google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Grudziądz - atrakcje turystyczne

atrakcje Grudziądza

Grudziądz to miasto nad Wisłą, które w pierwszej chwili nie kojarzy się z turystyką. Jeśli przyjrzeć mu się jednak bliżej, okazuje się, że ma zaplecze, które zadowoli każdego urlopowicza. Co warto odwiedzić, wybierając się właśnie tam? Okazuje się, że miejsc na ciekawy spacer i aktywny wypoczynek nie brakuje.

 

Grudziądz - atrakcje turystyczneGrudziąc z brzego Wisły

Futuredu / Edunews.pl / Foter / CC BY

Mimo burzliwej historii miasta zachowało się w nim wiele zabytkowych budowli wartych zobaczenia. Pierwszą z nich są już mury miejskie. Zbudowane zostały w XIV wieku i posiadały pierwotnie pięć bram. Przez wieki były zmieniane i umacniane. Do dziś zachował się ich południowo-wschodni narożnik, a od południa wieżyczka wodociągowa. Z walką o dostęp do wody pitnej w Grudziądzu wiąże się historia. Miasto leżące nad Wisłą z pozoru nie powinno mieć takich problemów. Jednak woda wiślana nie nadawała się do picia. Kłopoty zaczęły się już w XIII wieku, a na stałe rozwiązał je wiele lat póżniej sam... Mikołaj Kopernik. To on po obejrzeniu  map okolicy miasta zaproponował zbudowanie wodociągu od rzeki Osy do Grudziądza. Plan doczekał się realizacji w 1552 roku. A miasto zostało uratowane.

Wprost spod murów warto wybrać się na Rynek z jego zabytkowymi kamieniczkami. Ich pierwowzory zniszczone w czasie II Wojny Światowej zostały odbudowane w stylu barokowym. Zachowała się wśród nich kamieniczka z przełomu XVI i XVII wieku. Rynek zdobi też odtworzony pomnik Żołnierza Polskiego. W 2010 roku cały rynek przeszedł gruntowną renowację. Dlatego tym bardziej warto go zobaczyć w nowej odsłonie.

Innym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia w czasie wizyty w Grudziądzu jest Klasztor Benedyktynek. Budynek z 1631 roku został zniszczony w czasie Potopu Szeckiego. Obecny budowano w latach 1728-1731 i mieści się tu muzeum. Jego misją jest zachowanie pamięci o niespokojnych dziejach miasta i regionu. W tym miejscu gromadzone są więc wszystkie pamiątki związane z historią, kulturą i sztuką Grudziądza i okolic.

Jednak spacer połaczony ze zwiedzaniem zabytków miasta to nie wszystko, co może zaoferować nam to miejsce. W miejscowości Marusza koło Grudziąca skorzystać możemy z dobrodziejstw wód termalnych. Ośrodek, który powstał tam w 2006 roku, zapewnia komfortowe warunki dla cieszenia się leczniczymi właściwościami gorących źródeł. Prócz wanien znajdują się tam pracownie krioterapii czy masażu leczniczego. Jeśli szukamy odpoczynku dla ciała i ducha ,warto się tam wybrać.

Grudziądz zapewnia też rozrywkę dla tych, którzy lubią wypoczywać w ruchu. Jeśli mamy ochotę na pieszą wycieczkę po Ziemi Chełmińskiej, przygotowano dla nas kilka ciekawych szlaków turystycznych. Na przykład trasa Grudziądz - Rydzyń Chełmiński - Ryńsk pomoże poznać nam najpiękniejsze zakątki tej krainy. W czasie wędrówki będziemy mieli okazję zobaczyć malownicze gotyckie kościółki, dwory i pałace oraz pamiątki po licznych tu niegdyś fortyfikacjach.
Jeśli do Ziemi Chełmińskiej trafimy latem, możemy skorzystać ze szlaków kajakowych w okolicy miasta lub w samym Grudziądzu wziąć udział w zawodach piłki plażowej.

Bez względu na to, czy od urlopu oczekujemy spokojnych spacerów i pięknych widoków, czy ruchu i zabawy, Ziemia Chełmińska zawsze będzie dobrym pomysłem. Grudziądz z jego burzliwą historią jest znakomitym przykładem dbałości mieszkańców o przeszłość. Właśnie dzięki temu możemy dziś obejrzeć odrestaurowane kamieniczki czy przejść się po Grudządzkim Rynku.
Warto też wybrać się w to miejsce, ponieważ mury tego miasta widziały wiele, a mieszkańcy dbają o pamięć historycznych wydarzeń. Tą pamięcią mogą podzelić się też z nami.

 

Iława i okolice to niezwykle atrakcyjne tereny dla ...

Północno-zachodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to prawdziwy raj dla ...

Zwiedź z nami najciekawsze miejsca Chełmna - miasta ...

Z ust do ust, od mieszkańca do mieszkańca ...

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1038/grudziadz-zwiedzanie-miasta-atrakcje/