google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Exploseum w Bydgoszczy

Bydgoszcz atrakcje

W serii "dziwne muzea" absolutnie wybuchowe muzeum techniki wojennej w Bydgoszczy zadowoli nie tylko miłośników mocnych wrażeń, ale i wszystkich fascynatów polskiej historii. W Bydgoszczy mury dawnej niemieckiej fabryki zbrojeniowej DAG Fabrik Bromberg przechowują tajemnice historii i pracowników.

Exploseum w BydgoszczyAntologia wybuchu

mat. muzeum

W opustoszałych wnętrzach siedmiu budynków fabrycznych, ograbionych niegdyś z aparatury przez Armię Czerwoną, zgromadzono pamiątki z II wojny światowej. Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg przechowuje jednak w swych murach nie tylko eksponaty, ale tajemnice ludzi, którzy niegdyś w tym miejscu pracowali. Od 2 lipca 2011 roku mieści się tutaj Exploseum – jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ale historia sięga wiele lat wstecz.

W latach 1939-1945 właśnie tutaj, w Puszczy Bydgoskiej, wybudowano jedną z największych fabryk zbrojeniowych. Przeznaczona była do zaspokajania potrzeb zbrojeniowych III Rzeszy. Znajdował się tu tajny kombinat produkcji prochu i wypełniania amunicji. To Alfred Nobel, wynalazca prochu bezdymnego i dynamitu oraz późniejszy fundator Nagrody Nobla, założył przedsiębiorstwo Dynamit-Aktien Gesellschaft (DAG), którego korzenie sięgają lat 60. XIX wieku. Stała się ona największą firmą produkującą materiały wybuchowe w Niemczech. Na sukces ten pracowały tysiące ludzi – przymusowych robotników. Exploseum powstało m.in. dlatego, aby przekazać ich świadectwo kolejnym pokoleniom.

Muzeum prezentuje historię miejsca, wprowadza w atmosferę tamtych czasów oraz dokumentuje niewolniczą pracę, działania konspiracyjne i sabotażowe ludzi. W ramach projektu „Okruchy przeszłości – relacje osób zatrudnionych w byłej niemieckiej fabryce zbrojeniowej koncernu DAG w Bydgoszczy w latach 1939-1945” udało się zebrać 8 nagrań ze wspomnieniami pracowników. Stanowią one najcenniejszy „eksponat”, ponieważ są żywym dowodem historycznym, umożliwiającym bliski kontakt z dawnymi dziejami Polski. Na uwagę zasługuje także sama budowla. Jest to unikalny na skalę światową przykład architektury przemysłowej, która zachowała się do naszych czasów w praktycznie nie zmienionym kształcie.

W Exploseum połączono klasyczne muzeum z nowoczesnymi formami multimedialnymi. Zwiedzający oprowadzani są trasą, która wiedzie po różnych zakamarkach historii, jej kontekstach i zagadkach. Prowadzi przez tajemnicze tunele, wypełnione różnymi „Explonatami”. Wystawa złożona jest z wielu przeplatających się wątków. Dowiemy się np. kim był Alfred Nobel, jak działała firma DAG, w jaki sposób produkowano w niej nitroglicerynę, jak wyglądały działania konspiracyjne i sabotażowe. Ekspozycja została także rozszerzona o ofertę edukacyjną dla młodzieży szkolnej. Powstały dwie lekcje muzealne: „Praca przymusowa na terenie zakładów DAG Bromberg” oraz „Działalność Armii Krajowej na terenie zakładów DAG Bromberg”. W 2013 roku rozpoczęto także cykle spotkań Expo Niedziela. Co tydzień wprowadzani będziemy w inne tajniki wiedzy historycznej, zobaczymy prezentacji pojazdów i maszyn militarnych oraz broni, jak również wysłuchamy opowieści ekspertów o działalności fabryki w czasach II wojny światowej. Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Z uwagi na szczególny charakter ekspozycji wstęp do muzeum mają dzieci od 6. roku życia. Zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych po uprzedniej rezerwacji telefonicznej. Standardowe oprowadzanie po wszystkich wystawach trwa około dwóch godzin. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł, szkolny 8 zł. Od 1 września 2013 roku wprowadzono dodatkową ulgę dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat. Za zwiedzanie Exploseum zapłacą oni tylko złotówkę. We wtorki wstęp jest bezpłatny.

 

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

sport

https://veturo.pl/article/284/exploseum-w-bydgoszczy/