczesnością. W codziennym pośpiechu zawsze jest czas by przystanąć i posłuchać muzyki na deptaku, wejść do baru i obejrzeć mecz w telewizji, zachwycić się bogatymi zbiorami w najsławniejszych światowych muzeach lub przejść po największym miejskim parku tej części Europy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a im dłużej będziemy poznawać Madryt tym więcej odkryjemy jego twarzy.
Miejscem skupiającym życie społeczne jest Plaza Mayor – plac położony pośród wąskich uliczek, który otoczony jest czerwoną fasadą kamienic z XVI i majestatycznym Casa de Panaderia z dwiema strzelistymi wieżami. Mimo że niegdyś płonęły tu stosy, organizowano walki byków, a czasem odbywały się koronacje, dziś jest to spokojne centrum tzw. Starego Madrytu lub Madrytu Habsburgów, gdzie pod arkadami kamienic znajduje się wiele małych sklepików, tawern i kawiarni, można odpocząć i posłuchać ulicznych grajków.

Wąskie uliczki i pewna surowość w architekturze są widoczne dookoła głównego placu, jednak mają one swój unikalny charakter i zachwycają niejednego. Nieopodal znaleźć można wiele odrestaurowanych kamienic z XVI w., a najstarsze mają zaledwie dwie kondygnacje i czerwone dachy z okienkami na poddaszu. W tej części miasta jest pełno tawern ze smacznym jedzeniem, barów tapas, kawiarni oraz sklepików z pamiątkami. Innym ważnym placem miasta jest półkolisty Plaza Puerta del Sol (Brama Słońca), który był wielokrotnie tłem ważnych wydarzeń społecznych. Odchodzi od niego 10 ulic, a pod nim mieści się najbardziej ruchliwa stacja madryckiego metra – Sol. Przy wyjściu z placu na ulicę Calle Arenal stoi niewielki posąg niedźwiedzia wspartego o drzewko poziomkowe, który stał się symbolem miasta. Kierując się najszerszą ulicą – Calle Alcala zobaczymy wiele teatrów, banków i charakterystyczny, narożny budynek Metropolis. Dalej za nim znajduje się wielki plac Plaza Cebeles będący jednym z największych węzłów komunikacyjnych miasta i zarazem jednym z kilku podobnych położonych wzdłuż platanowej, szerokiej alei Paseo del Prado. Plac otoczony jest przez wielki gmach Banco de Espana, Palacio del Buenavista z niewielkim ogrodem i majestatyczny, biały gmach Palacio de Comunicaciones, w którym od ponad 100 lat mieści się Poczta. Pośrodku placu znajduje przepiękna fontanna z posągiem pogańskiej bogini Cebeles zasiadającej w rydwanie, który ciągną dwa lwy. Paseo del Prado dzieli Madryt na część Habsburgów (na zachodzie) i Burbonów – powstałą w XVIII w. Sama aleja zachwyca zarówno pojawiającymi się co pewien odcinek posągami, fontannami i majestatycznymi pałacami. Znajdują się tu trzy najważniejsze hiszpańskie muzea będące często celem wycieczek do Madrytu – Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia. Są one ciągle rozbudowywane, by udostępnić jak najwięcej zbiorów zwiedzającym, a w wybrane dni organizują darmowe wstępy np. dla obywateli Unii Europejskiej lub studentów – nie tylko hiszpańskich. Na wschód od Paseo znajduje się Ogród Botaniczny, a dalej jeden z największych europejskich parków – Retiro. Niegdyś był on ogrodzony i poruszać mogła się po nim tylko szlachta, a dziś przychodzą tu wszyscy chcący na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Znajduje się tu przepiękna, barokowa kolumnada z pomnikiem Alfonsa XII, która stanowi wspaniałe tło stawu, po którym w lecie pływają łódki z zakochanymi parami. Dalej na południe między drzewami można odkryć orientalny Pałac Velazqueza i niesamowity Pałac Kryształowy zbudowany z metalu i szkła tworzącego niezwykłą grę z rozproszonym światłem.

