Smłodzino zaprasza turystów

Gmina  Smołdzino  to  jedno  z  niewielu  miejsc  nad  polskim  morzem,  gdzie  w  otoczeniu  dziewiczej przyrody  i  z  dala  od  cywilizacji  można  odnaleźć  dla  siebie  spokojny  zakątek  na  odrobinę  relaksu.

Idealne warunki odpoczynku zapewnia Słowiński Park Narodowy (SPN), który  zajmuje prawie 65% obszaru  gminy.  Ochrona  środowiska  w  ramach  SPN  sprawia,  że  całość    bałtyckiej  linii  brzegowej zachowała  swój  pierwotny,  naturalny  charakter.    W  gminie zlokalizowanych  jest  kilka  niezwykle szerokich i malowniczych plaż, które oferują przestrzeńdo prawdziwego wypoczynku; zarówno tego aktywnego,  turystyki  kulturowej  jak  i  błogiego  leniuchowania.  Na  plaże jak  i  w  każde  miejsce  w gminie  dostaniemy  się  rowerem  lub  pieszo.  Jest  to  możliwe  dzięki  sieci  szlaków  turystycznych prowadzącym przez lasy, pola i wydmowe krajobrazy.  Stąd też nie bez powodu mówi się, że gmina Smołdzino  to  Bałtyk  dla  wtajemniczonych.  Czyli  tych, którzy  doceniają  piękno  naturalnych krajobrazów brzegu morskiego i parku narodowego. 

Największą atrakcją turystyczną gminy Smołdzino bez wątpienia jest Słowiński Park Narodowy. Bogata flora i fauna parku zachęca do odwiedzin zarówno osoby preferujące aktywny wypoczynek, jak i te, które chcą odpocząć blisko natury.

Idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę na łonie przyrody w gminie Smołdzino jest wzgórze Rowokół. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na morze Bałtyckie, jeziora Gardno i Łebsko, na latarnię w Czołpinie oraz Smołdzino. Ze wzgórzem związana jest ciekawa historia: przed wiekami było świętą górą Słowian, a w średniowieczu miejscem kultu maryjnego. Obecnie na wzgórzu co roku podczas Wielkanocy odbywa się Misterium Pańskie.

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w gminie jest wycieczka na słynne wędrujące wydmy, które leżą na terenie gminy Smołdzino, a nie Łeby jak utarło się je określać. Jedną z najbardziej popularnych wydm jest Góra Łącka, będąca najwyższym wzniesieniem wydmowym na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wydma ta przemieszcza się od 2 do aż 10 metrów rocznie z zachodu na wschód. Drugą pod względem wysokości jest Wydma Czołpińska. Aby dostać się na jej wierzchołek na początek należy przemaszerować około 1,5 km leśnym szlakiem, a następnie wdrapać się na wysokość 40 metrów. Na górze czeka na nas nagroda w postaci pięknego widoku na morze Bałtyckie, pobliskie wydmy oraz latarnię w Czołpinie. W punkcie, gdzie zaczyna się szlak na Wydmę Czołpińską, rozpoczyna się także trasa prowadząca do latarni.

W gminie Smołdzino znajdziemy także ostatnie skrawki dzikich nadbałtyckich plaż, nietkniętych masową turystyką. Na terenie parku narodowego znajdują się tylko cztery miejsca dostępne dla odwiedzających, do których można udać się wyznaczonymi szlakami. Jedna z tras prowadzi czarnym szlakiem z Gardny Wielkiej, wzdłuż jeziora Gardno i obok jeziora Dołgie Małe. Druga z tras rozpoczyna się w Smołdzińskim Lesie i przechodzi obok jeziora Dołgie Duże. Na plaże można się także udać z Czołpina. Jedna z tras prowadzi obok Czerwonej Szopy, druga w pobliżu Domu Latarnika i latarni morskiej.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(101) "gmina Smłodzino zaprasza - ciekawe miejsca, Słowiński Park Narodowy, Pomorze Zachodnie - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(118) "Gmina Smłodzino zaprasza - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Smłodzinie i okolicach - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Pomorze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(56) "Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Wiejskiej "Słowiniec''" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.6635463442700029190746136009693145751953125) ["lng"]=> float(17.212829587444399948026330093853175640106201171875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: gmina Smłodzino zaprasza - ciekawe miejsca, Słowiński Park Narodowy, Pomorze Zachodnie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Gmina Smłodzino zaprasza - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Smłodzinie i okolicach - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Pomorze - atrakcje turystyczne

author: Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Wiejskiej "Słowiniec''

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: gmina Smłodzino zaprasza - ciekawe miejsca, Słowiński Park Narodowy, Pomorze Zachodnie - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Gmina Smłodzino zaprasza - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Smłodzinie i okolicach - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki Wiejskiej "Słowiniec''

meta_desc: Gmina Smłodzino zaprasza - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Smłodzinie i okolicach - poleca veturo.pl