Frombork

Frombork – atrakcje turystyczne

Chcesz połączyć wypoczynek z przygodą i historią? Odwiedź Frombork - miasto, które zaoferuje ci wspaniałą historię Mikołaja Kopernika, pozwoli zobaczyć magiczną mapę nieba i gwiazd w planetarium, a także przywita bogatą ofertą żeglugi i rejsów po Zalewie Wiślanym.

Jeśli planujesz wypoczynek nad polskim morzem lub po prostu szukasz pomysłu na weekend, zastanów się nad odwiedzeniem Fromborka. Miasto to, nazywane także Klejnotem Warmii lub Grodem Kopernika, znane jest przede wszystkim jako miejsce, w którym przez ponad 30 lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. To właśnie we Fromborku słynny astronom dokonał swoich rewolucyjnych odkryć i napisał dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które zmieniło historię nauki i świata.

W sezonie letnim spotkać tu można liczne grupy turystów z różnych zakątków świata. Miasto oprócz licznych budowli i zabytków architektonicznych, jest idealnym miejscem dla miłośników wypoczynku nad wodą oraz sportów wodnych.

W mieście znajduje się przystań jachtowa oraz przystań żeglugi pasażerskiej, ale również ośrodek rybołówstwa oraz morskie przejście graniczne. Na atrakcyjność miasta wpływa też bardzo bogata historia krainy.

Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, stał się bowiem siedzibą Kapituły Warmińskiej. Ciekawostką jest, iż 2010 rok było jubileuszowy dla miasta. Odbyły się wtedy obchody 700-lecia nadania praw miejskich, 750-lecie Kapituły Warmińskiej i 500-lecie przyjazdu na stałe Mikołaja Kopernika do Fromborka.

Gwiazdy i historia

Zwiedzanie Fromborka warto zacząć od Wzgórza Katedralnego i górującej nad całym miastem gotyckiej Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. Dobrym dniem tygodnia do zwiedzenia tego miejsca jest niedziela, w okresie od końca czerwca do końca sierpnia – wówczas bowiem corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Po zwiedzeniu katedry warto na Wzgórzu Katedralnym zobaczyć dalsze zabytki, w większości związane z życiem i pracą Mikołaja Kopernika. W pierwszej kolejności warto udać się do Muzeum Mikołaja Kopernika usytuowanego w dawnym pałacu biskupim. Po zapoznaniu się z historią i dokonaniami astronoma trzeba koniecznie zobaczyć dzwonnicę (zwaną Wieżą Radziejowskiego) oraz mieszczące się w jej przyziemiu planetarium.

W tym miejscu na własne oczy przekonamy się jak malowniczą i cudowną nauką jest astronomia – możemy bowiem zobaczyć mapę prezentującą Układ Słoneczny oraz ponad 6000 gwiazd. Na wyższym poziomie dzwonnicy znajduje się także wahadło Foucaulta i w końcu – punkt widokowy z panoramą całego miasta.

Uzupełnieniem tego etapu zwiedzania Fromborka może być wizyta w Wieży Kopernika, gdzie można zobaczyć jak pracował Mikołaj Kopernik. Współczesne, nastawione głównie na dydaktykę, obserwatorium astronomiczne można obejrzeć udając się na wycieczkę na Górę Żurawią oddaloną o niecałe 2 km od miasta.

Żegluga i odpoczynek

Frombork oferuje turystom wspaniałe zabytki oraz szereg atrakcji związanych zarówno z przygodą, jak i relaksem. Na przyjezdnych czekają np. malowniczy port, w którym znaleźć można szeroką ofertę rejsów po Zalewie Wiślanym. Na miejscu znajduje się także plaża miejska czy odkryty basen.

Okolice Fromborka to również wymarzone tereny do uprawiania czynnego wypoczynku – spacerów, wycieczek rowerowych (Nadzalewowa Trasa Rowerowa: Elbląg-Kadyny-Tolkmicko-Frombork-Braniewo) oraz konnych.

Atrakcje, których nie można przegapić

Tak jak trudno wyobrazić sobie Zakopane bez Krupówek, a Łódź bez legendarnej ulicy Piotrkowskiej, tak samo niemożliwe jest mówienie o Fromborku bez słynnego lanetarium i obserwatorium astronomicznego.

Obserwatorium im. Mikołaja Kopernika znajduje się na wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. (zwanym Górą Żurawią). Odwiedzając obiekt, poznać można instrumenty do obserwacji nieba – teleskopy i lunety. Wszystko usytuowane jest w trzech pawilonach.

Możliwe jest również patrzenie przez teleskopy na gwiazdy, plamy słoneczne, planety i księżyc, ale jest to zależne od pory dnia i aury pogodowej.

Planetarium zostało wybudowane w 1973 roku w dawnej Dzwonnicy katedralnej. Wyposażone jest w kopułę o średnicy 8 m mieszczącą 81 widzów. W obiekcie prezentowane są popularnonaukowe seanse astronomiczne pokazujące obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Ponadto na sztucznym niebie zobaczy można planety, komety oraz ponad 6 000 zgromadzonych gwiazd. Największy teleskop w Obserwatorium znajduje się na wieży z obrotową kopułą. Obiektywem jest w nim zwierciadło wklęsłe o średnicy 65 cm. Obraz robi ogromne wrażenie, optymalne powiększenie tego teleskopu to aż 650 razy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Travel Channel" ["meta_title"]=> string(69) "Frombork atrakcje Fromborka, ciekawe miejsca we Fromborku, veturo.pl " ["meta_desc"]=> string(220) "W mieście w województwie warmińsko-mazurskim żył i tworzył swoje wybitne dzieła Mikołaj Kopernik. Do tej pory zostały po nim zresztą pamiątki. Dowiedz się co warto odwiedzić we Fromborku - poleca veturo.pl " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(38) "Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Travel Channel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.3552761163899020857570576481521129608154296875) ["lng"]=> float(19.676513669135001549648222862742841243743896484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Travel Channel

meta_title: Frombork atrakcje Fromborka, ciekawe miejsca we Fromborku, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W mieście w województwie warmińsko-mazurskim żył i tworzył swoje wybitne dzieła Mikołaj Kopernik. Do tej pory zostały po nim zresztą pamiątki. Dowiedz się co warto odwiedzić we Fromborku - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Warmia i Mazury - atrakcje turystyczne

author: Travel Channel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Frombork atrakcje Fromborka, ciekawe miejsca we Fromborku, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W mieście w województwie warmińsko-mazurskim żył i tworzył swoje wybitne dzieła Mikołaj Kopernik. Do tej pory zostały po nim zresztą pamiątki. Dowiedz się co warto odwiedzić we Fromborku - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Travel Channel

meta_desc: W mieście w województwie warmińsko-mazurskim żył i tworzył swoje wybitne dzieła Mikołaj Kopernik. Do tej pory zostały po nim zresztą pamiątki. Dowiedz się co warto odwiedzić we Fromborku - poleca veturo.pl