marmaris_fot_goturkiye_

Marmaris – atrakcje turystyczne

Marmaris położone w prowincji Muğla to jeden z najpopularniejszych kurortów Turcji Egejskiej. Zielone, pokryte sosnami wzgórza i turkusowa woda Marmaris co roku przyciągają do Turcji turystów z całego świata. Malowniczy krajobraz miasta uzupełniają przepiękne, piaszczyste plaże i przystanie jachtowe.

Marmaris, założone w IV w. p.n.e. było pierwszym miastem portowym krainy Karia. Starożytna nazwa miasta – Physkos, co w języku karyjskim oznacza „miasto natury” idealnie opisuje to wyjątkowe miejsce. Dodatkowym walorem Marmaris jest z pewnością niezwykła przyroda i ciekawe zabytki, które zachęcają do spędzenia aktywnych i relaksujących wakacji.

Będąc w Marmaris, szczególnie warto odwiedzić:

Zamek w Marmaris – leży w centrum miasta na małym, skalistym półwyspie i jest jednym z najważniejszych zabytków w regionie. Powstał w starożytności, lecz jego obecny wygląd to zasługa przebudowy w XVI w. na rozkaz Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać ceramikę, wyroby szklane i rzemieślnicze oraz broń i monety. Ponadto, zamkowe mury to idealne miejsce do podziwiania panoramy Marmaris.

Zamek w Marmaris

Starożytne miasta – na Półwyspie Bozburun położonym na południowym-zachodzie od Marmaris można znaleźć wiele pozostałości starożytnych cywilizacji. Ruiny miasta Phoenix sięgają ok. 2400 r. p.n.e., a najważniejsze budynki na jego obszarze to świątynia i młyn. W kolejnym antycznym mieście – Loryma, można zobaczyć pozostałości zamku, a z murów podziwiać spektakularny widok okolicy. Natomiast w Hisarönü, czyli starożytnym Kastabos zachowały się ruiny Świątyni Hemithei z IV w. p.n.e. Hemithea, wcześniej zwana Molpadią, według mitologii, była jedną z dwóch sióstr uratowanych przed utonięciem przez Apolla. Została później wysłana do karyjskiego miasta, gdzie ze względu na swoje zdolności uzdrawiające mieszkańcy Kastabos wybudowali świątynie na jej cześć.

Wyspa Sedir – znana też jako Wyspa Kleopatry, znajduje się w odległości 10 km na północ od centrum miasta. Według legendy ostatnia królowa starożytnego Egiptu odwiedziła tę wyspę wraz z Markiem Antoniuszem. Turystów na Wyspę Sedir szczególnie przyciąga złoty piasek i lśniąca, turkusowa woda. Jednakże wyspę warto odwiedzić nie tylko ze względu na jej naturalne piękno. Jedną z ciekawszych atrakcji są również ruiny starożytnego miasta Kedrai, którego początki sięgają VI w. p.n.e.

Wyspa Sedir

Wyspa Cennet – czyli tzw. „Rajska Wyspa”. Jest to półwysep w pobliżu miasta Marmaris, będący jednym z najchętniej wybieranych celów wycieczek statkiem. Bujne lasy sosnowe, które porastają wyspę oraz dziewicze wybrzeże przyciągają wielbicieli przyrody. Rajska Wyspa ma do zaoferowania też szlaki dla miłośników pieszych wędrówek i możliwość pływania w turkusowej wodzie Jaskini Fosforowej (Fosforlu Mağara).

Park Narodowy Marmaris – otacza Marmaris od strony lądu i obejmuje wyspy leżące w obrębie zatoki. Na prawie 30 tys. hektarach parku, można podziwiać bogatą roślinność we wszystkich odcieniach zieleni. Krajobraz Parku to wysokie, skaliste wzgórza porośnięte sosnami i eukaliptusami. Park Narodowy Marmaris można odkrywać z pokładu statku lub udając się na pieszą wycieczkę.

Wodospady Turgut – cuda natury, które cechuje niezwykła harmonia błękitu i zieleni. Pięć małych wodospadów i staw przez nie utworzony to idealne miejsce na orzeźwiającą kąpiel w gorący dzień, ponieważ tutejsza woda jest dość zimna. Można się też udać na wycieczkę wokół wodospadów podziwiając piękno natury, a w pobliskich restauracjach spróbować gözleme (placki z wytrwanym nadzieniem) i pstrąga.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(10) { ["address"]=> string(24) "Marmaris, Muğla, Turcja" ["lat"]=> float(36.85493600000000213867679121904075145721435546875) ["lng"]=> float(28.270877999999999730107447248883545398712158203125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJIxWW8b-9vxQRvrLu0Q5zjt8" ["name"]=> string(8) "Marmaris" ["city"]=> string(8) "Marmaris" ["state"]=> string(6) "Muğla" ["country"]=> string(6) "Turcja" ["country_short"]=> string(2) "TR" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: