exploseum bydgoszcz

Exploseum w Bydgoszczy

W serii "dziwne muzea" absolutnie wybuchowe muzeum techniki wojennej w Bydgoszczy zadowoli nie tylko miłośników mocnych wrażeń, ale i wszystkich fascynatów polskiej historii. W Bydgoszczy mury dawnej niemieckiej fabryki zbrojeniowej DAG Fabrik Bromberg przechowują tajemnice historii i pracowników.

Muzeum prezentuje historię miejsca, wprowadza w atmosferę tamtych czasów oraz dokumentuje niewolniczą pracę, działania konspiracyjne i sabotażowe ludzi. W ramach projektu „Okruchy przeszłości – relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945” udało się zebrać 8 nagrań ze wspomnieniami pracowników. Stanowią one najcenniejszy „eksponat”, ponieważ są żywym dowodem historycznym, umożliwiającym bliski kontakt z dawnymi dziejami Polski. Na uwagę zasługuje także sama budowla. Jest to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej, która zachowała się do naszych czasów w praktycznie nie zmienionym kształcie.

W Exploseum połączono klasyczne muzeum z nowoczesnymi formami multimedialnymi. Zwiedzający oprowadzani są trasą, która wiedzie po różnych zakamarkach historii, jej kontekstach i zagadkach. Prowadzi przez tajemnicze tunele, wypełnione różnymi „Explonatami”. Wystawa złożona jest z wielu przeplatających się wątków. Dowiemy się np. kim był Alfred Nobel, jak działała firma DAG, w jaki sposób produkowano w niej nitroglicerynę, jak wyglądały działania konspiracyjne i sabotażowe. Ekspozycja została także rozszerzona o ofertę edukacyjną dla młodzieży szkolnej. Powstały dwie lekcje muzealne: „Praca przymusowa na terenie zakładów DAG Bromberg” oraz „Działalność Armii Krajowej na terenie zakładów DAG Bromberg”. W 2013 roku rozpoczęto także cykle spotkań Expo Niedziela. Co tydzień wprowadzani będziemy w inne tajniki wiedzy historycznej, zobaczymy prezentacji pojazdów i maszyn militarnych oraz broni, jak również wysłuchamy opowieści ekspertów o działalności fabryki w czasach II wojny światowej. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(18) "Bydgoszcz atrakcje" ["meta_title"]=> string(84) "Bydgoszcz - atrakcje Bydgoszczy - atrakcje turystyczne w Bydgoszczy poleca Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(12) { ["address"]=> string(103) "Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Alfreda Nobla, Bydgoszcz, Polska" ["lat"]=> float(53.0709636000000131161868921481072902679443359375) ["lng"]=> float(18.074064199999998692192093585617840290069580078125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJfUeqCd8UA0cRqqSPqmiP-30" ["name"]=> string(69) "Exploseum - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy" ["street_name"]=> string(13) "Alfreda Nobla" ["city"]=> string(9) "Bydgoszcz" ["state"]=> string(18) "Kujawsko-Pomorskie" ["post_code"]=> string(6) "85-001" ["country"]=> string(6) "Polska" ["country_short"]=> string(2) "PL" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Bydgoszcz atrakcje

meta_title: Bydgoszcz - atrakcje Bydgoszczy - atrakcje turystyczne w Bydgoszczy poleca Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bydgoszcz - atrakcje Bydgoszczy - atrakcje turystyczne w Bydgoszczy poleca Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: