google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Babia Góra

Atrakcje Babiogórskiego Parku Narodowego

Falujące morze drzew ukoronowane samotną wyspą górskich hal - Babia Góra na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie. Ale wystarczy spojrzeć na listę jej wielu nazw - Królowa Beskidów, Matka Złej Pogody, Kapryśnica, Diablak - by przekonać się, że wyprawa na jej szczyt to raczej kiepski pomysł na relaksujący piknik.

Babia GóraBabia Góra

Flickr, John Kraus

 

Jak każda dama, Babia Góra potrafi być w jednej chwili złośliwa i nieubłagana, by w drugiej stać się łaskawa i pełna słodyczy. Trudno stwierdzić czy Babia Góra bardziej znana jest ze swojej nieprzewidywalnej pogody - śnieżyc i lawin w zimie, gwałtownych burz latem - czy wspaniałości krajobrazu. 

Nieprzewidywalna aura i fakt, że jest to najwyższy szczyt Zachodnich Beskidów, oraz najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami sprawiają, że Babia Góra jest bardzo atrakcyjna dla miłośników górskich wypraw. Dodatkowym plusem jest fakt, iż ten beskidzki szczyt jest bardziej dostępny od szczytów tatrzańskich, będąc porównywalnym pod względem wysokości. Turysta może dotrzeć na wierzchołek (1725 m n.p.m.) i zejść do miejsca zakwaterowania w przeciągu jednego dnia. Babia Góra ma dobrze rozwiniętą sieć szlaków, z których najbardziej znanym jest Perć Akademików - uważana za najciekawszy i najtrudniejszy szlak w Beskidach - oraz niedawno odnowione, niezwykle gościnne schronisko Markowe Szczawiny.

Naturalne piękno góry odsłania się przed oczami wędrowników warstwa po warstwie: wraz ze zmieniającymi się wysokościami, przeistacza się klimat i roślinność, by na wyższych partiach przejść w słynną kosodrzewinę, która zwykle porasta jedynie szczyty wysokich Tatr i Sudetów. Te wyjątkowe właściwości flory Babiej Góry zapewniły jej miejsce na liście Rezerwatów Biosfery UNESCO, a dla ich zachowania i ochrony stworzono Babiogórski Park Narodowy.

Niczym bohaterka romantycznej powieści, Babia Góra jest piękna, nieprzewidywalna i kapryśna. Jej wysokogórskie kamieniste krajobrazy wyróżniają ją wśród jej pomniejszych beskidzkich sióstr o łagodnych zalesionych zboczach. Właśnie ta unikatowość i wewnętrzne sprzeczności są tak fascynujące dla tych, którzy wyruszają by ją zdobyć.

Być koło Żywca i nie zwiedzić browaru, to ...

Podobno Beskidy to nie bajka. Tymczasem przygodę z ...

Stary Zamek w Żywcu to nie tylko siedziba ...

Wybierasz się w góry? Wejdź do największej mobilnej ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1594/gora-o-wielu-obliczach-atrakcje-babiogorskiego-parku-narodowego/