Mszana Dolna

Mszana Dolna – atrakcje turystyczne

Lokacja Mszany Dolnej na prawie magdeburskim nastąpiła pod koniec panowania Kazimierza Wielkiego, z tym, że pierwotną osadę na tzw. „mieścisku” (rejon dzisiejszego Rynku) założyli najprawdopodobniej już wcześniej cystersi ze Szczyrzyca, na mocy przywileju generalnego, nadanego im przez Władysława Łokietka.

Pierwszy kościół stanął tu z fundacji królewskiej w 1345 r., co świadczy o tym, że Mszana była już wówczas dużą, samodzielną wsią. Jednym z najstarszych zachowanych dokumentów, wymieniającym Mszanę jako osadę jest akt z 1369 r., wystawiony przez kancelarię Kazimierza Wlk., który dotyczy kupna sołectwa mszańskiego przez Mikołaja i Przybka Braciejów od wdowy po Ulmanie – poprzednim sołtysie mszańskim. Na mocy przywilejów króla Kazimierza wieś poszerzyła się o dolną część, leżącą bliżej rzeki Mszanki i być może od tej pory mamy do czynienia z pełną nazwą miejscowości Mszana Dolna i w dzisiejszych – mniej więcej- granicach.

W okresie międzywojennym odkryto Mszanę Dolną jako atrakcyjne letnisko. Powstały wówczas pierwsze wille i pensjonaty. Mimo to, o pracę było dość trudno, ponieważ istniało tu zaledwie kilka niewielkich zakładów przemysłowych (2 tartaki, fabryka konserw, drobne przetwórstwo), skromnie rozwijało się rzemiosło (dość znani byli w okresie międzywojennym mszańscy kożusznicy). Warto również wspomnieć, że w latach 1934-1939 działała w Mszanie wytwórnia nart p. Adolfa Serbeńskiego.

Aktualnie Mszana stawia na rozwój drobnego rzemiosła i przedsiębiorczości, inicjuje też wiele poczynań na niwie turystyki, między innymi projekt „Odkryj Beskid Wyspowy” i „Spotkania w Górach”.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(23) "Beskid Wyspowy atrakcje" ["meta_title"]=> string(29) "Beskid Wyspowy - Mszana Dolna" ["meta_desc"]=> string(88) "Mszana Dolna - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Maszanie Dolnej poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Beskidy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.675670996167099247031728737056255340576171875) ["lng"]=> float(20.083694455195001182801206596195697784423828125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Beskid Wyspowy atrakcje

meta_title: Beskid Wyspowy - Mszana Dolna

meta_keys:

meta_desc: Mszana Dolna - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Maszanie Dolnej poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Beskidy - atrakcje turystyczne

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Beskid Wyspowy - Mszana Dolna

meta_keys:

meta_desc: Mszana Dolna - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Maszanie Dolnej poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Mszana Dolna - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Maszanie Dolnej poleca veturo.pl