Beskids

Beskidy – ciekawe miejsca

„Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata.”  

Wyruszając na beskidzkie szlaki wielu turystów ma w pamięci te słowa śląskiego pisarza Gustawa Morcinka. Choć po zatopieniu się w urodzie otaczającej przyrody mało kto ma głowę na myślenie o stylach architektonicznych, ponieważ urok beskidzkich szlaków pochłania bez pamięci. Najpierw prowadzą one turystów przez tradycyjne góralskie osady, aby wyprowadzić ich z dolin na charakterystyczne kopulaste szczyty, z których roztaczają się zapierające w piersiach widoki.

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. To grupa pasm górskich w Karpatach Zewnętrznych rozciągająca się na długości ok. 600 km. Najwyższym szczytem jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), nazywana Królową Beskidów, która jest również najwyższym po Tatrach szczytem w Polsce. Najbardziej znanymi miejscowościami regionu są Wisła, Ustroń, Szczyrk i Koniaków.

Ceniący wygodę i piękne widoki nieopłacone potem i zakwasami mogą zacząć zwiedzanie Beskid od wyjazdu wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, której dolna stacja znajduje się w Ustroniu. Natomiast ambitniejsi turyści mogą zmierzyć się z Głównym Szlakiem Beskidzkim im. Kazimierza Sosnowskiego pokazującym wyjątkowość oraz różnorodność beskidzkiego krajobrazu i przyrody. W sumie liczy on 519 km długości i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w polskich górach. Oprócz ciekawych formacji skalnych zwanych fliszami, turyści na szlakach mogą cieszyć oczy beskidzkimi potokami, które słyną z pstrągów oraz głowaczy lub spróbować beskidzkich wód mineralnych, w które to region ten jest szczególnie bogaty. Napotkać je można one głównie w Beskidzie Sądeckim, gdzie mieści się wiele miejscowości SPA takich jak Krynica, Muszyna czy Piwniczna Zdrój. Ciekawostką są złoża solankowe w Dębowcu, cechujące się jednym z najwyższych w Europie stężeniem jodu i bromu, gdzie coraz więcej turystów przyjeżdża na zbawienną dla zdrowia inhalację w nowo wybudowanej tężni.

Barokowe w swej urodzie krajobrazy, pełne wyciszenia SPA, czy wyśmienite trasy górskie to zaledwie kilka punktów na bogatej liście powodów, dla których warto odwiedzić Beskidy.

Odwiedźcie perłę Beskidów i skorzystajcie z noclegów z wyżywieniem w Wiśle

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(97) "Piękne Beskidy - Beskidy, Atrakcje turystyczne, Szlaki turystyczne, Podróże, Polska, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(95) "Beskidy - atrakcje turystyczne w regionie, opis ciekawych miejsc w Beskidach - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Beskidy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Ewa Tomankiewicz" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.43348430913579960588322137482464313507080078125) ["lng"]=> float(20.714721676807499761707731522619724273681640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Piękne Beskidy - Beskidy, Atrakcje turystyczne, Szlaki turystyczne, Podróże, Polska, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Beskidy - atrakcje turystyczne w regionie, opis ciekawych miejsc w Beskidach - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Beskidy - atrakcje turystyczne

author: Ewa Tomankiewicz

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Piękne Beskidy - Beskidy, Atrakcje turystyczne, Szlaki turystyczne, Podróże, Polska, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Beskidy - atrakcje turystyczne w regionie, opis ciekawych miejsc w Beskidach - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Ewa Tomankiewicz

meta_desc: Beskidy - atrakcje turystyczne w regionie, opis ciekawych miejsc w Beskidach - poleca veturo.pl