Zamek Nowy Wiśnicz

Zamek Nowy Wiśnicz

Zamek Nowy Wiśnicz - największa zachowana obronna rezydencja barokowa w Polsce. Swój właściwy wygląd, zamek otrzymał za panowania Piotra Kmity, który w I poł. XVI w. nadał mu cechy stylu renesansu.

Gmach zamku Nowy Wiśnicz zajmuje centralną część założenia. Składa się z czterech dwupiętrowych skrzydeł zgrupowanych wokół wewnętrznego małego dziedzińca. Charakterystyczny wygląd zamek zawdzięcza czterem narożnym wieżom. Każda z wież jest inna, dzięki czemu zamek z każdej strony wygląda inaczej. Dzisiejszą formę cały zamek uzyskał w latach 1615-1637 za sprawą Stanisława Lubomirskiego (zwycięzcy spod Chocimia). Budynek zamku został wtedy przebudowany i otoczony fortyfikacjami o kamiennej strukturze z budynkiem bramnym, murowanymi bastionami i kurtynami.

Warto wejść do środka zamku – na pewno nie zapomnimy jednej z największych zamkowych sal balowych /tak dużej nie ma nawet zamek królewski na Wawelu/, kaplicy zamkowej nakrytej kopułą z latarnią, bogatej dekoracji stiukowej i malarskiej.

Legenda głosi, że Stanisław Lubomirski po wygranej bitwie pod Chocimiem, przywiódł na zamek wiśnicki wielu jeńców tureckich, którzy wznosili fortyfikacje zamkowe. Kilku z tureckich jeńców więzionych na jednej z wież przez parę lat konstruowało skrzydła z piór gnieżdżących się na wieży gołębi. Gdy były gotowe, czterech z nich zdecydowało się na lot mający dać im wolność, lecz śmiałkowie daleko nie zalecieli. Pierwszy rozbił się w miasteczku nieopodal zamku, drugi i trzeci parę kilometrów dalej, czwarty, lecący najdłużej, pod Bochnią. W każdym z miejsc tragicznej śmierci więźniów umieszczono kamienne obeliski.

Oficjalna strona Zamku w Wiśniczu: www.zamekwisnicz.pl

dowiedz się więcej o regionie tarnowskim

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(14) "Zamki w Polsce" ["meta_title"]=> string(36) "Zamki w Polsce - zamek Nowy Wiśnicz" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(29) "Tarnowskie Centrum Informacji" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.91477848962159669099492020905017852783203125) ["lng"]=> float(20.459976193435100100259660393930971622467041015625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Zamki w Polsce

meta_title: Zamki w Polsce - zamek Nowy Wiśnicz

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Tarnowskie Centrum Informacji

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamki w Polsce - zamek Nowy Wiśnicz

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Tarnowskie Centrum Informacji

meta_desc: