google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Beskidy - ciekawe miejsca

„Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich – falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata.”

 

Beskidy - ciekawe miejscaBeskids

flickr/Jiri Brozovsky

Wyruszając na beskidzkie szlaki wielu turystów ma w pamięci te słowa śląskiego pisarza Gustawa Morcinka. Choć po zatopieniu się w urodzie otaczającej przyrody mało kto ma głowę na myślenie o stylach architektonicznych, ponieważ urok beskidzkich szlaków pochłania bez pamięci. Najpierw prowadzą one turystów przez tradycyjne góralskie osady, aby wyprowadzić ich z dolin na charakterystyczne kopulaste szczyty, z których roztaczają się zapierające w piersiach widoki.

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce. To grupa pasm górskich w Karpatach Zewnętrznych rozciągająca się na długości ok. 600 km. Najwyższym szczytem jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), nazywana Królową Beskidów, która jest również najwyższym po Tatrach szczytem w Polsce. Najbardziej znanymi miejscowościami regionu są Wisła, Ustroń, Szczyrk i Koniaków.

Ceniący wygodę i piękne widoki nieopłacone potem i zakwasami mogą zacząć zwiedzanie Beskid od wyjazdu wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, której dolna stacja znajduje się w Ustroniu. Natomiast ambitniejsi turyści mogą zmierzyć się z Głównym Szlakiem Beskidzkim im. Kazimierza Sosnowskiego pokazującym wyjątkowość oraz różnorodność beskidzkiego krajobrazu i przyrody. W sumie liczy on 519 km długości i jest najdłuższym szlakiem turystycznym w polskich górach. Oprócz ciekawych formacji skalnych zwanych fliszami, turyści na szlakach mogą cieszyć oczy beskidzkimi potokami, które słyną z pstrągów oraz głowaczy lub spróbować beskidzkich wód mineralnych, w które to region ten jest szczególnie bogaty. Napotkać je można one głównie w Beskidzie Sądeckim, gdzie mieści się wiele miejscowości SPA takich jak Krynica, Muszyna czy Piwniczna Zdrój. Ciekawostką są złoża solankowe w Dębowcu, cechujące się jednym z najwyższych w Europie stężeniem jodu i bromu, gdzie coraz więcej turystów przyjeżdża na zbawienną dla zdrowia inhalację w nowo wybudowanej tężni.

Barokowe w swej urodzie krajobrazy, pełne wyciszenia SPA, czy wyśmienite trasy górskie to zaledwie kilka punktów na bogatej liście powodów, dla których warto odwiedzić Beskidy.

 

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

zdrowie i uroda

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1014/beskidy-ciekawe-miejsca/