google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Mszana Dolna - atrakcje turystyczne

Beskid Wyspowy atrakcje

Lokacja Mszany Dolnej na prawie magdeburskim nastąpiła pod koniec panowania Kazimierza Wielkiego, z tym, że pierwotną osadę na tzw. „mieścisku” (rejon dzisiejszego Rynku) założyli najprawdopodobniej już wcześniej cystersi ze Szczyrzyca, na mocy przywileju generalnego, nadanego im przez Władysława Łokietka.

Mszana Dolna - atrakcje turystyczneMszana Dolna

fot. Maestrodiliturgia

Pierwszy kościół stanął tu z fundacji królewskiej w 1345 r., co świadczy o tym, że Mszana była już wówczas dużą, samodzielną wsią. Jednym z najstarszych zachowanych dokumentów, wymieniającym Mszanę jako osadę jest akt z 1369 r., wystawiony przez kancelarię Kazimierza Wlk., który dotyczy kupna sołectwa mszańskiego przez Mikołaja i Przybka Braciejów od wdowy po Ulmanie – poprzednim sołtysie mszańskim. Na mocy przywilejów króla Kazimierza wieś poszerzyła się o dolną część, leżącą bliżej rzeki Mszanki i być może od tej pory mamy do czynienia z pełną nazwą miejscowości Mszana Dolna i w dzisiejszych - mniej więcej- granicach.

W okresie międzywojennym odkryto Mszanę Dolną jako atrakcyjne letnisko. Powstały wówczas pierwsze wille i pensjonaty. Mimo to, o pracę było dość trudno, ponieważ istniało tu zaledwie kilka niewielkich zakładów przemysłowych (2 tartaki, fabryka konserw, drobne przetwórstwo), skromnie rozwijało się rzemiosło (dość znani byli w okresie międzywojennym mszańscy kożusznicy). Warto również wspomnieć, że w latach 1934-1939 działała w Mszanie wytwórnia nart p. Adolfa Serbeńskiego.

Aktualnie Mszana stawia na rozwój drobnego rzemiosła i przedsiębiorczości, inicjuje też wiele poczynań na niwie turystyki, między innymi projekt „Odkryj Beskid Wyspowy” i „Spotkania w Górach”.

Odkryj Beskid Wyspowy

więcej o Mszanie Dolnej

Małopolska - województwo  którego głównym magnesem na turystów ...

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 18 Gmin z ...

Dla miłośników  Beskidu Wyspowego została przygotowana bezpłatna aplikacja ...

Poniżej przedstawiamy wykaz ośrodków udzielających 20% bonifikaty dla ...

Najcenniejszym zabytkiem Rabki-Zdroju jest piękny, drewniany kościółek p.w. ...

Miejsce nietknięte ludzką ręką, położony wśród górskich ustępów ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2056/beskid-wyspowy-atrakcje-ciekawe-miejsca-mszana-dolna/