Na zachód od Starego Madrytu, na skraju wzniesienia znajduje się jeden z najokazalszych zabytków stolicy Hiszpanii – Palacio Real. Okazały pałac powstał w XVIII w. w modnym wówczas stylu francuskim i początkowo połączony był z wcześniejszym gmachem Alcazaru Habsburgów – spłonął on jednak w wigilię Bożego Narodzenia w 1734 r. w tajemniczych okolicznościach, a odnowiona fasada była przedłużeniem pałacu Burbonów. Okazałej budowli pozazdrościł swemu bratu nawet Napoleon, który uznał zamek za wygodniejszy i piękniejszy niż jego pałac w Tuileries. Zwiedzając pałac nie można przeoczyć wspaniałej komnaty Gran Comedor de Gala – jest to przepiękna ogromna sala bankietowa, w której co roku do bożonarodzeniowego obiadu zasiadają hiszpańskie i greckie rodziny królewskie (królowa Zofia jest siostrą ostatniego króla Grecji – Konstantyna). Warto zobaczyć też Salon Gasparini z fantazyjnymi chińskimi motywami i koronkowymi stiukami, Salon Porcelanas wyłożony chińską porcelaną na życzenie króla Karola III oraz Salon del Trono (Sala Tronowa) z freskami Tiepola i czterema lwami z brązu siedzącymi przy tronach. Rodzina królewska mieszka w innym miejscu – w Palacio de la Zarzuela.
Spędź Majówkę w Madrycie
Do Pałacu Real przylegają przepiękne ogrody Campo del Moro oraz roztacza się widok na rzekę i dolinę poniżej głównych zabudowań. Na placu zwróconym w stronę miasta często można spotkać grajków i spacerowiczów, którzy delektują się widokiem pałacu na placu del Oriente. Za nim znajduje się Teatro Real i madrycka opera. Naprzeciw głównego placu pałacowego odgrodzonego potężną bramą znajduje się bardzo charakterystyczna Catedral de Nuestra Senora de la Almudena. Kościół budowany był przez ponad 350 lat, ukończono go dopiero w 1993 r. i w tym samym roku został poświęcony przez Jana Pawła II. Nazwa kościoła pochodzi od arabskiej nazwy spichlerza, który znajdował się tu, przez położeniem kamienia węgielnego pod budowę chrześcijańskiego kościoła. Znajduje się tu cenny, XVI-wieczny obraz patronki miasta – Virgen de la Almudena oraz cudowna figurka Madonny z VIII w.

Warto udać się też na północ od pałacu, gdzie znajdziemy okazały gmach Senatu, a dalej Plaza Espana z pomnikiem Don Kichota i Sancha Panchy.

Nowoczesna część miasta to imponujące gmachy banków, licznych teatrów, kin, domów handlowych a wzdłuż 10-pasmowej alei Paseo de la Castellana ciągnie się dzielnica luksusowych domów i galerii sztuki współczesnej. Znaleźć można tu też wiele ciekawych muzeów jak: Narodowe Muzeum Archeologiczne, M. Lazaro Galdiano, Sorella i Nauk Przyrodniczych. Przy alei znajduje się też tzw. „druga świątynia Madrytu” - stadion piłkarski Santiago Bernabeu należący do drużyny Real Madrid. Mieści się z w nim duże muzeum poświęcone historii piłki nożnej i czołowej hiszpańskiej drużyny, a sama arena mieści 72 tys. widzów. Na końcu alei mieści się Plaza Castilia, na którym górują dwa pochylone, bliźniacze wieżowce zbudowane ze szkła, metalu i granitu – Torres Puerta de Europa, nazywane też Torres Kio.

Na wschód od Castellany znajduje się największa i jedna z najpiękniejszych aren korridy środkowej Hiszpanii – Plaza Toros de Las Ventas. Mieści się tutaj do 12,5 tys. widzów, a walki korrida odbywa się co niedzielę od marca do późnej jesieni (czasem z przerwami w poszczególnych miesiącach).

Spędź Majówkę w Madrycie

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/846/nietypowy_Madryt/