Kraków, Stare Miasto

Kraków inaczej – sprawdź nietypowe i mniej odwiedzane atrakcje!

Pierwsze skojarzenie z Krakowem to zazwyczaj Wawel, Kościół Mariacki czy smok, jednak to miasto kryje w sobie wiele mniej znanych, a nie mniej atrakcyjnych obiektów. Turyści od lat zwiedzają stolicę Małopolski chodząc tymi samymi ścieżkami. Większość zakłada, że poza centrum znajdą jedynie bloki, bo przecież nic ciekawego nie może znajdować się na obrzeżach miasta. A jednak można znaleźć tam mnóstwo nie lada atrakcji. Sprawdźcie sami!   

Podgórze
Podgórze to niezwykła dzielnica Krakowa. Można poczuć się tam niczym w odrębnym, małym miasteczku. Spacerując między pięknymi uliczkami warto odwiedzić teren dawnego Getta Żydowskiego. Jeżeli dobrze przyjrzymy się niektórym kamienicom dostrzeżemy ślady wojny, zaś niewielki już fragment muru odgradzającego niegdyś getto od reszty miasta pokazuje ogromną skalę tych wydarzeń. Warto także wybrać się na Plac Bohaterów Getta i odwiedzić Aptekę Pod Orłem, która obecnie została przekształcona w muzeum. Skoro już poruszyliśmy wątek historyczny, koniecznie należy wspomnieć o Fabryce Schindlera. To jedno z dwóch niezwykle ciekawych muzeów. Nietypowym elementem Podgórza są także Kolorowe Schody z przeróżnymi cytatami.

Fabryka Schindlera
Wspomniane wcześniej muzeum jest idealnym przykładem na to, jak obecnie powinny wyglądać wystawy, by zachęcały zwiedzających. Interaktywne, oddziałujące niemal na wszystkie zmysły, pobudzające wyobraźnię oraz ułatwiające lepiej wczuć się w prezentowaną historię – właśnie tak przedstawiane są dzieje Krakowa z czasów II Wojny Światowej. Pokazane w takiej formie zainteresują nawet tych, którzy nie są fanatykami dziejów historycznych. Dobrym pomysłem jest jednak wcześniejsza rezerwacja biletów na przykład przez Internet, gdyż kolejki niekiedy są bardzo długie. Przy okazji wizyty w Fabryce Schindlera warto także odwiedzić Mocak, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej znajdujące się w pobliżu.

Muzeum pod Sukiennicami
Innym ciekawym obiektem umożliwiającym poznanie historii Krakowa jest Muzeum pod sukiennicami znajdujące się w podziemiach rynku. Zwiedzający wędrują szklanymi kładkami pod ziemią, wokół Sukiennic. Znajdziemy tam zarówno ekspozycje czasowe, jak i stałe. Do tych drugich zaliczyć można m.in. dawne wodociągi, skrzyżowanie szlaków drożnych, Kramy Bolesławowe, Wielką Wagę, główne towary eksportowe Krakowa, rekonstrukcję dwunastowiecznych warsztatów złotnika i kowala, relikty spalonej osady oraz makietę piętnastowiecznego miasta.

Zakrzówek
To miejsce ważne dla Krakowa – swego czasu toczyła się o nie wojna. Dziś jest niezwykle malowniczym zakątkiem Polski, idealnym na dłuższe spacery. Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych zalewów w Polsce, w którym woda mieni się odcieniami turkusu kontrastującymi z jasnymi, wapiennymi skałami. To miejsce stworzone dla miłośników podwodnego świata, gdyż można tam oficjalnie nurkować.

Skałki Twardowskiego
Znajdują się w okolicy Zakrzówka. To grupy skałek skalnych, z których rozpościera się niesamowity widok na cały Kraków. Są także miejscem uwielbianym przez wspinaczy, gdyż na ich terenie znajduje się mnóstwo dróg wspinaczkowych wyposażonych w stałą asekurację.

Kopiec Krakusa
Czyli kolejne zielone miejsce z niezwykłymi widokami. W Krakowie znajdują się cztery kopce, ale ten jest chyba najpiękniejszy. Największych wrażeń dostarcza wizyta wieczorna, gdyż wtedy turyści podziwiają z jednej strony dostojny, oświetlony Wawel i centrum miasta, zaś z drugiej słońce zachodzące na Podgórzu. Nieopodal znajduje się kolejna atrakcja – Kamieniołom Liban.

Zamek w Przegorzałach
Kompleks dwóch budynków znajdujący się na wzgórzu, na terenie bielańsko-tynieckiego parku krajobrazowego. Pierwszy budynek to kojarząca się ze średniowieczem kamienna baszta mieszkalna, drugi zaś – zamek, którego budowę rozpoczęli hitlerowcy. Pierwotnie miał on być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym dla pilotów Luftwaffe. Budowa nie została ukończona, gdyż Kraków zajęła Armia Czerwona. Obecnie w pomieszczeniach zamku działa Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś na parterze znajduje się restauracja „U Ziyada”. Zamek „grał” także w filmie „Uwikłanie”.

Dom Strachów „Lost Souls Alley”
To miejsce koniecznie muszą odwiedzić wszyscy miłośnicy mocnych wrażeń. Nie jest to tradycyjny, banalny, mało straszny dom. Niektórzy po jednej wizycie nie są w stanie odważyć się na ponowne skorzystanie z tej atrakcji. Dlaczego? Sprawdźcie sami.

W Krakowie jest także wiele innych atrakcji. Amatorom ciekawostek polecamy wyprawę do Nowej Huty gdzie znajduje się Muzeum PRL-u, na Plac Centralny, czy do alei Róż. Na uwagę zasługuje także Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” znajdujące się naprzeciwko Wawelu, Muzeum Historii Fotografii czy Most Piłsudskiego – najstarszy zachowany most na Wiśle w Krakowie. Ostateczny wybór atrakcji zależy już wyłącznie od osobistych preferencji, Jedno jest pewne miasto kryje mnóstwo wyjątkowych miejsc i każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy nieco oddalić się od ścisłego centrum.

Ostateczny wybór atrakcji zależy już wyłącznie od osobistych preferencji, Jedno jest pewne miasto kryje mnóstwo wyjątkowych miejsc i każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy nieco oddalić się od ścisłego centrum. 

Kraków to miasto dobrze skomunikowane z innymi dużymi miastami, nie tylko polskimi – przykładem mogą być odjeżdżające autobusy do Londynu z Krakowa

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(91) "Kraków inaczej - sprawdź nietypowe i mniej odwiedzane atrakcje! - Małopolska - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(158) "Turyści od lat zwiedzają stolicę Małopolski chodząc tymi samymi ścieżkami. A jednak można znaleźć tam mnóstwo nie lada atrakcji. Sprawdźcie sami!" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.0654262373351031101265107281506061553955078125) ["lng"]=> float(19.9429321261253988950556959025561809539794921875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kraków inaczej - sprawdź nietypowe i mniej odwiedzane atrakcje! - Małopolska - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Turyści od lat zwiedzają stolicę Małopolski chodząc tymi samymi ścieżkami. A jednak można znaleźć tam mnóstwo nie lada atrakcji. Sprawdźcie sami!

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kraków inaczej - sprawdź nietypowe i mniej odwiedzane atrakcje! - Małopolska - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Turyści od lat zwiedzają stolicę Małopolski chodząc tymi samymi ścieżkami. A jednak można znaleźć tam mnóstwo nie lada atrakcji. Sprawdźcie sami!

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Turyści od lat zwiedzają stolicę Małopolski chodząc tymi samymi ścieżkami. A jednak można znaleźć tam mnóstwo nie lada atrakcji. Sprawdźcie sami!