Łazienki Królewskie w Warszawie

Zwiedzanie Warszawy – czym urzeka stolica?

Dlaczego warto wybrać się do Warszawy w celach turystycznych? Co w stolicy koniecznie trzeba zobaczyć? Wielu uważa, że w Warszawie zabytków po prostu nie ma. W końcu miasto zostało w czasie wojny obrócone w ruinę. W naszym tekście udowadniamy Państwu, iż mimo ogromu wojennych zniszczeń Warszawa ma turystom bardzo wiele do zaoferowania.

Duch dawnej Warszawy
UNESCO nie bez powodu doceniło powojenną rekonstrukcję warszawskiej Starówki, wpisując odtworzony zespół historycznej zabudowy na Listę Światowego Dziedzictwa. Warto pamiętać, że Stare Miasto nie zostało odtworzone dokładnie w stanie sprzed wybuchu II wojny światowej. Zniszczenia odsłoniły m. in. relikty murów miejskich, które wcześniej wchłonęła zabudowa mieszkalna. Decyzją konserwatorów możemy je oglądać do dziś. Stare Miasto, odbudowane z gruzów z dużą pieczołowitością, ma iście magiczny urok. Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta przypominają o pięknej, monarszej przeszłości stolicy. Wspaniałe zbiory sztuki, które można obejrzeć na Zamku (w tym m. in. dzieła Rembrandta z kolekcji Stanisława Kostki-Potockiego!) dopełniają tego obrazu.

Podniesione z wojennych zniszczeń pałace i kościoły Krakowskiego Przedmieścia również wiele mówią o pięknie „Paryża Wschodu” w minionych stuleciach. Każdy z nich ma swoją niezwykłą i bogatą historię. W Archikatedrze św. Jana znajdą Państwo również jedną z najcenniejszych pamiątek przeszłości – od wieków otaczany kultem gotycki krucyfiks, który niemal cudem ocalał od pożaru podczas powstania warszawskiego.

Wojennej pożodze nie uległy również wspaniałe monarsze rezydencje – Łazienki Królewskie oraz Park i Pałac w Wilanowie. Oba należą do najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie i są perfekcyjnym połączeniem natury i architektury. W Łazienkach mogą Państwo zobaczyć między innymi takie cudo, jak doskonale zachowany XVIII-wieczny teatr dworski (ogromna rzadkość), a w Wilanowie fantastyczne zbiory sztuki zgromadzone w pałacowych wnętrzach. Piękno ogrodów zapiera dech w piersiach.

Stolica to także miejsca związane z ważnymi postaciami naszych dziejów. Turyści chętnie decydują się na zwiedzanie Warszawy śladami Marii Skłodowskiej-Curie czy Fryderyka Chopina. Warszawa była miastem ich młodości. Po dziś dzień możemy odwiedzić miejsca, gdzie mieszkali i pracowali.

Powązki czyli najstarszy warszawski cmentarz to miejsce piękne, sprzyjające refleksji i kultywowaniu pamięci, nie tylko o wybitnych postaciach życia narodowego, których doczesne szczątki tu spoczywają, ale również o rzeszach pochowanych w części wojskowej żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę w czasie wojen i powstań, czy pokoleniach żydowskich mieszkańców Warszawy śpiących snem wiecznym na jednym z największych w Europie cmentarzy żydowskich.

Przed wojną Żydzi stanowili ponad 1/3 ludności Warszawy. Kataklizm wojenny przetrwała cudem Synagoga Nożyków z przełomu XIX i XX wieku, obecnie główna bożnica Warszawy.

Stolica wojenna
Warszawa jest, jak już wspomnieliśmy na wstępie, jest miastem straszliwie doświadczonym przez II wojnę światową. W ogromnej mierze konstytuuje to świadomość współczesnych warszawiaków. Szczególnie w ostatnich latach kultywuje się pamięć o ofierze krwi, którą złożyli podczas powstania warszawskiego żołnierze i cywile stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów i mieszkańców miasta, a zwiedzanie miejsc związanych z walkami powstańczymi jest z kolei jednym z najchętniej wybieranych szlaków odkrywania stolicy.

Także poznawanie Warszawy śladami dziedzictwa żydowskiego obejmuje wiele obiektów związanych z wojną i Zagładą. Wśród nich można wymienić jedyny zachowany fragment obustronnej zabudowy getta na ulicy Próżnej czy Muranów – dzielnicę w całości powstałą na ruinach zamkniętej dzielnicy żydowskiej stworzonej przez niemieckie okupacyjne władze Warszawy, wymowne świadectwo całkowitego „zniknięcia” liczącej blisko 400 tys. osób społeczności wymordowanej w getcie i obozach koncentracyjnych.

Warszawa XX i XXI wieku
Pałac Kultury – mimo, iż jest pamiątką tragicznych, stalinowskich czasów, na dobre wrósł w krajobraz stolicy, choć trzeba przyznać, że fakt ten ocenia się różnie i wciąż pojawiają się od czasu do czasu głosy postulujące jego zburzenie. Niemniej Pałac cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, a panorama stolicy z jego najwyższych pięter, to jedna z warszawskich atrakcji. Duże wrażenie robi również otaczająca go wielkomiejska zabudowa, coraz bardziej przypominająca paryskie La Defense czy londyńskie City.

Atrakcją jest również Stadion Narodowy, a miejsca takie jak Centrum Nauki Kopernik czy budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego z fantastycznymi ogrodami na dachu działają na turystów jak magnes.

Warszawa to także mnóstwo ciekawych ekspozycji muzealnych. Wśród nich m. in. Muzeum Fryderyka Chopina czy Muzeum Historii Żydów Polskich, które zdobyło wiele prestiżowych nagród na całym świecie, a do tego olśniewa wspaniałą architekturą.

Czy zatem warto wybrać się na zwiedzanie Warszawy? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: TAK! Szukając pomysłów na odkrywanie stolicy, warto odwiedzić portal: http://warszawazwiedzanie.pl/. Znajdziecie tam Państwo mnóstwo inspiracji i najlepszą ofertę usług przewodnickich!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(93) "Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - wycieczki po Warszawie - Warszawa, Mazowsze - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(81) "Wycieczki po Warszawie - polecamy zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.24075191912749716038888436742126941680908203125) ["lng"]=> float(21.016845700199400681640327093191444873809814453125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - wycieczki po Warszawie - Warszawa, Mazowsze - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wycieczki po Warszawie - polecamy zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - veturo.pl

watermark:

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - wycieczki po Warszawie - Warszawa, Mazowsze - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wycieczki po Warszawie - polecamy zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Wycieczki po Warszawie - polecamy zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem - veturo.pl